Луценко хоче реформувати пенітенціарну систему після подій в одеському СІЗО
Луценко зауважив, що останнім часом пенітенціарне законодавство було значно лібералізовано та гуманізовано
Генеральний прокурор Юрій Луценко після подій в Одеському слідчому ізоляторі має намір ініціюватиме питання про кардинальне реформування пенітенціарної служби
Про це він сказав під час робочої поїздки до Запоріжжя, коментуючи резонансні інциденти в Одеському СІЗО, повідомили в Управлінні зв’язків із громадськістю та ЗМІ Генпрокуратури.
Луценко зауважив, що останнім часом пенітенціарне законодавство було значно лібералізовано та гуманізовано.
«Але, на жаль, те, що відбулося в Одеському слідчому ізоляторі, вказує на повне нехтування законом з боку керівництва даного закладу», - сказав він.
Генпрокурор наголосив, що викликає шок той факт, що засуджений до пожиттєвого строку покарання за вбивство був розконвойований й, днями не заходивши до своєї камери, вільно пересувався територією СІЗО.
Також Луценко прокоментував застосування фізичної сили до в’язнів.
«Без відповідного наказу, який є згідно із законодавством обов’язковим, без узгодження з прокуратурою задіяння спецназу для масового без розбору побиття є і незаконним, і просто шокуючим», - зазначив очільник генпрокуратури.
Генпрокурор повідомив, що ініціюватиме не лише персональну відповідальність керівника спецназу та керівника СІЗО, але й перегляд діяльності всієї пенітенціарної служби.
«Робота там низькооплачувана, а сама служба корумпована, нехтує законами і неефективна. Ми повинні, і я говорив про це з прем’єр-міністром, кардинально реформувати пенітенціарну службу - це означає більшу зарплату, новий персонал і нове керівництво. Я переконаний, що бізнес, який крутиться навколо СІЗО, не повинен призводити до вбивств і побиття людей в цих держаних закладах», - додав Луценко.
Нагадаємо, в Одеському слідчому ізоляторі 17 серпня виявили розчленоване тіло дівчини - молодшого інспектора II категорії відділу режиму і охорони Олени П. Трагедія сталася в п'ятому корпусі СІЗО.
Вбивця зґвалтував і задушив дівчину, після чого порізав її на шматки і кинув їх в сміттєві баки.
Зазначимо, що підозрюваний в жорстокому вбивстві співробітниці СІЗО останнім часом практично не з'являвся у своїй камері, а жив у подвір'ї, де розміщувався свинарник. При цьому санкція суду на те, щоб ув’язнений більше двох годин був поза камерою, відсутня. Крім того ніхто із співробітників закладу за арештантом особливо не стежив.
За фактом загибелі співробітниці СІЗО 17 серпня ГУ Нацполіціі Одеської області відкрило кримінальне провадження по п. 13 ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство, вчинене особою, яка раніше вчинила умисне вбивство) КК України. На співробітників СІЗО відкрито досудове розслідування за статтею «службова недбалість».
19 серпня з’явились повідомлення про масові побиття в Одеському СІЗО, які нібито здійснювалися працівниками правоохоронних органів. Зокрема про це заявив священик Української православної церкви Київського патріархату Дмитро Краснобаєв. Він багато років працює з ув'язненими, регулярно відвідує виправні установи.
Проте, у Мін’юсті заявили, що ніякого побиття не було. Відповідну заяву зробив прес-секретар заступника голови відомства Юрій Маслак. За його словами, мало місце лише посилення режиму.
Після цього Уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська оприлюднила фото одного із арештантів Одеського СІЗО зі слідами кийка на спині.
Згодом з’явилися відео жорстокого поводження з арештантами.