Польщу сколихнули масові протести через зміни у системі судочинства
Крім Варшави, протести проти чергових змін в системі судочинства відбулися у Кракові, Познані, Вроцлаві, Лодзі та інших містах
Президент Польщі Анджей Дуда підписав в четвер зміни до законів про Верховний суд, Національну раду судочинства, систему судів та про прокуратуру і їх відразу було опубліковано у віснику законів.
Як повідомляє «Укрінформ», зміни стосується процедури обрання голови Верховного суду, а також призначення суддів цього суду. Зокрема, у відповідності до внесених поправок, голову суду зможуть обирати 2/3 суддів Верховного суду, а не як до цього часу - увесь його склад.
Сейм Польщі ухвалив зміни до цих законів минулого тижня, а Сенат - уночі з вівторка на середу.
Як додає Gazeta Wyborcza, у четвер ввечері під президентським палацом відбувся протест проти затвердження змін у системі судочинства країни, які ухвалено силами правлячої партії «Право і Справедливість» (PiS).
Учасники протесту під президентським палацом скандували гасла: «Конституція», «Під трибунал», «Будеш сидіти» тощо. Багато осіб тримали в руках запалені білі свічки. Згодом, протестуючі попрямували під Верховний суд країни.
Крім Варшави, протести проти чергових змін в системі судочинства відбулися у Кракові, Познані, Вроцлаві, Лодзі та інших містах.
За інформацією ЗМІ, під час акції протесту у Варшаві сталися локальні сутички з поліцією. Декілька людей постраждали.
Після внесення змін до закону про Верховний суд РП, що набули чинності на початку липня, польська влада не вважає суддю Малгожату Герсдорф чинним головою Верховного суду. Натомість Герсдорф, а також значна частина суддівського корпусу переконані, що вона залишається головою цього суду, оскільки її шестирічна каденція, що визначена Конституцією Польщі, завершується у 2020 році.
На початку липня Єврокомісія порушила процедуру щодо Польщі з метою розслідування порушення у сфері верховенства права та подальшого накладення санкцій. Застереження Брюсселя викликає, зокрема, закон про верховний суд Польщі.
Як пояснили в Єврокомісії, цей закон права суддів та не відповідає зобов’язанням Польщі щодо ст. 19 Угоди про ЄС, яка пов’язана із Хартією про основоположні права Євросоюзу. Єврокомісія ввела процедуру в терміновому порядку та чекатиме від керівництва Польщі пояснень упродовж місяця.