У Македонії знову протестували проти зміни назви держави
Люди зібралися, скандуючи «Ми – македонці!», на центральній площі міста навколо пам’ятника Александрові Македонському
У столиці Македонії Скоп’є на чергову демонстрацію протесту проти можливої зміни назви країни на вимогу сусідньої Греції вийшли близько 10 тисяч людей.
Люди зібралися, скандуючи «Ми – македонці!», на центральній площі міста навколо пам’ятника Александрові Македонському – знаменитому своїми подальшими завоюваннями як Александр Великий цареві античного царства Македонії, що існувало в регіоні задовго до приходу туди нинішніх слов’ян-македонців.
Вони прийшли з прапорами з зображенням «вергінської зірки» – цей символ нині пов’язують із історичною Македонією і в сучасній республіці, і в сусідній Греції; цей символ був на державному прапорі Македонії в 1991–95 роках, але Скоп’є вимушено відмовився від нього під тиском Афін.
Демонстранти вважають, що сучасна Македонія, яка становить лише частину території історичної Македонії, повинна зберегти своє ім’я, незважаючи на суперечку з Грецією – північний регіон якої, що охоплює дві з половиною нинішні провінції країни, теж називається Македонією. Вони вимагали від уряду прем’єр-міністра Зорана Заєва припинити будь-які переговори з Афінами про це, а від ООН вимагали визнати нинішню конституційну назву країни.
Афіни стверджують, що використання сучасною державою Македонією цієї назви означає її територіальну претензію і на північ Греції. Через спротив Афін Македонія з її нинішньою назвою не може вступити до ЄС і НАТО, а в ООН і ще низці міжнародних організацій вона визнана під тимчасовою назвою «Колишня югославська республіка Македонія», у Греції ж її називають «республікою Скоп’є».
Нагадаємо, раніше прем'єр-міністр Македонії Зоран Заєв представив чотири варіанти нової назви країни.
Також повідомлялося, що у Македонії заявили про згоду додати до своєї назви географічний класифікатор, щоб зняти суперечку з Грецією, яка заважає країні вступити в майбутньому в Європейський союз і НАТО.
Згодом у країні зняли покажчики з ім'ям Олександра Македонського з головного аеропорту і ключової автомагістралі і приступили до демонтажу статуй, які можна розцінити як експансіоністські стосовно Греції.