Литва викрила компанії, які допомагають Росії уникати санкцій

Росія докладає значних зусиль, щоб обійти міжнародні санкції, розробляючи нові схеми із залученням російських спецслужб
фото з відкритих джерел

До організації імпорту підсанкційних товарів причетні російські спецслужби

Деякі литовські компанії й досі співпрацюють зі структурами у РФ і допомагають обходити санкції. Про це йдеться у спільному звіті контррозвідувального Департаменту державної безпеки та військової Служби військової розвідки та безпеки при Міністерстві оборони, повідомляє Lrt.

У звіті йдеться, що російські структури часто залучають російські та білоруські компанії, які давно присутні в Литві, до схем обходу санкцій. Багато з цих компаній надають складські, транспортні та митні послуги. Вони, зокрема, допомагають експортувати до Росії компоненти для транспортного сектору, металообробне та лабораторне обладнання, електроніку, мікроелектроніку та компоненти, а також продукцію військового призначення.

«Росія докладає значних зусиль, щоб обійти міжнародні санкції, розробляючи нові схеми із залученням російських спецслужб, використовуючи контакти з компаніями, що працюють в країнах Європейського Союзу, і використовуючи російських і білоруських громадян», – зазначають відомства.

Більшість російських та білоруських громадян, які володіють компаніями в Литві, пов'язаними зі схемами обходу санкцій, мають прямі ділові контакти в Росії та Білорусі. Їхні фірми закуповують обладнання, вироблене на Заході, і постачають його російським або білоруським компаніям, установам і дослідницьким організаціям, що працюють у стратегічних галузях, йдеться у звіті.

Крім того, деякі компанії діяли в інтересах російських структур, намагаючись забезпечити їх обладнанням для модернізації збройних сил, і отримували фінансування від компаній, пов'язаних з російською військовою промисловістю.

Як зазначено у звіті, до організації імпорту підсанкційних товарів причетні російські спецслужби.

Оскільки російська стратегічна промисловість постає перед труднощами через санкції, «дуже ймовірно, що російські спецслужби збільшать свої зусилля із закупівлі та постачання в Росію необхідного обладнання, виробництва або технологічних інновацій», вважають у литовській розвідці.

Також були виявлені випадки, коли схеми обходу санкцій були організовані громадянами Росії, які не створили і не ведуть бізнесу в Литві, але отримали посвідку на проживання. Зазвичай вони діють як посередники, намагаючись встановити контакти з литовськими компаніями, які продають або виробляють обладнання, необхідне Росії.

Нагадаємо, доходи Росії від продажу нафти і газу в лютому зросли на понад 80% порівняно з минулим роком і перевищили $10 млрд. Це сталося завдяки зростанню цін на російську нафту, попри західні санкції.

До слова, Євродепутатка від Латвії Тетяна Жданок приблизно 20 років працює на російську спецслужбу ФСБ.

Читайте також: Як працюють санкції проти РФ. Деталі у цифрах