Міжнародний день стоматолога. Які свята відзначаємо 9 лютого
Сьогодні не варто починати планувати майбутнє
9 лютого відзначається Міжнародний день стоматолога та Міжнародний день піци. Віряни вшановують пам’ять мученика Никифора.
Міжнародний день стоматолога
Міжнародний день стоматолога – міжнародне професійне свято стоматологів, у світі святкують щороку 9 лютого. В Україні відзначається з 1993 року.
Покровителькою стоматологів та тих, хто потерпає від зубного болю, вважається Свята Аполонія, дочка олександрійського чиновника, яка прийняла мученицьку смерть за Христа
Аполлонію піддали жорстоким тортурам, вимагаючи зречення від християнства. Жінці вирвали зуби і погрожували спалити живою. Аполлонія попросила її розв'язати і кинулася у вогонь. Страждання мучениці так вразили її сучасників і нащадків, що народилася легенда про те, що варто тільки вимовити ім'я Аполлонії, помолитися їй – і зубний біль вщухне.
Міжнародний день піци
Щорічно поціновувачі цієї страви святкують цікаву подію. У тому вигляді, у якому ми знаємо і любимо піцу, вона вперше з'явилася в італійському місті Неаполь ще в 1830-х роках. Хоча прототип страви існував ще в давньому світі. Наприклад, в Древній Греції та Римі пекли плаский хліб з олією, прянощами та оливками.
Піца стала особливо популярною після Другої світової війни. І кожна країна намагається додати до цієї страви щось своє. Італійська піца налічує більш ніж 1000 рецептів улюбленої страви в усьому світі.
Яке сьогодні релігійне свято
9 лютого в церковному календарі – День мученика Никифора. Святий мученик Никифор жив у місті Антіохії Сирійській. У цьому ж місті мешкав священник на ім'я Саприкій, з яким Никифор був дуже дружний. Якось вони посварились, і давні хороші відносини змінила ворожнеча і ненависть.
Через деякий час Никифор розкаявся і не раз просив через своїх друзів вибачення в Саприкія, але той не хотів пробачити його. У цей час імператорами Валеріаном і Галієном було розпочато гоніння на християн, і одним з перших був викликаний на суд Саприкій. Він твердо сповідав себе християнином, витерпів катування за свою віру і був засуджений до смерті через усічення мечем.
Коли його вели на страту, Никифор зі сльозами благав пробачення. Саприкій навіть перед смертю не захотів пробачити свого брата-християнина. За це Господь забрав від Саприкія благодать, яка зміцнювала його весь цей час, і він раптом забоявся смерті і погодився принести жертву ідолам. Тоді святий Никифор сказав катам: «Я християнин і вірую в Господа нашого Ісуса Христа, від Якого відмовився Саприкій. Карайте мене замість нього».
Відразу ж кати донесли про це правителю. Був наказ: Саприкія відпустити, а замість нього вбити мечем Никифора. Так сприйняв мученицький вінець святий Никифор.
Що не можна робити цього дня
- Сьогодні краще не починати планувати майбутнє.
- Не можна давати і брати в борг гроші.
- Не можна бажати комусь зла, сваритися, лихословити.
- Краще не тримати вдома зламані чи зіпсовані речі.
Народні прикмети
- Якщо птахи літають низько, то будуть опади.
- Тепла погода – скоро вдарять морози.
- Багряний захід сонця до того, що повернуться снігопади.
- Відлига вдень означає, що весна прийде рано.
Пам’ятні події 9 лютого
- 1667 – у селі Андрусові поблизу Смоленська укладене перемир'я між Річчю Посполитою і Московським царством, за яким Україна була поділена навпіл (кордон пройшов по Дніпру).
- 1722 – у Петербурзі видано царський указ про висилку 10 тис. козаків на будівництво Ладозького каналу і 10 тис. козаків на будівництво Донського каналу.
- 1849 – на території Папської держави революціонери проголосили Італійську Республіку.
- 1893 – відбувся перший у світі сеанс стриптизу (Париж, «Мулен Руж»). Арешт стриптизерки поліцією викликав заворушення в місті.
- 1897 – в Російській імперії розпочався перший загальний перепис населення (126,4 млн осіб, з них 22,6 млн. українців)
- 1904 – напад Японії на Порт-Артур, початок російсько-японської війни.
- 1918 – війська Червоної армії під командуванням М. Муравйова після п'ятиденного артилерійського бомбардування захопили столицю Української Народної республіки Київ. Жертвами червоного терору в Києві стали кілька тисяч осіб.
- 1918 – підписано Берестейський мирний договір, згідно з яким Німецька імперія, Австро-Угорська імперія, Османська імперія і Болгарське царство визнали УНР самостійною державою.
- 1923 – повстання засуджених до розстрілу отаманів Холодного Яру в Лук'янівській в'язниці Києва.
- 1929 – у Москві розпочався перший тиждень української літератури.
- 1934 – сформований воєнно-політичний союз Балканська Антанта.
- 1942 – у Києві німці заарештували Олену Телігу та інших представників української інтелігенції, переважно членів ОУН (М).
- 1943 – Вінстон Черчилль повідомив Й. Сталіна про підготовку відкриття другого фронту в Європі в серпні-вересні 1943 р.
- 1969 – здійснив свій перший політ широкофюзеляжний пасажирський літак Боїнг-74.
- 1991 – литовці проголосували за незалежність.
- 2015 – у Логвиновому російські військові розстріляли полонених із 30-ї бригади О. Бердеса, В. Демчука, П. Плацинського.
- 2018 – поблизу сирійського міста Хішам силами коаліції на чолі з США розгромлено колону російських найманців. Багато вбитих і поранених.
Іменини
День ангела сьогодні святкують Василь, Геннадій, Іван.