Золоті кулаки. Україна повертається на Олімп світового боксу
У підсумках минулого спортивного року, які представив «Главком», окреслилася важлива для України деталь
До ТОП-10 кращих спортсменів країни 2018 року потрапили одразу троє боксерів-професіоналів. Це – Василь Ломаченко, Олександр Усик та Олександр Гвоздик. У інших рейтингах вітчизняних ЗМІ, зокрема у ТОП-20, фігурує ще й Артем Далакян.
Наприкінці 2018-го троє з них захистили титули чемпіонів світу у своїх дивізіонах, а Гвоздик уперше здобув чемпіонський пояс WBC.
Успіх українських професіоналів не пройшов непоміченим у світі боксу. Зокрема, високо оцінив потенціал наших атлетів відомий британський менеджер Едді Хірн. Він представляє інтереси володаря титулів за версіями WBA/WBO/IBF/IBO у суперважкому дивізіоні Ентоні Джошуа, який відправив на пенсію Володимира Кличка, а також «почесного» чемпіона світу за версією WBC у першій важкій вазі Тоні Беллью. В Україні сьогодні є конкуренти бійцям Великої Британії, яку наразі вважають топ-майданчиком та одним з найкращих ринків світового боксу. Тож, із Лондона уважно спостерігають за нашими чемпіонами.
«Ваші боксери – найкращі у світі на даний момент! Ломаченко, Усик... Що стосується інших боксерів, я гадаю, їхнє чемпіонство, здебільшого, питання часу. У Дерев’янченка – бій з Денні Джейкобсом 27 жовтня, у Гвоздика – поєдинок з Адонісом Стівенсоном 1 грудня. Це два поєдинки за чемпіонські титули, тому потенційно ви можете мати п’ять чемпіонів світу вже у перший тиждень грудня», - наголосив на початку жовтня Хірн.
Вже після слів промоутера Усик побив Беллью, захистивши звання абсолютного чемпіона світу. Далакян також відстояв свій пояс. У свою чергу, Гвоздик підтвердив прогнози, і тим самим зробив свій внесок у загальну справу.
Боксер із Харкова тривалий час перебував у тіні своїх ровесників і давніх друзів – Ломаченка та Усика – олімпійських чемпіонів у любительському боксі, а згодом чемпіонів на професійному ринзі. Він «упорався із завданням», переконливо перемігши 1 грудня титулованого Адоніса Стівенсона, який не знав поразок п’ять років поспіль. 31-річний харків’янин відібрав пояс у 41-річного канадця, який готувався до 10-го захисту звання чемпіона світу за версією WBC. Українець не дав супернику відсвяткувати ювілей. Він дав зрозуміти, що до когорти чемпіонів приєднався яскравий і зрілий майстер.
Якщо Ломаченко, Усик і Далакян давно на вершинах світового рингу, то Гвоздик уперше здобув чемпіонський пояс. Завдяки цьому Україна на осінь 2018-го й отримала четвертого чинного чемпіона світу. Загалом на професійному ринзі бронзовий призер Олімпійських ігор 2012 року в Лондоні провів 16 боїв: 16 перемог, 13 з яких достроково. Після перемоги над Стівенсоном наш боксер піднявся одразу на 55 позицій і перемістився із 68 на 13 сходинку незалежного рейтингу BoxRec, складеного за підсумками бою у канадському Квебеку.
Показники Гвоздика вагомі та говорять самі за себе. Він став першим українським чемпіоном світу у напівважкій вазі (до 79,3 кг), четвертим за всю історію українцем серед чемпіонів професійного боксу за версією WBC. До нього пояси WBC у своїх категоріях виборювали Віталій Кличко (2004-2005, 2008-2013), Віктор Постол (2015) та Олександр Усик (2018).
Прогнози стосовно можливих п’яти чинних чемпіонів з України могли б стати реальністю, якби не прикрий програш Сергія Дерев’янченка у бою за титул чемпіона світу в середній вазі за версією IBF. Українець вважався фаворитом у протистоянні з американцем Даніелем Джейкобсом. Бій відбувся 28 жовтня у Нью-Йорку та тривав усі 12 раундів. Новим чемпіоном світу став Джейкобс, а Дерев'янченко програв перший бій у своїй кар’єрі (12-1, 10 КО).
Отже, на початок грудня 2018-го Україна мала одразу чотирьох чинних чемпіонів. І за цим показником наша країна стрімко увірвалася в лідери світового професійного боксу.
Це підтвердили рейтинги авторитетних видань, зокрема того ж BoxRec. Аналіз ТОП-15 версії BoxRec говорить, що після проведених усіма чотирма нашими атлетами боїв, Україна на початок грудня за кількістю чемпіонів світу випереджала Мексику, у якої три чемпіони, й такі традиційно сильні у професійному боксі країни як США (два представника) та Великобританія (також два).
На сьогодні можна сміливо стверджувати, що завдяки успіху своїх боксерів Україна стала потужним конкурентом у неофіційному командному заліку 2018 року на професійному рингу.
Загальні ж досягнення України за роки незалежності у професійному боксі – 12 чемпіонів. Це – Віталій та Володимир Клички, Володимир Сидоренко, Сергій Дзиндзирук, Андрій Котельник, Юрій Нужненко, В’ячеслав Сенченко, Віктор Постол, Василь Ломаченко, Олександр Усик, Артем Далакян, Олександр Гвоздик. Ще один чемпіонський пояс, у жіночому боксі, має Аліна Шатернікова.
Остаточні підсумки 2018 року засвідчують, що нині наша золота четвірка сумарно має «на руках» вісім чемпіонських поясів.
За кількістю чемпіонів у різних вагових категоріях Україна на 1 січня 2019 року посідає четверте місце у світі. Попереду лише Сполучені Штати, Мексика та Велика Британія.
«Послужні списки» чемпіонів
Олександр Усик (16-0, 12 КО). Абсолютний чемпіон у першій важкій вазі (до 90,7 кг), володіє всіма поясами за чотирма найпрестижнішими у світі боксу версіями: WBC, WBA, IBF, WBO. Має пояс журналу The Ring і є володарем першого кубка Мухаммеда Алі.
Василь Ломаченко (11-1, 9 КО). Чемпіон світу за версією WBO у напівлегкій і другій напівлегкій вазі, у легкій вазі за версією WBA та журналу The Ring.
Артем Далакян (18-0, 13 КО). Чемпіон світу у найлегшій ваговій категорії (до 51,8 кг) за версією WBA.
Олександр Гводзик (16-0, 13 КО). Чемпіон світу у напівважкій вазі (до 79,3 кг) за версією WBC.
Жоден із цієї четвірки у 2018-му не програвав. Більше того, вони всі взагалі не мають поразок на професійному рингу. Крім Ломаченка. Єдиний у минулому програш Василя ставлять під сумнів багато спортивних оглядачів.
Яскравих характеристик нашим професіоналам додали рейтинги авторитетних видань на початок 2019-го.
Олександр Усик визнаний найкращим боксером року за версією WBA. Названий боксером року за версією журналу The Ring. Увійшов до ТОП-5 (п’ятий щабель) найкращих боксерів світу незалежно від вагової категорії за версією BoxingScene. Перебуває також у ТОП-5 рейтингу найкращих боксерів незалежно від вагової категорії від Sports Illustrated. Увійшов до ТОП-15 (15-та позиція) найкращих нокаутів року за версією vRINGe VISION.
Василя Ломаченка оголошено найкращим боксером світу за версією ESPN. Увійшов до ТОП-5 (друга сходинка) найкращих боксерів світу незалежно від вагової категорії за версією BoxingScene. Очолив грудневий рейтинг найкращих боксерів незалежно від вагової категорії від Sports Illustrated. Увійшов до ТОП-3 кращих нокаутів року за версією BoxingScene. Перебуває у ТОП-10 (восьма позиція) найкращих нокаутів року за версією vRINGe VISION.
Олександр Гвоздик потрапив до ТОП-20 (17-та позиція) найкращих нокаутів року за версією vRINGe VISION. Претендує на звання «відкриття року» за версією WBC.
Не так сильно розкручений, як інші, Артем Далакян зібрав найбільшу серед наших чемпіонів кількість перемог – 18. У 2018-му здобув титул чемпіона WBA та двічі захистив свій пояс. Відомий тим, що 17 із 18-ти боїв провів в Україні.
Здобутки українського боксу будуть неповними, якщо не згадати Анатолія Ломаченка – тренера Василя Ломаченка. Саме батькові чемпіона WBO та WBA мають багато в чому завдячувати нинішні зірки. Їхні успіхи сьогодні – це передусім і праця Ломаченка-старшого, який доклав сил до перемог хлопців ще на Олімпіаді-2012. Сьогодні він консультує багатьох наших боксерів. Провідні видання називають Анатолія Ломаченка тренером року.
Отже, нетривалу паузу після ери братів Кличків заповнило сузір’я молодих талантів. 2018 рік став знаменним у цьому. Оглядачі одностайні в тому, що стався яскравий прорив українського боксу та відродження минулої слави.
Підтвердженням цього став і Конгрес Всесвітньої боксерської ради (WBC), який восени пройшов у Києві. Україна вперше удостоїлася такої честі.
У форумі, зокрема, брали учать Леннокс Льюїс, Евандер Холіфілд, Оскар де ла Хойя, Віталій і Володимир Клички та інші зірки. Відтепер емблема WBC доповнилася українським прапором. Фактично, це є світовим визнанням. Україна впевнено ступила на світовий боксерський «Олімп».