Опозиція в дурнях або мовне шулерство

Як в парламенті «розводили котенят» і куди при цьому сховався спікер

Сьогоднішнє голосування за закон про мови, здається, шокувало всіх. І справа тут не в емоціях захисників української чи поборників російської. Звісно, хтось радіє, а комусь гірко. Справа в шахрайських методах, якими влада домоглась цього голосування. Адже не може бути так, щоб депутати і спікер ні сном ні духом не відали, що і коли буде прийматись сесійній залі.

Провокація вдалась, і це визнають самі «регіонали». Недаремно Михайло Чечетов буквально натякнув, що опозиція - лохи і її «розвели як котенят». Закон про мови прийнятий в другому читанні. За нього проголосували 248 депутатів. І влада не просто так провернула такий гамбіт. Виторг з сьогоднішньої оборудки в Раді, дійсно, є, і він суттєвий.

По-перше, як раніше писав «Главком», продавивши до кінця цей скандальний закон «регіонали» довели: опозиція недієздатна, а її лідери - ніхто, в кращому випадку ті, кого так легко розвести. Виборець отримає цей меседж одразу: достатньо увімкнути вечірні новини.

По-друге, сьогоднішня топ-новина про вердикт Європейського суду у справі Луценко відразу відійшла на другий план. Мало хто «в телевізорі» стане аналізувати, який ляпас отримала українська система правосуддя. Кадри парламентського знущання над опозицію - куди більш виграшний сюжет для влади. Саме їх тепер і будуть з насолодою транслювати всі телеканали.

І по-третє, провладна команда кинула цукерку своєму виборцю. Обіцянка підвищити статус російської мови звучала з уст «регіоналів» на всіх виборах, і ось тепер вони довели, що дійсно можуть. Правда, залишається остання інстанція – Президент. Його гуманітарний радник Ганна Герман в останньому інтерв’ю «Главкому» натякнула, що свій підпис під суперечливим документом главі держави не обов’язково ставити, а його рішення обов’язково буде мудрим. Як вчинить Янукович і в чому полягатиме його мудрість, побачимо найближчими тижнями.

Тим часом варто було б з’ясувати, чому під час сьогоднішнього голосування в залі не було спікера Володимира Литвина. Адже ще вчора звечора він почав «співати колискову» громадськості, запевняючи, що законопроект про мови в другому читанні на цьому тижні розглядатися не буде. «По-перше, він не підготовлений, по-друге, він викликає політичне протистояння і протидію. Це дві причини, достатні для того, щоб не розглядати це питання», - наводив туман спікер. Цікаво, які переконливі аргументи до шановного Володимира Михайловича і його фракції знайшли партнери-регіонали цього разу, і чому він так і не вийшов захищати рідну мову від недолугого закону?

Незважаючи на обіцянки не допустити голосування за «мовний» законопроект, опозиції так і не вдалося цього зробити: настільки не очікувано і з порушеннями правил регламенту це питання з’явилось у сесійній залі. Чому голосування не було зірване, хто в цьому винний і як надалі «боротися» із законопроектом представники партій, що входять до Об’єднаної опозиції, розповіли «Главкому».

Володимир Яворівський:

Я голова комітету Верховної Ради з питань культури і духовності, комітету, який вносить поправки до цього законопроекту, і я стверджую: не було ніякого голосування! Купа порушень! Якби не було до другого читання до законопроекту поправок, можна було б це зробити. Але ж було внесено понад дві тисячі поправок. І це було врешті грубо проігноровано, в першу чергу Мартинюком. Це просто випад проти Конституції.

Було три голосування. Перший раз Мартинюк поставив на голосування питання про те, щоб включити до порядку денного мовний законопроект у другому читанні і розглядати його. При чому, якщо законопроект включається сьогодні у другому читанні, то розглядати його потрібно або наступного дня, або після обіду – є певна процедура. І от ця пропозиція про позачергове включення до порядку денного законопроекту набрала 219 голосів – рішення не пройшло. І через це Мартинюк бере і ставить на голосування питання про повторне повернення до розгляду цього питання – за це проголосували у кількості 241 голос. І тоді він ставить третє питання на розгляд – на наших моніторах навіть зараз це видно – про включення. І це набирає 248 голосів. Але ж самого голосування за друге читання не було! Тому ми зараз будемо звертатись до Литвина, бо це шулерство!

Ігор Гринів:

Бандитська група Партія регіонів захопила Верховну Раду і бандитськими діями провела законопроект про мови. Цей процес немає жодного відношення до роботи парламенту. Все що можна зробити – посадити всіх бандитів в тюрми. Вони ж навіть не оголошували розгляд законопроекту. Як тоді можна говорити про голосування в принципі?

Степан Купіль:

Голосування про мовний законопроект навіть не можна було очікувати. Одразу після початку вечірнього засідання на вимогу нашої фракції ми повернулися до моєї постанови про відзначення 825-річчя першої літописної згадки назви «Україна». І після цього ні з чого – бац! Порушення Закону про регламент, порушення Конституції!

Мартинюк за відсутністю Литвина поставив мовний законопроект на друге читання. Не чекаючи висновків комітету, розгляду, поправок, а їх майже дві з половиною тисячі. Просто тупо поставив на голосування. Як відомо, голосування відбувається десять секунд. Ми кинулися до трибуни, повиривали в Мартинюка мікрофони, зробили все, що могли, аби завадити цьому голосуванню. Перший раз на табло висвітилося 219 голосів – тобто недостатня кількість за цей законопроект. Незважаючи ні на що Мартинюк ще раз поставив це питання на голосування. Він вже говорив не в мікрофони, бо їх ми йому поламали, але результат голосування вже був 248.

Думаю, що це буде несподіванка і для тих представників провладної більшості, які не голосували за цей законопроект у першому читанні. Зараз їхніми картками скористалися – вони також не знали, що буде це голосування. Думаю, що в це було посвячено лише декілька осіб: Єфремов, Мартинюк і Чечетов. Ну і Литвин, очевидно. Він, взагалі, зіграв надзвичайно паскудну роль, оскільки він усіх заспокоював, що того законопроекту немає в порядку денному і не буде до кінця тижня, бо мусять пройти обговорення поправки в комітеті, і тільки після цього можна виносити його в сесійний зал, про те, що якщо треба, вони скличуть позачергову сесію. Словом, всі вони діяли як професійні шахраї – надзвичайно грубо, цинічно, брутально, просто нагло. А якщо вони і далі буде діяти в такий спосіб? Завтра що, буде відмінено акт про державну незалежність України? Після сьогоднішнього голосування на нинішньому українському парламенті можна ставити жирний хрест.

Сергій Пашинський:

Що тут говорити? Адам Мартинюк публічно, перед телекамерами вчинив кримінальний злочин, грубо порушивши регламент Верховної Ради. Шулери і бандити – вони і є шулери і бандити. Мені дуже сумно, що ці шулери і бандити зараз очолюють країну на чолі з Януковичем. Те, що сьогодні відбулося у Верховній Раді, - це навіть не ганьба, це дрібний кримінальний злочин. Починали з крадіжки шапок, а закінчують шулерством, прикриваючись Конституцією України. Закон, якій вони незаконно всунули на розгляд, без поправок, - цьому не має виправдання. Всі організатори сьогоднішнього кримінального злочину будуть нести кримінальну відповідальність! Це Єфремов, Мартинюк і всі, хто за ними стоїть.

Як ми могли завадити, коли Мартинюк ставить на розгляд питання, якого немає в порядку денному? Вчора була Погоджувальна Рада, і керівники п’яти фракцій сформували порядок денний. І всі п’ять фракцій прийняли рішення, що на цьому тижні цей закон не буде розглянуто, тому що: комітет не підгодовував порівняльні таблиці – там дві з половиною тисячі поправок. Є регламент верховної Ради, є процедура. Про це вчора проінформував Литвин. Більш того, нам сьогодні зранку роздали порядок денний в секретаріаті Верховної Ради, і там не було цього законопроекту. Законопроект – це важкий юридичний документ, і є певна процедура його прийняття. Але після обіду він був внесений незаконно! Ми не визнаємо цього закону. Тепер ми будемо звертатись до ЗМІ, до виборців і розказувати їм, що Віктор Федорович Янукович – це ворог України. Президент України – головний організатор злочинів. Бо виборцям приймати рішення, за кого проголосувати.

Юрій Стець:

На Погоджувальній Раді і голова Верховної Ради, і лідери фракції повідомили про те, що мовний законопроект на цьому тижні розглядатися не буде. Те, що відбулося потім, це порушення Конституції, Закону про регламент верховної Ради, взагалі, порушення будь-яких норм людського розуміння. Я не можу навіть уявити і пригадати, щоб десь колись таким чином розглядались закони. Очевидно, що цей законопроект був проголосований із порушенням, що буде подання в Конституційний суд. Якщо Конституційний суд не буде на підтанцовці у партії регіонів, зрозуміло, буде рішення про те, що цей закон не є конституційним. Але ми ж знаємо наші суди.

Є стенограма, і по ній буде чітко, що голосування не могло. Навіть по логіці проходження згідно Закону про Регламент документів. Було проголосовано і не вистачило голосів за включення в порядок денний. Потім мало бути голосування за повернення до розгляду цього питання. Третє голосування – знову за включення до порядку денного. І тільки четверте – за сам законопроект. Але в стенограмі, на відеозаписах чітко зафіксовано, що було тільки три голосування. Це взагалі нонсенс. Я не являю, як це підпише Литвин, а потім Президент. Я не знаю, як може виправдовуватися Президент, підписуючи закон, який був прийнятий Верховною радою зі всіма можливими порушеннями. Як це гарант Конституції буде підписувати антиконституційний закон?!