Зеленський схвалив довічний фінмоніторинг високопосадовців
Ухвалення цього закону є умовою вступу України до Європейського Союзу та фінансової допомоги від МВФ
Президент України Володимир Зеленський підписав закон про довічний статус політично значущих осіб (Politically Exposed Persons, PEP) і про посилення їх фінансового моніторингу. Про це йдеться в картці законопроєкту №9269-д, розміщеній на сайті Верховної Ради.
Ухвалення цього закону є умовою вступу України до Європейського Союзу та фінансової допомоги від МВФ.
Згідно зі стандартами ЄС та Групи з розроблення фінансових заходів щодо боротьби з відмиванням грошей, під час визначення статусу публічного діяча не слід встановлювати проміжок часу, після завершення якого особа має бути автоматично позбавлена такого статусу.
Норми ухваленого закону, окрім скасування трирічного обмеження для статусу PEP, передбачають застосування ризик-орієнтованого підходу під час визначення обсягу й тривалості заходів фінмоніторингу, які необхідно застосовувати до таких діячів.
Водночас, згідно з документом, через 12 місяців після звільнення PEP з посади, банки й інші фінустанови мають переглянути його ризик.
Закон також зобов'язує суб'єкта первинного фінансового моніторингу (СПФМ) надати протягом п'яти робочих днів клієнту – PEP письмові пояснення з обґрунтуванням причини відмови у здійсненні фінансових операцій або встановленні ділових відносин.
Водночас запроваджується обов'язок національного PEP після припинення виконання ним публічних функцій повідомляти банк про його запит про виконання (припинення виконання) таких функцій.
Крім того, закон встановлює штраф для СПФМ розміром до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ), тобто 1,7 млн грн, за неналежне застосування ризик-орієнтованого підходу до PEP: за зловживання з жорстким фінмоніторингом щодо PEP (встановлення необґрунтованого рівня ризику, безпідставна відмова від проведення фінансових операцій).
Нагадаємо, 17 жовтня Рада проголосувала за довічний статус та перевірки політично значущих осіб. Головною новацією є те, що замість трьох років після посади, топпосадовці (PEP) будуть фактично мати довічний статус РЕР.
Редакція, затверджена до другого читання, відповідає стандартам AML/CFT та буде зарахована як виконання вимог МВФ. А саме 14-го структурного маяка, який мав бути виконаний до кінця вересня поточного року. Також прийняття закону є останнім кроком для початку перемовин про членство України в ЄС.
До слова, усього в голосуванні брали участь 304 народні обранці: 276 – підтримали законопроєкт, один нардеп утримався, а 27 – не голосували. Примітно, що ніхто з депутатів не наважився виступити проти.