Підпал угорського центру в Ужгороді: з’явилися нові подробиці про замовника нападу
За словами одного із підпалювачів, Оксенрайтер вимагав відразу після вчинення підпалу надіслати йому відео ужгородської будівлі зі слідами пожежі
У судовому процесі щодо підпалу угорського центру в Ужгороді пред'явлені докази в організації цього злочину німецьким громадянином Мануелем Оксенрайтером, який раніше був референтом одного з депутатів Бундестагу від правопопулістської партії «Альтернатива для Німеччини».
Як повідомляють у четвер, 31 січня, онлайн-портал першого каналу німецького телебачення ARD та німецький інформаційний інтернет-ресурс t-online.de, суд у Кракові досліджував пред'явлені прокуратурою витяги з листування Оксенрайтера у чаті. Обвинувачення на підставі цих даних вважає доведеною участь Оксенрайтера у вчиненні злочину як особи, яка фінансувала підпал.
За даними німецьких ЗМІ, у справі Оксенрайтера віднайдено російський слід. Так, Оксентрайтер неодноразово зустрічався з російським філософом Олександром Дугіним, який відомий своїми правоекстремістькими поглядами. Зокрема, вони співпрацювали у центрі Katehon, який позиціонується як «міжнародна мережа експертів, які спеціалізуються на геополітичному, геостратегічному та політичному аналізі подій у світі», але насправді поширює ідеї Дугіна. Оксенрайтер також адміністрував німецьку сторінку центру Katehon у соціальній мережі Facebook.
Як встановили журналісти, головою наглядової ради Katehon є російський мільярдер Костянтин Малофєєв. І Малофєєв, і Дугін відомі тим, що активно розбудовують зв'язки з ультраправими партіями у Європі, зокрема з правопопулістською «Альтернативою для Німеччини» (АдН) в ФРН. Малофєєв також відомий у ЄС, США та Україні тим, що фінансово підтримує сепаратистів на Донбасі. Саме через фінансову підтримку невизнаних республік на сході України він перебуває у санкційних списках ЄС.
Як зазначають ЗМІ, судом у Кракові встановлено, що підпал будівлі «Товариства угорської культури Закарпаття» в Ужгороді у лютому 2018 року безпосередньо здійснили двоє громадян Польщі Адріан М. та Томаш С. Зазначається, що під час обшуків у них були знайдені речі зі слідами запалювальної суміші. Обоє визнали свою вину і вказали, що отримали відповідне замовлення від польського праворадикала Міхала П., котрий є членом правоекстремістського угруповання Falanga.
Останньому прокуратурою Кракова також висунуті відповідні обвинувачення. Міхал П. повідомив у судовому засіданні, що Оксенрайтер нібито організував підпал, дав детальні вказівки, як його вчинити, та заплатив йому за виконання 1500 євро, частину яких особисто передав виконавцю в берлінському аеропорту. За словами Міхала П., Оксенрайтер вимагав відразу після вчинення підпалу надіслати йому відео ужгородської будівлі зі слідами пожежі, повідомляють німецькі ЗМІ.
ЗМІ додають, що «коли Оксенрайтер побачив відео у месенджері, він відповів, що зроблено, «більше, ніж достатньо».
Нагадаємо, підпал у будівлі «Товариства угорської культури Закарпаття» в Ужгороді стався 4 лютого 2018 року.