В яких містах українці отримують найвищі зарплати: статистика

Найбільше зростання зарплат відбулось у містах на заході (до +23%) та в центрі країни (до +17%)
фото з відкритих джерел

Найстабільніше зростання зарплат з прифронтових регіонів спостерігається на Дніпропетровщині

Вплив агресії РФ на зарплати суттєвий, та відновлення ринку праці не зупинити. Про це свідчать результати дослідження Work.ua.

Темпи зміни зарплат за рік
фото: Work.ua

Аналіз медіани (середньоринковий рівень оплати праці спеціалістів, які мають досвід роботи не менше 2-3 років і знаходяться на середньому рівні – «Главком») зарплат у географічному розрізі показує, що найбільше зростання відбулось у містах на заході (до +23%) та в центрі країни (до +17%). Фактично там зарплати підтягнулись до рівня півдня і сходу, де оплата праці була дещо вище, ніж в цілому по Україні.

Зміна середньої зарплати за рік
фото: Work.ua

Центральний схід України

Найстабільніше зростання зарплат з прифронтових регіонів спостерігається на Дніпропетровщині. Так зарплати I квартиля (значення, які знаходяться поблизу І квартиля, відповідають оплаті праці молодшого спеціаліста з мінімальними навичками роботи – «Главком») та медіана з минулого року тут зростали доволі рівномірно. Наприкінці 2022 та початку 2023 року вони збільшилися до 12 000 грн і 15 000 грн відповідно, а у квітні відбувся ще один стрибок.

На зарплати працівників із Запоріжжя та Харкова загальноукраїнська тенденція до зростання розповсюджується не так явно.
У Запоріжжі єдиний плюсовий показник – у фахівців з найнижчим рівнем кваліфікації та досвіду. При цьому в найкваліфікованіших працівників з III кварталу 2022, коли РФ вдалася до обстрілів ЗАЕС, а восени на Запоріжжі ще й організувала псевдореферендум, відбулося різке падіння зарплат з 18 000 грн до 16 000 грн. І тільки навесні цього року зарплати III квартилю досягли минулого рівня, однак все ще нижчі, ніж у першому півріччі 2022.

Схожа ситуація – у Харкові: просідання в III кварталі 2022 року, поступове повернення до попередніх значень.

Зміна зарплат за рік. Центральний схід України
фото: Work.ua

Центральні регіони

У центральних регіонах України всі показники зарплат наразі на одному рівні. Й майже за всіма спостерігається зростання, виняток – зарплати III квартиля (зарплати III квартиля і вище найчастіше відповідають оплаті праці спеціалістів із найрозвинутішими професійними навичками, на керівних посадах – «Главком») у Полтаві.

Середні зарплати (медіана) у всіх перерахованих містах показали зростання саме навесні 2023 року.

Цікаве спостереження тут можна зробити стосовно зарплат найкваліфікованіших – III квартилю. Восени 2022 року в Полтаві та Черкасах вони показали падіння (з 18 000 грн і 17 000 грн до 16 000 грн). Натомість у Кропивницькому в цей час лишалися на тому ж рівні, а у Вінниці зросли на 500 грн. Надалі, в IV кварталі минулого року, в цій категорії зарплат у Вінниці та Кропивницькому спостерігався відчутний стрибок – з 15 500 грн і 15 000 грн відповідно до 17 000 грн.

Зміна зарплат за рік. Центр України
фото: Work.ua

Північ

Зарплати на півночі України майже для всіх категорій кваліфікації працівників показали зростання рік до року, найбільшим воно є для Сум за I квартилем.

Там, де відсоток зміни позначено як 0, впродовж другої половини 2022 року відбулося просідання (ймовірно, через енергетичний терор РФ – «Главком»), а згодом повернення та утримання того ж рівня зарплат.

Окремо варто розглянути ситуацію в Києві, де тенденція на збільшення оплати праці набула форми відновлення, а не зростання. У столиці:

  • останнє підвищення зарплати I квартиля відбулося саме в травні, до цього середні зарплати менш кваліфікованого персоналу 4 місяці з початку 2023 року лишалися на рівні 14 000 грн;
  • зарплати за медіаною, які просіли з 18 000 грн до 17 000 грн восени 2022 року, протрималися на цьому рівні приблизно пів року і тільки у березні 2023 нарешті повернулися до попереднього значення. Але за всю весну так і не показали зростання;
  • а в III квартилі, знизившись під час енергетичного терору РФ на 2 000 грн, зарплата так і не зросла, і ще не повернулася до попереднього значення.
Зміна зарплат за рік. Північ України
фото: Work.ua

Південь

У Миколаєві, що постійно потерпає від російських обстрілів, терор відбився і на зарплатах. Тут зростання показали лише зарплати I квартиля. І це сталося саме в середині II кварталу 2023 року. В той таки час повернулися на попередній рівень медіанні зарплати, які восени 2022 просіли на 2 000 грн, на кінець того ж року зросли до 13 000 грн і залишалися на тих же показниках більш як пів року.
Зарплати III квартиля повернулися до попереднього рівня на початку II кварталу 2023, відновлення було поступовим.

В Одесі ситуація стабільніша – обстріли енергоструктури та перебої зі світлом змусили знизитися тільки зарплати найкваліфікованіших. У них оплата праці знову становить 20 000 грн з березня цього року (I квартал). В інших категоріях суми лишилися на тому ж рівні й поступово почали рости з початку 2023 року. А зарплати I квартиля навіть підвищилися ще раз у травні.

Зміна зарплат за рік. Південь України
фото: Work.ua

Захід України

У містах на заході України, куди після повномасштабного вторгнення релокувалися багато бізнесів та переїхали працівники, тенденція на зростання зарплат є найбільш стійкою. Подібного до інших міст просідання зарплат у III кварталі 2022 тут не спостерігалося і з минулого року зарплати в основному зростали поступово та щоквартально. Тож зараз показують найбільші відсотки приросту.

При цьому пожвавлення в збільшенні зарплат саме навесні тут не є таким явним, як в інших регіонах України. Темп зміни зарплат показує себе як більш стійкий та плавний.

Зміна зарплат за рік. Захід України
фото: Work.ua

Нагадаємо, у комунальних підприємствах Києва можна заробити від 7 тис. грн до 40 тис. грн. Найбільшу зарплату отримають лікарі.

До слова, профільний комітет Верховної Ради з питань організації державної влади підтримав законопроєкт про скорочення зарплат держслужбовцям. Якщо Рада за нього проголосує, то їм обмежать премії, а також значно скоротять надбавки за вислугу років. Такі нововведення містяться у законопроекті №8222, який містить зміни до Закону України «Про державну службу».

Читайте також: Голова Нацагентства з держслужби Наталія Алюшина: Чиновники категорії «А» мали би отримувати по 250 тис.