Мадяр стане новим Орбаном? ЄС оцінив перспективи політики Угорщини

Петер Мадяр повторює риторику Орбана щодо України
фото: EPA

Мадяр уникає чітких заяв щодо України, а його риторика вже повторила позицію Орбана

Європейські політики сумніваються, що вибори в Угорщині 12 квітня призведуть до зміни підходу Будапешта щодо України, навіть у разі перемоги опозиційного політика Петера Мадяра. Про це повідомляє «Главком» з посиланням на видання Politico.

У Брюсселі розчаровані діями чинного прем’єра Віктора Орбана щодо підтримки України та очікують, що зміна влади могла б знизити напруженість у відносинах із Києвом. Водночас там визнають, що проблема має системний характер і не обмежується особою глави уряду.

За оцінками аналітиків, Петер Мадяр у багатьох питаннях повторює риторику Орбана. Він виступає проти прискореного вступу України до Європейського Союзу, не підтримує постачання зброї та допускає винесення питання євроінтеграції України на референдум. Такий підхід може заблокувати переговорний процес.

Крім того, політична сила Мадяра голосувала проти надання Україні великого фінансового пакета від ЄС. Це викликає додаткові сумніви серед європейських чиновників щодо можливості швидкої зміни політики Будапешта.

У Євросоюзі також звертають увагу на внутрішні настрої в Угорщині. За даними опитувань, значна частина громадян негативно сприймає перспективу членства України в ЄС, виступає проти фінансової допомоги Києву та розглядає Україну як фактор ризику. У таких умовах Мадяр уникає чітких заяв, щоб не втратити підтримку виборців.

Віктор Орбан, своєю чергою, намагається представити опонента як політика, пов’язаного з Брюсселем і Києвом. Однак ці звинувачення поки не дали відчутного ефекту в передвиборчій кампанії.

У Європарламенті визнають, що позиція Мадяра залишається невизначеною. Експерти припускають, що у разі його перемоги можливе пом’якшення риторики з метою розблокування фінансування ЄС, однак зміна стратегічного курсу Угорщини не є гарантованою.

Нагадаємо, що у Європейському Союзі обговорюють кілька сценаріїв реагування на можливу перемогу партії прем’єра Угорщини Віктора Орбана на парламентських виборах. Один із ключових варіантів передбачає розширення застосування голосування кваліфікованою більшістю у сферах, які наразі потребують одностайності. Йдеться, зокрема, про зовнішню політику та окремі рішення у межах довгострокового бюджету ЄС.