Телескоп Hubble показав гігантську зірку на межі самознищення
Ця «зірка-знаменитість» має ореол з пилу та газу, який постійно розширюється і вже має ширину у 5 світлових років
Про це повідомляє Громадське.
Повернути телескоп у напрямку AG Carinae науковці вирішили у зв’язку з 31-ою річницею запуску Hubble. Цю зірку, розташовану за 20 тисяч світлових років, вони називають «знаменитістю». Вона у 70 разів масивніша за Сонце, а світить у мільйон разів яскравіше.
AG Carinae належить до рідкісного класу яскравих блакитних змінних, дуже яскравих та великих зірок. Ця «зірка-знаменитість» має ореол з пилу та газу, який постійно розширюється і вже має ширину у 5 світлових років. Для порівняння, на такій відстані від Сонячної системи розташована найближча до нас зірка Проксима Центавра.
Як пояснюють у NASA, вся ця оболонка утворилась внаслідок викидів за останні 10 тисяч років — зовнішні шари зірки віднесло в космос зоряним вітром. Цей викинутий пил та газ має масу, удесятеро більшу за наше Сонце.
Через велику масу та екстремальні температури яскраві блакитні змінні нестабільні і перебувають на межі самознищення, адже сила тяжіння стискає зірку, а зоряний вітер, навпаки, «видуває» матерію назовні. У підсумку зірка пульсує — то стискається, то роздувається.
Коли зірка ризикує вибухнути як наднова, стається масштабний викид матерії (внаслідок чого й утворюється ореол з пилу і газу), але після цього блакитна змінна знову стискається і на деякий час «заспокоюється».
Такі зірки платять за свою красу та яскравість коротким життям — лише декілька мільйонів років. Для порівняння, зірки як наше Сонце живуть 10 мільярдів років.