Україна назавжди змінила принципи морського бою
Якою зброєю атакували Чорноморський флот?
Цими днями я намагався розібратися в ситуації, що відбулася в районі Севастопольської бухти, бо коли до мене прийшло усвідомлення того, що сталося, я зрозумів, що світ вже ніколи не стане таким, як вчора. Україна змінила світові принципи морського бою сьогодення. Але давайте по черзі.
Вночі (скоріше рано вранці) 29 жовтня 2022 року декілька надводних плавучих апаратів атакували кораблі Чорноморського флоту. Судячи з даних, що є в інтернеті, а також з роботи ППО, яку видно на кадрах, атака надводних дронів була суміщена з атакою БПЛА, які, ймовірно, були з баражуючими боєприпасами. Атака на кораблі здійснювалася як всередині бухти, так і зовні. За попередніми даними, виведено з ладу флагман Чорноморського флоту (вже другий поспіль), а також декілька інших кораблів, серед яких називають ракетні катери, тральщик і великий десантний корабель. Ну і звісно, Росія максимально обмежує інформацію про цю подію, як це було з «Москвою». «Яка «Москва», підбита «Москва»? Це все брехня і підступ бандерівців, там невелика пожежа від недопалка і мічман ногу підвернув, все в порядку з «Москвою»». А ми спробуємо розібратися що це було.
Отже, чим атакували Чорноморський флот? БПЛА – це перероблені Mugen PRO; про них написано достатньо і тактика їхнього застосування зрозуміла: залетіти на висоті понижче і спікірувати на ціль пожирніше. А от з надводними не все так очевидно – а вони дуже цікаві. Український дрон може проходити відстань біля 1000-1200 км і має бойову частину масою 75 кг (для порівняння – новіший засекречений американський плавучий дрон Mantis має запас хода 180 км, максимальну швидкість 60 км/год і бойову частину масою 63 кг). Це заявили в РФ, дослідивши прибитий до берега у вересні український дрон. Схоже, він вийшов з ладу під час випробувань і не був знищений, бо не мав бойової частини. Судячи з його фото, що викладали в мережі, він оснащений водометним рушієм, стійким зв’язком і позиціонуванням, а також денною та тепловізійною камерами управління. Він малопомітний завдяки своїм габаритам і його погано видно за хвилями в осінньому морі. Відмова від гвинта обмежує ехолоти кораблів, розраховані на торпеди. При цьому, дрон має дуже високу маневреність, що видно з оприлюднених відео.
Поїхали далі. Севастопольська бухта, як пояснили мені моряки, дуже добре захищена: там і станції РЕБ, і патрульні кораблі, і бонові загородження, і пости зі стрілецької зброєю на пірсах, і камери, і тепловізори. Загалом – спробуй проскочи. Та судячи з відео, перші удари відбулися вночі саме всередині бухти. Оператор демонстративно крутить тепловізійною камерою, демонструючи військові кораблі біля причалів. Тобто дрони не лише зайшли в порт, вони ще й пересувалися ним на невеликій швидкості, виявляючи та ідентифікуючи пріоритетні цілі. Як їм вдалося проникнути у об’єкт під ретельною охороною? Я не знаю. У мене є припущення, що ці дрони можуть ненадовго пірнати під воду, що дозволяє їм проходити місця, де верхня кромка води охороняється. Версія про те, що росіяни просто їх прогавили, є малоймовірною. Враховуючи, що вони знали про наявність таких дронів і що нескладно перекрити вхід в бухту боновими загородженнями, виставити пости і патрульний катер поруч, то навіть з урахуванням того, що росіяни – дегенерати, припустити таке складно.
Підриви в бухті почалися біля четвертої ночі. В той же час, бій перед бухтою відбувся вже на світанку, тобто атака дронів тривала біля 3 годин. Тобто цілих три години українські повітряні і надводні безпілотники грали у всі шпарини Червонопрапорний Чорноморський флот на очах всього Севастополя.
Ще момент. З камер на дронах видно, що стандартні засоби ураження погано працюють проти спритної малопомітної цілі. Одного безпілотника було знищено за допомогою гелікоптера і корабля, але вже на світанку, під кінець акції, коли більшість дронів вже вразили свої цілі.
Підсумуємо. Близько десятка українських плавучих дронів припливли до Севастопольської бухти. Частина з них пропливли в бухту і розбрелися шукати цілі. Судячи з повідомлень – цілі були вибрані жирні: великий десантний корабель, фрегат «Адмірал Ессен», якийсь ракетний катер і тральщик. Щодо тральщика незрозуміло, до речі, можливо він просто постраждав при підриві іншого корабля. Далі у севастопольців була незапланована побудка зі спецефектами. Після цього до бухти підійшов флагман КЧФ «Адмірал Макаров» – дуже сучасний військовий корабель з великим вибором озброєння під будь-які задачі. Підійшов він, очевидно, щоби відбивати атаку безпілотників і навіть знищив якісь з дронів за підтримки гелікоптера, але сам був при цьому підбитий, хоч і не затоплений.
Результат.
Я досі перебуваю в стані здивування з цього приводу, але Україна змінила розклад на полі сучасного морського бою. Так, моя Україна, не найтехнологічніша країна світу зробила це, причому просто, сучасно і елегантно. Я сам багато спілкуюся в сфері БПЛА, але про створення таких дронів не чув взагалі. Так, після викладених відео зрозуміло, що це – проєкт СБУ та ГШ, вони прямо про це заявили в кінці відео. Просто зайшли в бухту російського флоту, яка найретельніше охороняється, увалили декілька кораблів, а наступного дня – зламали ефір в Криму і виклали кадри з операції під демонстрацією «Так, це ми! І що ви зробите, сучари? Це лише початок».
Україна за дуже короткий час, припускаю, за допомогою союзників, змогла розробити, випробувати і реалізувати дрон, аналогів якому немає в світі. Навіть найновіший секретний американський Mantis не виглядає переконливо на його тлі. Дрон, який може з 75 кг бойовою частиною подолати біля 1000 км, непомітно пересуватися акваторією з гідроакустичними буями, непомітно проходити входи до марин під охороною, стійкий до РЕБ (а потужність РЕБ в тому районі просто величезна), бути достатньо спритним та керованим, щоби полювати на кораблі, які розвивають швидкість близько 50 км/год, і при цьому вражати такі незаурядні цілі, як флагман Чорноморського флоту.
Використання цих дронів спільно з баражуючими боєприпасами сильно погіршує шанси корабля відбити атаку. Якщо навіть «Макаров» вийшов з цього бою потріпаним, які шанси у звичайного катера? Так, Росія почала кричати про вихід з зернової угоди, але чим вона перекриє Чорне море? У них багато капітанів з адамантієвими анусами, що наважаться зимою, в сезон штормів, патрулювати Чорне море у відриві від основних сил? Зараз це був напад десятка дронів, а що як їх буде двадцять? Тридцять? Росіяни не змогли нічого з ними зробити перед входом у Севастопольську бухту, які у них шанси у відкритому морі? І це ми мовчимо про те, що разом з дроном у борт може прилетіти і Нептун.
Україна назавжди змінила принципи морського бою. Не Америка, не інша високотехнологічна країна НАТО. А Україна. Розробила, забезпечила необхідну секретність проєкту і, незважаючи на те, що противник отримав інформацію про ТТХ безпілотника, проникла в Севастопольську бухту і атакувала кораблі Чорноморського флоту, надавши перевагу ракетоносцям, що обстрілювали «Калібрами» мирні міста. Наша країна перевернула звичний світ з броньованими мастодонтами на воді. Дев'ять років тому росія окупувала Крим, щоби мати власну базу для Чорноморського флоту. Через дев'ять років Україна зробила Чорноморський флот безкорисним. Ось вам і дзеркальна відповідь.
Ну а завершити я хочу словами з одного експертного російського сайту, який висловив свою думку про українські надводні дрони.
«Все это, повторимся, очень серьезно и не может не напрягать, позабавило лишь то, что янки из числа фанатов бандеровской армии раздувают новость об удивительных (українських) инженерах, которые по интеллекту не уступают боевикам-хуситам из Йемена. То есть пытаются из всего, что у них есть под рукой, сделать дальнобойный боеприпас. И в самом деле, на самостийных форумах постоянно идет обсуждение того, как из небольших плавсредств, таких как небольшие моторки, сделать противокорабельные самоуправляемые боеприпасы.»
Пацани, яка тепер думка про наших інженерів? Вже не забавно? Що з обличчам, росіяни?