Київські митники вилучили унікальні ікони, що прямували за кордон (відео)
Поштові відправлення зі старовинними іконами прямували до США та Австралії
Київські митники вилучили старовинні ікони XIX-XX ст., серед яких роботи унікальної борисівської іконописної майстерні.
Ікони «Божа Матір «Достойно Є», «Святий Миколай», «Святий Пантелеймон», «Божа Матір Одигитрія» та «Покров Пресвятої Богородиці» кінця XIX-початку XX ст. з ознаками приховування прямували з України за кордон в двох міжнародних поштових відправленнях. Одне – з Полтавщини до США, інше – з Черкас до Австралії.
Про це повідомляє пресслужба Київської митниці Держмитслужби.
В обох деклараціях було зазначено, що за кордон в посилках відправляються «дерев’яні сувеніри».
Проте, розмотавши поліетиленову плівку, в яку були щільно загорнуті вироби, митники засумнівалися в тому, що за кордон прямують саме сувеніри. Дерево, на якому були написані ікони, поїдене короїдами та наявні всі ознаки їх поважного віку.
Митники спрямували ікони на експертизу до Національного музею історії України.
Фахівці-мистецтвознавці встановили, що три з виявлених ікон, а саме «Божа Матір «Достойно Є (Милостива)» розміром 27х22 см, «Святий Миколай» 24,5х19 см, «Святий Пантелеймон» 24х17 см, яких пересилали до США, мають культурну та історичну цінність національного значення, тож рекомендовані до внесення до Музейного фонду України.
Зазначені ікони не можуть бути вивезені за кордон, лише на тимчасове зберігання.
Ці три святині виготовлені в самобутній борисівській іконописній майстерні (Борисівка, Одеська область).
Дві інші ікони - «Божа Матір Одигитрія» розміром 17х13,5 см та «Покров Пресвятої Богородиці» 28,8х20,8 см - прямували у поштовому відправленні до Австралії.
Ікона «Покров Пресвятої Богородиці» виготовлена на Лівобережній Україні. Має культурну цінність національного рівня значення, рекомендована до внесення до Музейного фонду України. Також, ця ікона не може бути вивезена за кордон, лише на тимчасове зберігання.
Хатня ікона «Одигитрія» на металевому окладі виготовлена в Російській імперії, має історичну цінність. Найпоширеніший тип Богородичної ікони в Україні. При вивезенні за кордон потрібне свідоцтво Мінкульту.
Працівниками Київської митниці Держмитслужби ікони вилучено. Складено протоколи про порушення митних правил за ст. 472 Митного кодексу України.
Обидві справи буде скеровано до суду.