Діти до 14 років більше не зможуть купити ліки: Зеленський підписав закон
На порушників закону чекатимуть штрафи
Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає заборону продажу ліків дітям до 14 років. Про це повідомляє пресслужба Офісу президента.
Зазначається, що мета такого рішення – обмежити вільний доступ дітей до лікарських засобів, що продаються в аптеках, і таким чином запобігти можливим нещасним випадкам. Адже препарати, які аптеки мають відпускати виключно за рецептом, часто можна придбати без його наявності.
«Закон, що його підписав глава держави, забороняє реалізацію ліків особам, які не досягли 14-річного віку. Йдеться серед іншого і про продаж через інтернет, а також доставку ліків», – йдеться в повідомленні.
Якщо в особи, яка продає ліки чи здійснює їхню доставку, виникли сумніви щодо віку покупця, вона повинна вимагати пред’явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що підтверджує його вік. У разі відмови надати такий документ відпуск лікарських засобів цій особі забороняється.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 7 серпня.
Нагадаємо, 15 липня Верховна Рада заборонила продаж лікарських засобів неповнолітнім. До порушників застосовуватимуть адміністративну відповідальність.
Продаж та доставка ліків дітям тягне за собою накладення штрафу від 6,8 до 13,6 тисячі гривень. Якщо порушення було вчинене повторно протягом року – від 13,6 до 23,8 тисячі гривень. Право складати протоколи про відповідні адміністративні порушення надається Нацполіції.
Як вже повідомляв «Главком», Рада на початку червня ухвалила за основу проєкт закону №5122 «Про внесення змін до статті 21 закону України «Про лікарські засоби» щодо заборони продажу лікарських засобів дітям».
Необхідність запропонованих змін, за словами авторів законопроєкту, обґрунтована наявною ситуацією з неконтрольованим відпуском ліків в Україні.
Народні депутати наводять дані ВООЗ, які свідчать, що щороку в світі близько 800 тисяч людей закінчують життя самогубством, а кожні 40 секунд на планеті стається один випадок суїциду, 79% всіх самогубств припадає на країни з низьким і середнім рівнем доходу, випадки самогубства з використанням лікарських засобів займають друге місце у цьому переліку (причому близько 60 відсотків з яких вчинено неповнолітніми особами), значно випереджаючи випадки суїциду з використанням вогнепальної зброї.
«Лише по місту Києву, згідно зі статистичними даних спеціалізованої дитячої лікарні Охматдит, за останні два роки цифри залишаються стабільними – 60 дітей на рік. З початку 2021 року фахівці зазначеного медичного закладу вже прийняли 25 таких пацієнтів», – йдеться у пояснювальній записці.
Нардепи зазначають, що за останні місяці в Україні розвинулася «тенденція суїцидальних нахилів серед молоді».
«І якщо раніше діти вживали медикаменти несвідомо, то зараз вони розуміють, що роблять. Це підтверджують нещодавні випадки з отруєнням двох дівчат-школярок препаратом «Дротаверін» в Боярці, два випадки в Черкаській області та в Києві», – йдеться у документі.
Нагадаємо, раніше уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова заявила, що в Україні зросла кількість підліткових самогубств. Ця тенденція викликає серйозне занепокоєння.
- Дитяче самогубство: найчастіше діти обирають пігулки, аби звести рахунки із життям
- «Ми на школу навішали багато обов’язків». Психотерапевт про останню хвилю дитячих суїцидів
- Хвиля дитячих смертей. Яких помилок припустилися правоохоронці, ЗМІ, школа та батьки
- Діти ковтають пігулки і кидаються з вікон: як запобігти трагедії? П’ять порад від психологів