«Заморозити» себе: правозахисниця пояснила як вижити під час зґвалтування російським військовим
Найважливіше у цей момент – зберегти життя
Зґвалтування є одним із найбільш жахливих злочинів, який вчиняють російські окупанти в Україні. Як мінімізувати фізичні травми і знизити агресивну поведінку ґвалтівника, в інтерв’ю «Главкому» розповіла директорка департаменту національних гарячих ліній та соціальної допомоги громадської організації «Ла Страда-Україна» Альона Кривуляк.
«Якщо зґвалтування неможливо уникнути, найбільш безпечним варіантом буде, якщо людина «заморозить» себе. Так, окупант, у тому числі завдяки зброї, тимчасово забирає контроль над тілом того, кого ґвалтує. Це дуже боляче. Але жоден російський військовий не зможе оволодіти духом цієї людини і зломити його. У подальшому з тілом та емоційним станом можна буде працювати, отримати допомогу медиків, психологів, правоохоронців. Головне – це зберегти життя», – наголошує право захисниця.
Також, за можливості, треба зафіксувати злочин, радить Альона Кривуляк. Зрозуміло, що робити аудіо-фото- або відео-фіксацію під час самого зґвалтування – дуже небезпечно. Проте, за можливості, можна зафіксувати ушкодження (за допомогою фото або відео), зберегти одяг чи описати злочин вже після того, як окупанти пішли.
Зберігати такі докази на ґаджеті у зонах, які контролюються російськими окупантами дуже ризиковано. Тому краще одразу надіслати цю інформацію до Офісу Генеральної прокуратури України, а потім видалити:
Надіслати можна:
- за телефоном 096 755 02 40 (Viber, WhatsApp, Telegram, Signal)
- через сайт https://www.warcrimes.gov.ua/
- через телеграм-боти: @stop_russian_war_bot або @war_crime_bot
- електронною поштою conflict2022.ua@gmail.com
«Також дуже важливо, якщо є така можливість, звернутися по допомогу до медичних установ, щоби пройти медогляд, отримати препарати для запобігання небажаній вагітності, венеричним захворюванням тощо», – підсумовує Альона Кривуляк.
Нагадаємо, раніше уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова розповіла про те, як рашисти звірствували на захоплених територіях Харківщини, зокрема, масово ґвалтували неповнолітніх.
З квітня в Україні працює спеціальна телефонна лінія омбудсмена. Люди звертаються по допомогу у зв’язку із статевими злочинами, тортурами та знущанням як стосовно них самих, так і щодо близьких осіб, в тому числі дітей.