Диригентка Линів виступила за перейменування консерваторії імені Чайковського
Линів зауважила, що державна інституція має демонструвати імена видатних українських музичних дієвців
Диригентка Болонського оперного театру та американської Менрополітен-опера Оксана Линів заявила, що негативно ставиться до присутності імені Чайковського у назві Національної музичної академії України. Про це вона розповіла в інтерв’ю УП.Культура.
Вона зауважила, що державна інституція має демонструвати імена видатних українських музичних дієвців:
«Вся наша з вами розмова точиться про те, як складно і якими зусиллями дається просування української класичної музики за кордоном. І тому я вважаю дуже важливим, щоби головний музичний освітній заклад країни носив імʼя українського композитора. Якого – треба думати. Але однозначно – Національна музична академія повинна розвивати український мистецький бренд».
Натомість вона розповіла про кенселінг композитора – лише після початку війни українці почали активно виступати проти Чайковського. До цього репертуари українських театрів по всій країні були переповнені його творами, як «Лебедине озеро» і «Лускунчик».
У світі ж зараз обговорюють тему гомосексуальності композитора, що зараз підпала під соціальне питання гендерної свободи і легалізації одностатевих шлюбів. Імперія забороняла видавати листи Чайковського, які документували його вподобання.
«В Росії за життя Чайковського як раз критикували за відсутність націоналістичних поглядів і проросійських музичних ідей, за його європейськість. Бо Чайковський ще за життя був визнаний в світі. Він відкривав Карнегі–Гол в Нью Йорку, композитор і диригент Густав Малер популяризував і цінував його твори», — додала Линів.
Українські композитори також вважали його «своїм». Такої думки були Лисенко в листах до Івана Франка та Станіслав Людкевич.
«Соломія Крушельницька співала партію Тетяни в «Євгенії Онегіні», як і інший російський репертуар. Хоча вона усвідомлювала політичне становище України в Російській імперії».
Раніше ми писали, що відома українська диригентка Оксана Линів відреагувала на скандал щодо опери «Євгеній Онєгін» композитора Петра Чайковського, яка має відбутися у німецькому місті Дрезден у 2025 році. Артистка пояснила своє рішення не скасовувати виступ тим, що у Європі не відхрещуються від російського так, як це роблять в Україні. В інтерв'ю Голосу Америки Линів назвала це свободою мистецтва та свободою слова. Крім того, диригентка вважає, що світові треба розповісти про українські корені Чайковського.
Співачка Юлія Юріна, екссолістка фольклорного гурту Yuko перезняла новий кліп на пісню «Чорна хмара», яка вийшла у травні 2022 року, а нині стала саундтреком фільму «Лишайся онлайн». У пісню співачка вклала весь спектр негативних емоцій щодо окупантів. У кінці кліпу виконавиця спалює російський паспорт. Раніше Юлія Юріна звернулась до українців із закликом про допомогу. Музикантка, яка з трьох років співає українські пісні, здобула вищу освіту в Києві і вже 12 років просуває українську культуру, раніше наголошувала, що досі не може отримати громадянство України, а термін дії російських документів збігає через рік.