Урожай хурми зібрали на Херсонщині (фото)
Жителі Херсонщини можуть їсти місцеву хурму, а не привізну
Жителі Херсонської області вже можуть похвалитися врожаєм хурми. Про це розповів декан агрономічного факультету Херсонського державного аграрного університету, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Іван Мринський.
«Мої батьки живуть у Голій Пристані, і в цьому році, на дев'ятий рік вирощування, ми зібрали шість відер хурми. У минулому році було всього два відра. Хурма — досить унікальна культура, вона не боїться пізніх весняних заморозків, які іноді трапляються на Херсонщині, і не боїться осінніх морозів, так що збирати врожай можна вже в кінці жовтня — напочатку листопада», - розповів він.
Перспективи вирощування хурми та інших поки що рідкісних для Херсонщини культур дуже хороші, вважає фахівець.
Ще наші бабусі свого часу не могли б уявити, що на присадибній ділянці можна посадити інжир або навіть гранатове дерево — і вони будуть успішно плодоносити. Але зараз це цілком можливо. По-перше, відбувається зміна клімату: він стає м'якшим. А по-друге, вітчизняні селекціонери виводять сорти, адаптовані спеціально до наших умов, відзначають у Херсонському державному аграрному університеті.
«На колекційній ділянці ХДАУ вже росте зизифус, а хурму будемо висаджувати. Робити це можна і восени, і навесні, — зазначає фахівець. — Єдине — якщо восени садити гранат і інжир, то на зиму їх потрібно вкривати, тому що морози до -20 градусів вони можуть не витримати», - зазначив Мринський.
Що стосується шкідників, то істотних проблем з ними немає, тому що для Херсонщини такі культури, як хурма, кизил та інші екзоти, ще молоді і до впливу шкідників стійкі, додав фахівець.
Нагадаємо, найдорожчу у світі пряність навчились вирощувати під Запоріжжям.