Нацбанк оцінив, як вплине на Україну падіння курсу євро
Основною причиною динаміки курсу євро до долара є негативні очікування щодо можливої рецесії у Єврозоні
Євро дешевшає відносно долара США на світових ринках та з вперше з 2002 року досяг паритету. Втім це не матиме суттєвого впливу на обсяг валютної виручки від українського експорту, оскільки курс зараз відіграє другорядну роль. Про це йдеться у відповіді пресслужби Національного банку України (НБУ), пише «РБК-Україна».
Як зазначили в НБУ, основною причиною динаміки курсу євро до долара є негативні очікування щодо можливої рецесії у Єврозоні з огляду на рекордну інфляцію та високі ціни на енергоресурси. Додатково впливає посилення монетарних умов Федеральною резервною системою, тоді як Європейський центральний банк лише сигналізує про підвищення ставок в економіці.
Вплив курсу на Україну
Водночас з початку повномасштабної війни частка експорту до Європи у загальному експорті з України суттєво зросла з огляду на переорієнтацію транспортування експорту на наземні шляхи до Європи внаслідок блокування Чорного моря. Якщо у 2021 році вона становила менше 40%, то у березні-травні 2022 року збільшилася до 75%. Натомість географія імпорту товарів в Україну сильно не змінилася.
За оцінками Національного банку, послаблення євро відповідно до долара США не матиме суттєвого впливу на динаміку експорту з України й відповідно на обсяги валютної виручки.
«Основним чинником, що стримує зараз експорт з України, є ускладнена логістика, а також втрата частини виробничих потужностей. Курс, за яким здійснюються експортні операції, у таких умовах, відіграє другорядну роль», – йдеться у відповіді.
Це підтверджується зміною структури надходжень від експортних операцій з початку війни.
«Попри те, що євро послаблювався до долара США, обсяги валютних надходжень за експорт у доларах США упродовж останніх п’яти місяців зменшилися в середньому на 11%, а в євро навпаки – збільшилися в середньому на ті ж 11%. Це пов'язано, зокрема, зі збільшенням частки експорту до Європи», – додали в НБУ.
Хто виграє від падіння євро
Як зазначили в НБУ, укріплення гривні до євро полегшить життя українцям за кордоном, які розраховуються гривневими картками. Це також зменшить вартість імпорту для України з
Єврозони та може вплинути на зростання його обсягів.
Довготривала перспектива
Натомість у тривалій перспективі існують ризики послаблення позицій українських експортерів порівняно з товаровиробниками в ЄС через ревальвацію гривні до євро, ураховуючи, що частка експорту до Єврозони зросла, зазначили в НБУ.
«Водночас зараз, як і зазначалося вище, курс операцій відіграватиме другорядну роль, тоді як визначатимуть темпи пожвавлення експорту відновлення підприємств та вирішення логістичних проблем», – додали в НБУ.
Нагадаємо, 13 липня євро став дешевшим за долар вперше за останні 20 років.
Перед цим курс євро до долара обвалився до 20-річного мінімуму.
Раніше повідомлялося, що долар стрімко дорожчає: експерти прогнозують проблеми.