Проєкт про створення Нацкомісії з питань транспорту суперечить Конституції – експерт
Регулятор має бути незалежною інституцією, щоб проводити об’єктивну тарифну політику в сфері перевезень – Ляпіна
Урядовий законопроект, яким передбачається створення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, суперечить Конституції, оскільки президенту надаються невластиві йому повноваження. Про це заявила ексголова Державної регуляторної служби Ксенія Ляпіна.
За її словами, в запропонованому урядом варіанті створення Нацкомісії з регулювання в сфері транспорту не забезпечується незалежність регулятора, як передбачено законодавством. Адже членів НКРТ, згідно з проектом, має призначати президент, і сама комісія буде йому під порядкова.
«Я думаю, що на це звернуть увагу всі, і Конституційний суд. Бо у нього ж загальний висновок про повноваження президента по тих рішеннях, по яких прийшлося переглядати спосіб формування і НКРЕКП, і комісії по цінним паперам. Тому якщо це незалежний регулятор, то зрозуміло, що прийдеться змінювати спосіб його формування. Не може його формувати одна персона, це не є президентські повноваження», – пояснила Ляпіна.
Вона наголосила: регулятор має бути незалежною інституцією, щоб проводити об’єктивну та виважену тарифну політику в сфері транспортних перевезень.
Нагадаємо, у Верховній Раді зареєстровано урядовий проект закону «Про внесення зміни до Закону України «Про транспорт», який передбачає створення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту (НКРТ). Законопроект передбачає, що НКРТ буде підпорядкована президенту України. За словами експертів, це порушує європейські домовленості, згідно з якими НКРТ має бути незалежною у своїх рішеннях.