Скільки років потрібно працювати на квартиру в Україні: рейтинг міст
Найбільш доступне житло – у Херсоні
За останні пів року купівля квартир в Україні стала більш доступною для середньостатистичного працівника. У більшості регіонів однокімнатну кімнатну квартиру можна придбати за меншу кількість річних середніх зарплат, ніж навесні. Проте в західних областях спостерігається зворотна тенденція. Про це свідчать дослідження ресурсу «Лун».
Скільки років потрібно заробляти на однокімнатну квартиру
Найбільш доступне житло – у Херсоні, де середня ціна однокімнатної квартири складає $15 тис. За середньої місячної зарплати в 19 тис. грн на таку покупку знадобиться 2,8 річного доходу.
Найдовше збирати на квартиру доведеться у Львові: середня ціна однокімнатної квартири там досягає $65 тис., а середня зарплата – 22,5 тис. грн. У результаті львів’янам потрібно працювати 10 років, щоб придбати таке житло. У Києві цей показник складає 8,3 річної зарплати (вартість квартири – $60 тис., зарплата – 25 тис. грн).
Вартість двокімнатних квартир
Ситуація із 2-кімнатними квартирами демонструє схожий розподіл. У східних регіонах вони доступніші:
- Запоріжжя – 4,6 річної зарплати;
- Миколаїв – 5,7;
- Харків – 6.
На заході ж цей показник суттєво вищий:
- Львів – 13,7 річної зарплати;
- Ужгород – 13,4;
- Чернівці, Луцьк, Рівне – 10,7.
У Києві вартість двокімнатної квартири відповідає 13 річним зарплатам.
Скільки річних зарплат потрібно для купівлі трикімнатної квартири
Найбільше років доведеться працювати на трикімнатне житло у Києві – 18,7 років. Львівські квартири трохи доступніші – 17,3 років. Водночас у східних областях ця цифра значно нижча:
- Херсон – 5,2 роки;
- Запоріжжя – 6,7 років.
Таким чином, на заході країни ціни на житло у перерахунку на середню зарплату залишаються значно вищими, ніж на сході. Розрив у доступності може сягати кількох разів залежно від регіону та типу квартири.
Нагадаємо, що у Києві суттєво знизились продажі нової нерухомості – зараз вони становлять 20-30% від довоєнних обсягів. При цьому ціни зросли – за останній рік майже на 14% у гривні – до середніх 53 500 грн. Причина – суттєве зростання собівартості.
Як повідомлялося, вартість оренди житла у 2024 році зростає по всій Україні. Експерти повʼязують ціновий стрибок з пришвидшенням інфляції та підвищенням курсу долара. Орендні ставки на однокімнатні квартири в Україні демонструють найбільші зміни в динаміці протягом року.