Ольга Герасим`юк: Попеску сам себе призначає віце-президентом ПАРЄ

Представник України в ПАРЄ про скандал з українською делегацією.

Українські «розбірки» між опозицією та більшістю вихлюпнулись на міжнародний рівень – вже першого дня роботи нової сесії Парламентської асамблеї Ради Європи Україна оскандалилась. Справа у тому, що європейці поставили під сумнів легітимність української делегації. Новообраний Президент Європарламенту нібито спростував цю інформацію, проте пізніше прес-служба ПАРЄ підтвердила, що відповідне звернення є, і це питання вирішиться вже у вівторок. Причина негараздів – українські парламентські тушки. Мовляв, три депутати з делегації формально представляють українську опозицію, проте вже давно перейшли до провладної більшості, а тому баланс порушено.

Крім того, з самого ранку стало відомо, що багаторічного представника України в ПАРЄ, члена фракції Партії регіонів Сергія Головатого таки виключили зі складу Моніторингового комітету Парламентської асамблеї, замінивши на сестру глави Адміністрації Президента Юлію Льовочкіну. В Партії регіонів аргументували, мовляв, Головатий «занадто нейтральний» і недостатньо віддано представляє інтереси Партії регіонів в Комітеті.

Третьою новиною зі Страсбургу стало призначення віце-президента ПАРЄ (їх загалом двадцять) за квотою України. Ним втретє поспіль став депутат від Партії регіонів Іван Попеску.

Пікантності ситуації додає те, що на четвер заплановане ухвалення дуже жорсткої резолюції ПАРЄ щодо України, в якій буде йтися і про утиски опозиції.

Про те, що насправді відбувається у Страсбурзі та чи можуть українську делегацію позбавити повноважень в інтерв’ю «Главкому» розповіла нардеп від «НУНС», заступник глави української делегації в ПАРЄ Ольга Герасим’юк.

Пані Ольго, сьогодні зі Страсбургу доходили суперечливі новини. Було повідомлення, що українську делегацію можуть позбавити повноважень, потім це нібито спростував президент ПАРЄ. Що відбувається насправді?

Голови двох парламентських фракцій: «Батьківщини» та «НУНС» надіслали листа на ім’я Президента ПАРЄ і голови регламентного комітету про те, що в українській делегації допущений дисбаланс. Він триває вже не один рік, незважаючи на рішення парламентського комітету у закордонних справах, який вимагав навести порядок, було засідання, є документи. Проте керівник Верховної Ради на це не реагував. Тому українська опозиція позбавлена можливості бути представленою в комітетах ПАРЄ зокрема, і делегації загалом. Наприклад, від фракції «Батьківщина» в делегації представлені троє людей, які давно не у фракції та не в опозиції.

Відповідно, точно так само псевдо опозиціонери займають місця в головних комітетах ПАРЄ. Про це і повідомили керівництво Парламентської асамблеї. Сьогодні перший день сесії, підтверджуються повноваження делегацій й обираються нові люди. Тому питання української делегації було піднято. За процедурою, у депутатів у залі запитали, чи хтось підтримує ініціативу вивчення українського питання. Чоловік двадцять встало, відповідно, це питання винесли на розгляд завтрашнього засідання регламентного комітету ПАРЄ. Воно відбудеться десь після обіду. Там розглянуть причини цієї ситуації та лист опозиційних фракцій. Бо ж за цим стоїть порушення статуту ПАРЄ.

За статутом в делегації має бути паритет опозиції та більшості національного парламенту?

В нас у делегації дванадцять основних членів і дванадцять заступників. Взагалі у нас є певні квоти для кожної фракції ВР. Писаренко й Пилипенко вже позафракційні, Фельдман вже в Партії регіонів, а займають квоту «Батьківщини». А це ж чверть делегації! Це порушення статуту. Тому це сьогодні вихлюпнулося на рівень регламентного комітету ПАРЄ. Буде серйозний розбір ситуації.

Крім того хочу наголосити, що опозиція не ініціювала позбавлення повноважень української делегації в ПАРЄ. Так неправильно писати та казати. Опозиція так питання не ставила, ми сюди приїхали працювати.

Ви хочете перерозподілу складу делегації на користь опозиції?

Опозиція просить усунути дисбаланс у формуванні делегації. Щоб ми мали право на своє місце та роль. В листі так і написано, що у нас є претензії тільки до повноважень цих трьох людей: Писаренка, Пилипенка та Фельдмана.

Сьогодні була ще одна новина про те, що Сергія Головатого в Моніторинговому комітеті ПАРЄ замінили на Юлію Льовочкіну. Це посилення Партії регіонів, зважаючи на те, що Головатий хоч і член фракції, проте не партії?

Це думка Партії регіонів. Головатий не член їх партії, хоча і перебуває у фракції. Очевидно, у нього там виникали якісь розбіжності. Але це рішення Партії регіонів, це їх справа, це нормально. Юлія і раніше була членом, але за новими правилами, країна, яка під моніторингом, може бути представлена в комітеті лише двома депутатами: від опозиції та більшості. Персоналії визначає національний парламент. Очевидно, наша більшість вирішила провести таку заміну. Як до цього ставитися – не знаю, Юлія Льовочкіна - авторитетний представник більшості.

Сьогодні ж повідомили, що регіонал Іван Попеску вже вкотре був обраний віце-президентом ПАРЄ від України. Хіба нормально, що людина третій раз підряд займає посаду?

Зрозуміло, що переобрання Попеску – це не нормально. Це наслідок неправильних речей, які тут відбувається. Аби не було дисбалансу, то щороку делегація перед сесією в ПАРЄ має збиратися на засідання й обирати нове керівництво. Мене також треба переобрати, бо я заступник Попеску і не можу добитися зміни статусу. Але ж ніхто не збирає делегацію. Так само на зборах мало би вирішуватись, кого делегувати на заміщення квоти віце-президента ПАРЄ. В даний час ці питання автоматично вирішуються в кабінеті спікера Литвина, не питаючи опозицію.

Це через те, що в делегації у них більшість?

У них більшість, вони все вирішують самі. А підтверджує таке свавілля своїм листом спікер Верховної Ради України, повідомляючи склад делегації, розподіл комітетів та представника на посаду віце-президента. Виходить, що Попеску кожного разу призначає сам себе.

На четвер щодо України готується дуже жорсткий звіт та резолюція ПАРЄ. Чи варто очікувати голосування жорсткої резолюції, чи, все ж таки, вдасться її якось пом’якшити?

Цей звіт вже всі читали. Звичайно, планується внесення багатьох поправок, але навряд чи документ буде кардинально змінений. Поправки будуть вносити ще до середи, деякі ми розглянемо на моніторинговому комітеті, буде голосування в залі. Але питання винесене на розгляд останнім в порядку денному четверга. Розраховувати на присутність багатьох не можна, тому будуть там тільки дуже зацікавлені, які й зіграють свою роль. Проте резолюція ухвалена буде й до неї варто прислухатись.