Зв'язок, який об'єднував «ДНР» з іншою частиною України, розірвано - The Financial Times
Раніше всім нам було краще, зізнаються місцеві мешканці
Донецьк все більше русифікується - політично, економічно та соціально. Ті зв'язки, які колись об'єднували схід з іншою частиною України, сьогодні розірвані - один за одним. Про це пише видання The Financial Times, чиї журналісти діляться враженнями від відвідання так званої «ДНР».
Найперше, що впало в око закондонним журналістам, - це використання у регіоні виключно російської валюти – рубля. Гривні там просто не приймають. У місцевих супермакетах полиці заповнені в основному імпортними російськими товарами.
Водночас найбільш разючим стали зміни, о стосуються не економіки, а соціального життя регіону. «Підручники, які використовуються в місцевих школах, постачаються Росією. В них більше не викладають українську історію. Замість цього діти вчать російську версію минулого,яке прославляє радянську епоху. Російське і сепаратистські мовлення замінило українські телеканали. Веб-сайти реєструються на доменах.ru, а не.ua», - пише видання.
Журналісти The Financial Times наголошують - говорити українською у «ДНР» стало небезпечно: це може викликати ворожість у місцевого населення або підозри у озброєних повстанців.
У місцевих мешканців є побоювання - якщо виконання Мінських угод затягнеться, в кінцевому підсумку вони – жителі - опиняться в зоні замороженого конфлікту: на кшталт того, що відбувається в Абхазії і Південній Осетії в Грузії або в молдавському Придністров'ї - їх підтримує Москва, але вони по суті не є частиною ні тієї, ні іншої країни.
«Деякі підприємства, які ще працюють, надають робочі місця, проте ціни на основні товари різко зросли, а зарплати відчутно скоротилися. Незважаючи на все це, після 12-годинного стояння в чергах на блок-постах, де часто лунають постріли, багато людей, які залишили це місто, повернулися додому протягом останнього року - після припинення найбільш інтенсивних боїв», - зазначає видання.
Деякі люди налаштовані оптимістично. «Я думаю, що у нас велике майбутнє з Росією, - каже Діма Терезів, 17-річний житель Донецька, який щойно закінчив керовану сепаратистами школу. - Без Росії ми не виживемо ».
Водночас Василь, який працює в одному з магазинів, займає більш гнучку позицію. «Я громадянин України, у мене український паспорт. У мене немає паспорта «Донецької Народної Республіки» або Росії. Але я не можу відповісти на питання про те, що тут - Україна, Росія або якась «ДНР», - говорить він. - Раніше всім нам було краще».