У Вашингтоні обговорили введення в Україні ринку електроенергії та скасування формули «Роттердам +»
За словами експерта, саме формула «Роттердам +» дозволила НКРЕКП з 1 січня 2019 року підвищити оптово-роздрібну ціну (ОРЦ) на електроенергію лише на 2%
Скасування формули «Роттердам +» і перехід до вільного ринку електроенергії у липні 2019 року призведе до суттєвого зростання цін на електричну енергію в Україні. Про це заявив експерт з питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп, коментуючи підсумки круглого столу «Реформи ринку електроенергії в Україні: виклики та можливості», що відбувся 14 грудня о Wilson Center (Вашингтон, США), повідомляють «Українські новини».
За словами експерта, саме формула «Роттердам +» дозволила НКРЕКП з 1 січня 2019 року підвищити оптово-роздрібну ціну (ОРЦ) на електроенергію лише на 2%. Це свідчить про економічну обґрунтованість методики розрахунку ОРЦ.
«Якогось критичного зростання ціни електроенергії з 2019 року ми не маємо. Підвищення ціни буде за формулою «Роттердам». Це підвищення на 2%. Це нижче, ніж темпи інфляції, і на порядок нижче, ніж підвищення ціни на газ. Тобто ми можемо говорити, що «Роттердам +» не сприяв значному зростанню ціни на електроенергію. Це перше. А, по-друге, коли відбудеться перехід до вільного ринку і скасування цього підходу – «Роттердам + «, ми не побачимо низьких цін. Ціни для кінцевих споживачів виростуть, і виростуть істотно, в результаті багатьох змін, передбачених чинним Законом про ринок електроенергії, що набуде чинності з 1 липня 2019 року «, - зазначив Андріян Прокіп.
Експерт підкреслив, що зобов'язання України перед країнами ЄС передбачають «імплементувати положення Третього енергетичного пакета і ввести вільний ринок і нові підходи тарифоутворення в частині розподілу електричної енергії, відмовитися від перехресного субсидування».
«Це вплине на кінцевий тариф для населення і промислових споживачів і призведе до кінцевої інтеграції з європейськими електромережами, дозволить посилити конкуренцію на ринку, підвищити обсяг експорту», - розповів Андріан Прокіп.
Голова «Укренерго» Всеволод Ковальчук зазначив, що підготовка до запровадження ринку електроенергії відбувається напружено, багато термінів прострочені, але розробка головних документів, які дозволяють запустити ринок з липня 2019 року, відбувається вчасно.
«Те, що стосується зони відповідальності «Укренерго» - ми виконуємо дуже чітко. Ніяких затримок за нами не буде. Я думаю, затримок з боку інших органів також не повинно бути, адже від впровадження ринку залежить макрофінансова допомога Україні з боку наших європейських партнерів. І зволікати з введенням ринку є стратегічно невірним», - зазначив Ковальчук.
Нагадаємо, голова НКРЕКП Оксана Кривенко повідомила, що тарифи на електроенергію для населення з 1 січня 2019 року підвищуватися не будуть, а прогнозоване зростання вартості електроенергії для промислових та інших споживачів в I і II кварталах складе всього 2%.
З липня 2019 року в Україні запроваджується ринок електричної енергії, і держава в особі НКРЕКП втрачає право встановлювати тарифи.
Варто зазначити, що діючі тарифи на електроенергію для населення залишаються незмінними з березня 2017 року.
Як повідомлялося, голова НКРЕКП обіцяє населенню не піднімати тарифи на електроенергію.