Різдвяний піст 2023 року: нова дата, обмеження та правила
Цього року Різдвяний піст розпочинається 15 листопада і триватиме до 24 грудня
Різдвяний піст у 2023 році відзначатиметься по-новому, оскільки Православна церква України (ПЦУ) перейшла на новоюліанський календар з 1 вересня. Тепер парафіяни ПЦУ відзначатимуть всі неперехідні православні свята на 13 днів раніше.
Цього року Різдвяний піст розпочинається 15 листопада і триватиме до 24 грудня. Останній день перед постом (14 листопада) називається заговини, коли ще дозволяється вживати молочні та м'ясні продукти.
Різдвяний піст або Пилипівка триває 40 днів перед Різдвом. З переходом на новоюліанський календар Різдво в Україні відзначатимуть 25 грудня.
Правила дотримання Різдвяного посту
Різдвяний піст означає не тільки обмеження в їжі, але й певний внутрішній настрій. Піст має бути пов’язаний з очищенням від гріхів, молитвою, покаянням, прощенням образ, утриманням від спокус і пороків, а також відмовою від розважальних і видовищних заходів.
Віряни в період посту не їдять заборонені продукти, моляться і очищаються від гріхів, щоб з чистим серцем, душею і тілом підготуватися до святкування Різдва Христового.
Що можна їсти у Різдвяний піст
У Різдвяний піст дотримуються суворих правил харчування, які передбачають повне виключення з раціону м'яса, яєць та молочних продуктів.
Водночас від дня тижня залежить, що можна їсти на Різдвяний піст. У середу та п'ятницю протягом Різдвяного посту встановлено сухе харчування, яке передбачає споживання лише неперероблених продуктів, що не були термічно оброблені. У заключний тиждень посту ця дієта також розповсюджується на понеділок.
По понеділках дозволяється вживати гарячі страви без використання соняшникової олії, а по вівторках та четвергах можна додавати олію. У вихідні дні пост вважається менш суворим, і віруючим навіть дозволяється вживати рибу та вино.
Обряди
Важливо пам’ятати, що під час посту в церкві не проводять обряди хрещення та вінчання. До того ж, не варто влаштовувати весілля в ці дні, адже пост присвячений молитвам, покаянням й очищенню від гріхів.