22 вересня: яке сьогодні свято, традиції та заборони

Сьогодні бажано не купувати і не їсти рибу
фото: Ірина Гаркавець

У День партизанської слави вшановують відважних українських патріотів, які відстоювали і продовжують відстоювати нашу свободу

Сьогодні, 22 вересня, Національний день партизанської слави України, День білого шоколаду та міжнародний день астрономії. Віряни вшановують пам'ять мученика Фоки і пророка Йони. 

Національний день партизанської слави України

Починаючи з 2001 року 22 вересня в Україні відзначається Національний день партизанської слави. Метою цього свята є вшанування пам’яті партизанів та підпільників, а також нагадування новітньому поколінню про їхній подвиг, який допоміг наблизити довгоочікувану перемогу в Другій Світовій війні.

У наш час живими залишилися лише одиниці ветеранів, що брали участь у звільненні батьківщини від німецьких загарбників. Тому дуже важливо встигнути висловити їм свою повагу за виявлену ними мужність в роки війни.

Перші партизанські загони були створені вже восени 1941 року. Але розрізненість дій загонів призводила до розкриття сховищ, страт та жорстоких катувань з боку загарбників. Тільки з кінця 1942 року партизанський рух набув сили, а до закінчення окупації вже налічував близько 500 тисяч людей.

День білого шоколаду

22 вересня ласуни відзначають День білого шоколаду.

Вперше білий шоколад було виготовлено на початку 30-х років минулого сторіччя компанією Nestle. Таким чином виробники намагалися вирішити проблему використання надлишків масла какао. Майже 50 років продукт не мав популярності. Але у 80-х роках все змінилося і шанувальники шоколаду нарешті оцінили його ванільний смак.

Виробники наполягають на тому, що корисним є тільки справжній якісний шоколад, в якому міститься не менш ніж 20% масла какао, немає штучних замінників та підсилювачів смаку. Метою організаторів свята було бажання привернути увагу до цих корисних солодощів.

Міжнародний день астрономії

Міжнародний день астрономії (International Astronomy Day) відзначається двічі протягом року: осінній та весняний. Для осінньої дати визначають суботу між серединою вересня та серединою жовтня, щоб припадала на першу чверть Місяця або близько до неї.

У 2023 році Осінній день астрономії відзначається 22 вересня.

Подія була вперше заснована в 1973 році Дугом Бергером, президентом Астрономічної асоціації Північної Каліфорнії. Мета заходу – заохотити людей дізнатися більше про астрономію та Всесвіт.

У цей день астрономічні організації та клуби по всьому світу організовують такі заходи, як вечірки з телескопом, лекції, майстер-класи та виставки, щоб залучити громадськість і підвищити обізнаність про астрономію. Це чудова можливість для людей будь-якого віку дослідити таємниці Всесвіту, дізнатися про останні відкриття в астрономії та оцінити красу нічного неба.

Яке сьогодні релігійне свято

22 вересня в церковному календарі – день пам’яті мученика Фоки і пророка Йони. За переказами Фока народився в місті Синопі і ще в юні роки вів доброчесне життя. В зріломі віці Фока став єпископом, проповідував християнство і навернув на шлях істини багатьох людей. В той час імператором був Траян, який проповідував язичництво, тому відбувалися гоніння за християнами. Фока був схоплений. Його змушували зректися віри, але єпископ залишався твердим в своїх переконаннях.

Про пророка Йону відома цікава легенда. Якось він отримав від Господа видіння, в якому Той наказав йти до Ніневії, щоб передбачити загибель міста за його беззаконня. Однак Йона не послухався і замість цього пішов до Іспанії. Корабель, на якому плив чоловік, потрапив у страшну бурю. Моряки кинули жереб, щоб дізнатися, чиї гріхи накликали на них гнів Божий. Жереб вказав на Йону. Тому його викинули в море, щоб той спокутував провину. В морі Йону проковтнув кит, і чоловік провів в його череві три дні. Після цього Йона знову отримав видіння йти до Ніневії. І цього разу він послухався.

Читайте також: Новий церковний календар на вересень. Які релігійні свята відзначатимуть українці

Що не можна робити в цей день

  • Не можна купувати і їсти рибу.
  • Краще не займатися тяжкою фізичною працею.
  • Не варто виходити з дому до світанку.

Народні прикмети і традиції 

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день: 

  • дивилися, який сьогодні день: чутно грім – взимку снігу не буде;
  • ввечері на небі світить місяць червоного кольору – чекайте на вітряну погоду;
  • яка погода цього дня, такою вона буде весь місяць;
  • якщо на березі все ще тримається жовте листя, зима прийде пізно;
  • ввечері тепліше, ніж удень – чекайте на штормовий вітер.

Святого Фоку наші предки вважали заступником від пожеж та усілякої негоди. Тому обов'язково молилися йому, щоб захистити свій будинок від вогню. Якщо йшли в ліс, то завжди остерігалися незнайомих чоловіків в капелюсі, вважалося, що ним може бути Лісовик, який принесе невдачі.

Пам’ятні дати 22 вересня

Календар важливих подій в Україні та світі за 22 вересня:

  • 1002 рік – засновують місто Хотин (Чернівецька область, Україна);
  • 1307 рік – Королівська рада Франції ухвалює рішення про арешт усіх тамплієрів, що перебували на території держави;
  • 1499 рік – Швейцарія здобуває незалежність від Священної Римської імперії;
  • 1792 рік – цей день був оголошений першим днем французького революційного календаря;
  • 1862 рік – президент США Авраам Лінкольн оголошує про звільнення негрів-рабів;
  • 1908 рік – князівство Болгарія де-юре визнають незалежною державою;
  • 1917 рік – Симон Петлюра виступає на засіданні Генерального секретаріату УНР із законопроєктом про Вільне козацтво;
  • 1941 рік – в зайнятому нацистами Києві відновлюють діяльність Всеукраїнської православної церковної ради;
  • 1955 рік – в Аргентині здійснюють військовий переворот, що валить уряд диктатора Хуана Перона;
  • 1980 рік – починається ірано-іракська війна;
  • 1993 рік – прем'єр-міністра України Леоніда Кучму відправляють у відставку;
  • 2012 рік – в одному з ресторанів Преторії під час збройного пограбування, смертельно ранять Коррі Сандерс, ексчемпіона світу з боксу, який наступного дня помирає у лікарні;

Іменини

День ангела сьогодні Яким, Олександр, Олексій, Опанас, Василь, Григорій, Дмитро, Захар, Йосип, Микита, Сергій, Феодосій, Феофан, Харитон, Ганна.