Депутати схвалили «суд у смартфоні» від Зеленського: що це означає
Верховна Рада проголосувала закон про впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи
В Україні судову систему переведуть в цифровий формат. Верховна Рада проголосувала проєкт закону №3985 щодо поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Документ вже встиг отримати популярність під назвою «суд у смартфоні» від Володимира Зеленського – саме шостий президент України є автором проєкту.
Закон регламентує створення інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування. З її допомогою буде забезпечено оборот матеріалів та інформації у кримінальних процесах.
Головними завданнями Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи є:
- формування єдиного інформаційного простору для органів та установ системи правосуддя;
- міжвідомчого обігу інформації, обміну нею;
- забезпечення максимальної прозорості та відкритості системи правосуддя для суспільства;
- прискорення розгляду судових справ та проваджень;
- автоматизації роботи;
- переходу на електронні версії документів у судовому провадженні;
- оцифрування судових архівів тощо.
Цією інформацією в рамках кримінальних проваджень для реалізації своїх повноважень, прав та інтересів зможуть користуватися:
- слідчі;
- дізнавачі;
- прокурори;
- слідчі судді;
- суд;
- захисники та інші учасники кримінального провадження.
Матеріали досудового розслідування будуть передаватися в електронній формі. Однак за рішенням слідчого, дізнавача, прокуратури, слідчого судді або суду вони можуть надаватися у паперовій формі. Підписані та узгоджені за допомогою електронного підпису документи у системі і їх копії в електронній та паперовій формі будуть визнаватися оригіналами.
Раніше міністр юстиції Денис Малюська наголошував, що прийняття відповідного закону зможе вирішити низку завдань та проблем у кримінальному процесі. «Суд у смартфоні» зможе забезпечити швидке та зручне ознайомлення зі справами.
Крім того, зникне проблема постійних суперечок на тему, у кого перебувають матеріали кримінального провадження і хто повинен здійснювати провадження у досудовому розслідуванні. Відповідно, також зникне проблема із затягуванням передачі справ від одного органу до іншого.