«Викорчували калину». Відкриття пам’ятника на могилі Каденюка спровокувало скандал
Донька відомої актриси, біля якої поховали Каденюка, висловила обурення розмірами монумента і тим, як його споруджували
Мирослава Барчук, журналістка, телеведуча, донька Народної артистки, Героя України Неоніли Крюкової, яка пішла з життя у 2018 році, прокоментувала церемонію відкриття владою пам’ятника першому космонавту незалежної України Леоніду Каденюку. Відповідний пост вона опублікувала на своїй сторінці в Facebook.
Барчук зазначила, що не коментувала б цю подію, якби вона не торкнулася безпосередньо її сім’ї.
Так, на Байковому кладовищі, де відкрили пам’ятник, похована мати телеведучої – відома українська актриса, Герой України Ніла Крюкова. Під час зведення пам’ятника космонавтові на могилі акторки викорчували калину, яка, ймовірно, «завадила» спорудженню монумента.
«Я б може промовчала і не оцінювала цього взірця монументалізму, машущєго ручкой, на могилі космонавта Каденюка, який відкривав сьогодні президент Зеленський. Але ця історія стосується і моєї родини, тому напишу. На задньому плані ліворуч – похована моя мама, її пам’ятник – білий птах, зозуля. Мама хотіла, щоб на її могилі посадили калину з села, де вона народилася. Тому наш родич привіз калину з їхнього двору прямо на похорон, і ми відразу, два роки тому, посадили цей кущ біля могили. Одного дня ми прийшли до мами на Байкове і побачили, що калина викорчувана і лежить у смітнику. Бо почалися роботи зі спорудження ракети, символу української космонавтики», – написала Барчук.
Телеведуча уточнила, що історія з викорчуваним кущем калини – це «деталь, метафора», а мова в цьому випадку йде «про вшанування пам’яті та тактовність».
«Гігантською ракетою-космонавтом увінчали цілий сектор, оточили великим майданчиком (на Байковому місця поховань регламентуються до сантиметра, тому виділення такої території – це окреме виняткове рішення найвищого керівництва міста і країни) і відгородили грубими кам’яними плитами… І таким чином цим колосом «задавили» все навколо. Ландшафт, вигляд з гори та всі сусідні поховання: Левка Лук’яненка, творця української державності й 25-річного в’язня радянських таборів, композитора Майбороди, оперної співачки Діани Петриненко, поета Мойсея Фішбейна і всіх інших у тому квадраті», – розповіла Барчук.
Вона наголосила, що поважає Леоніда Каденюка та його досягнення для України. За словами ведучої, в такій ситуації «питання про смак і почуття міри людей, які ось це все вписали в краєвид».
«Я також розумію, що нинішній владі окремо взята аерокосмічна галузь зрозуміліша, ніж українське мистецтво чи історія державності, тому можна не стримувати себе, дати дозвіл, накрити ракетою весь 42-ий квадрат, показати своє ставлення до ідеї української космонавтики, покласти червоні гвоздики, зняти це операторським краном і показати народу», – зазначила Барчук.
У зв’язку з цим вона висловила думку, що в країні дуже не вистачає «справжнього українського некрополя, з суворим почуттям міри, смаку і логіки поховань».