15 січня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
Сьогодні краще не засуджувати інших
15 січня відзначається День народження «Вікіпедії» та День капелюха. Віряни вшановують пам’ять преподобного Павла Фівейського.
День народження «Вікіпедії»
Нині більшість людей, коли шукає щось в мережі, звертається саме до «Вікіпедії». У 2000 році Джиммі Вейлс та Ларрі Сенджер створили новий англомовний ресурс, який називався «Нупедія».
Для цього ресурсу енциклопедичні статті писали виключно науковці, а потім ще експерти рецензували матеріали. Тож контент додавався дуже повільно.
Щоб прискорити цей процес, розробники вирішили паралельно створити ще один проєкт, який назвали «Вікіпедія». Сталося це 15 січня 2001 року. Онлайн-енциклопедія була відкритою для всіх, тобто писати і редагувати статті міг будь-який користувач мережі. До кінця 2001 року на ресурсі вже було приблизно 20 тис. матеріалів. А ще додалися 18 розділів різними мовами. «Вікіпедія» ставала все популярнішою. А от «Нупедія» не досягла таких висот і 2003 року припинила своє існування.
Великою перевагою «Вікіпедії» стало відкриття нових мовних розділів. 2004 року тут вже існувала велика кількість статей, написана різними мовами світу. А до 2007 аж 75% інформації була не англомовною.
День капелюха
15 січня відзначається день головного убору – капелюха. Складається він з основи – наголовка (тулії) та бортів у нижній частині – крисів (чи полів). Залежно від фасону наголовок і криси можуть мати різні розміри та форму.
Для виготовлення капелюхів використовують тканину, солому, тонку повсть (фетр) та інші матеріали. Тканинний капелюх носять у осінній та весняний період, солом'яний – у літній.
Капелюх можуть використовувати як засіб для захисту голови й волосся (від опадів, вітру, сонця). Також він може виконувати і декоративну функцію.
Перші капелюхи виготовляли із соломи. Доморобний солом'яний капелюх, ще тоді, коли капелюхи не робили з тканини, був найпоширенішим головним вбранням у спекотний період. Популярним видом капелюха у XIX сторіччі був циліндр. У найбільшому вжитку був у Великій Британії.
Яке сьогодні релігійне свято
15 січня в церковному календарі – День преподобного Павла Фівейського. Він був першим християнським ченцем-пустельником, який усамітнився в єгипетській пустелі в IV столітті.
Павло був учнем Антонія Великого і ревним борцем проти аріанства. Він взяв участь у Першому Нікейському соборі 325 року, де захищав право одружених священиків на подружні стосунки.
За переказами, Павло Фівейський прожив 113 років. При цьому 91 рік свого життя він провів в самоті.
Що не можна робити цього дня
- Не варто з'ясовувати стосунки, лихословити.
- Не можна засуджувати інших, обговорювати їхнє життя.
- Не можна ходити у брудному одязі.
Народні прикмети
- Вітряна погода вказує на вологий рік.
- Ясна погода – літо буде спекотним та сухим.
- Снігопад до мокрого і холодного літа.
- Якщо защебетали снігурі, то чекайте на зміну погоди.
- Зорі мерехтять уночі – до морозів.
Пам’ятні події 15 січня
- 1559 – коронація англійської королеви Єлизавети I, останньої з династії Тюдорів.
- 1700 – Петро I велів дворянам змінити довгий та незручний одяг на європейські костюми.
- 1776 – у Львові вийшов перший примірник «Gazette de Leopol», першого відомого періодичного видання на території України.
- 1797 – Джон Етерінгтон з Лондона вперше у Великій Британії почав продаж у своєму магазині нового типу головного убору – циліндра.
- 1892 – у газеті «Triangle» в місті Спрингфілд, штат Массачусетс, де виникла гра баскетбол, автор гри доктор Джеймс Нейсміт уперше оприлюднив 13 правил її проведення.
- 1907 – доктор Лі де Форест, визнаний як «батько радіо і дід телебачення», запатентував триелектродну вакуумну трубку, яка дала змогу перетворити радіо на практично використовуваний пристрій передачі голосу та музики.
- 1939 – у СРСР впровадили трудові книжки для робітників і службовців (раніше існували в 1919-23).
- 1943 – у штаті Вірджинія (США) завершили будівництво Пентагону – найбільшої офісної споруди у світі, в якій базується Міністерство оборони США.
- 1945 – відділи НКВС штурмували «бандерівську столицю» – містечко Космач. У ході бою загинув командир дивізії ВВ НКВС М. Дергачов та 386 енкаведистів; Березівською сотнею керував Мирослав Симчич.
- 1967 – в «Лос-Анджелес Меморіал Колізеум» уперше розіграний Супербоул (фінальна гра сезону в професійному американському футболі).
- 1986 – у радянських газетах опубліковано заяву Генерального секретаря ЦК КПРС Михайла Горбачова, в якій проголошено «програму поетапної ліквідації до 2000 року всіх видів ядерних озброєнь».
- 1992 – Президією Верховної Ради України затверджено музичну редакцію Державного гімну України, автором якої є Михайло Вербицький
- 1992 – Ямайка і Австрія визнали незалежність України.
- 1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Грецією.
- 1994 – за нез'ясованих обставин зник безвісти український політик Михайло Бойчишин.
- 2001 – Джиммі Вейлз і Ларрі Сенгер запустили Вікіпедію як один англомовний розділ на сайті www.wikipedia.com.
- 2009 – екіпаж американського аеробуса А-320 зміг урятувати від загибелі 146 пасажирів, посадивши літак із зупиненими двигунами на воду річки Гудзон посеред Нью-Йорка.
Іменини
День ангела сьогодні святкують Гаврило, Іван, Михайло, Павло, Прохор, Ян, Олена, Ілона.