Бої в акваріумі. Антикорупційний прокурор отримав догану в Києві і вирок у Вашингтоні

Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів оголосили догану Назару Холодницькому
Фото: УНІАН

Скандальна історія з «прослушкою» в кабінеті антикорупційного прокурора завершиться доганою?

Сьогодні Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів оголосила своє рішення у справі за звинуваченнями проти антикорупційного прокурора Назара Холодницького. Генералу оголосили догану.

Присутні під час цього громадські активісти зустріли це рішення емоційними вигуками «Ганьба!». Власне, з такими ж вигуками Холодницького зустрічали, коли він прийшов на розгляд, та проводжали, коли він покидав засідання комісії.

Як відомо, весною інформаційний простір підірвала інформація про те, що у кабінеті Холодницького було встановлено записувальний пристрій, який впродовж місяця фіксував розмови антикорупційного прокурора. «Жучок» встановило Національне антикорупційне бюро, добро на це дала Генпрокуратура.

З результатами прослуховування Холодницькому закидають зловживання службовим становищем; тиск на посадових осіб для прийняття потрібного йому рішення, зокрема, і на суд, щоб він не розглядав клопотання детективів НАБУ. Крім того, Холодницького звинувачують у підбурюванні свідка до дачі неправдивих свідчень. На плівках також зафіксовані нецензурні висловлювання.

На першому короткому записі розмова йде між керівником САП та народним депутатом Л. (Георгій Логвинський, «Народний фронт» - «Главком») про перебіг розслідування. На аудіозаписі чутно, як Холодницький запевняє співрозмовника у тому, що не може закрити проти нього справу, але обіцяє інформувати про деталі слідства.

Друга записана розмова відбувається між керівником САП та директором ТОВ «Акварелі Девелопмен Холднг», який є свідком у кримінальному проваджені щодо пропонування хабара в.о. міністра охорони здоров'я Уляні Супрун.

Холодницькому інкримінували конкретно такі порушення:

  • невиконання чи неналежне виконання службових обов'язків;
  • розголошення таємниці слідства;
  • вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об'єктивності, неупередженості та незалежності, в чесності та непідкупності органів прокуратури;
  • грубе порушення правил прокурорської етики;
  • втручання в службову діяльність іншого прокурора, службових, посадових осіб чи суддів.

Засідання КДКП

Початок сьогоднішнього фінального засідання комісії сьогодні ознаменувався скандалом: журналістів та активістів не пускали до приміщення. Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін наполягав, що дії членів КДКП є незаконними: саме рішення про проведення слухання у закритому режимі мала б відбуватися у присутності преси. Заявами все не закінчилось. Активісти та журналісти не просто обурювались діями членів КДКП, які перешкоджали їхній діяльності, а й ледь не винесли двері у залу. Холодницький сам вийшов заспокоїти натовп і нарвався на вигуки «Ганьба!» та «Покидьок!».

Врешті розгляд таки був публічним: журналістів пустили до зали, а трансляцію засідання вивели у хол Академії прокуратури.

До слова, антикорупційні активісти не обмежилися усними заявами, а й влаштували невелику акцію. Щоправда, не стільки проти Холодницького, скільки проти його 33 підлеглих, які напередодні підписали листа до голови КДКП Віталія Грушковського із заявою про тиск з боку НАБУ на КДКП через розгляд висновку щодо Холодницького. Прокурори наполягали, що «підвищена увага» окремих політиків і громадських діячів «уже перейшла межі допустимого». «Колектив прокурорів САП не може сприйняти цього інакше, як тиск – не стільки на керівника САП, скільки на кожного з нас» - йдеться в заяві.

(для перегляду натисніть на зображення)

Такий крок прокурорів на захист свого шефа обурив противників Холодницького. Шабунін у коментарі «Главкому» назвав їхній вчинок «ударом». «Під час проведення конкурсу (мова про кадровий відбір до САП, - «Главком») вони були хорошими, правильно говорили, не мали попередніх «зашкварів», знали «матчасть». І зараз вони виявилися безхребетними! Не може прокурор бути безхребетним. І ми зараз думаємо, що було не так під час проведення конкурсу з відбору… Їх влаштовують премії Холодницького у 40-50 тис. грн. Дешево продалися», - робить висновок він.

Цікаво, що антикорупційні активісти набагато легше пробачили опонента Холодницького Артема Ситника після того, як його автівку зафіксували серед ночі біля будинку президента Петра Порошенка. «Мені не подобається факт зустрічі Ситника з Порошенком, але що відбувалося далі? Якусь справу було закрито? Або чи Ситник змінив у чомусь свою позицію. Претензії ж до Холодницького не у тому, з ким він зустрічається, а по факту закриття справ», - пояснив таку позицію «Главкому» Шабунін.

Антикорупційні активісти, які обурювалися рішенням КДКП щодо всього лише догани  Холодницькому, добре знали, що комісія не могла звільнити керівника САП. Місяць тому член КДКП Олександр Ковальчук оприлюднив фрагменти висновку щодо Холодницького, у яких ішлося, що незаконні вказівки підлеглим та інформування фігурантів справ про хід розслідування, дійсно є грубими порушеннями, що «тягнуть на звільнення». Водночас він сам тоді зазначив, що, відповідно до закону «Про прокуратуру», КДКП не може звільнити очільника САП, а може лише винести йому догану. У Центрі протидії корупції, який очолює Шабунін, ще тоді заявили, що таке тлумачення законодавства є маніпуляцією. «Зафіксувавши у висновку правдивість всіх звинувачень, КДКП згідно з законом не просто має право, а зобов’язане рекомендувати звільнити Холодницького з посади прокурора», — підкреслив Шабунін.

Народний депутат Мустафа Найєм, який також був присутній на засіданні, поділяє позицію Шабуніна. Перед оголошенням рішення комісії він зазначив, що на його думку, «судячи з усіх фактів, Холодницького мають принаймні відсторонити від роботи».

Американське посольство також відреагувало на рішення КДКП. У Вашнгтоні теж не хочуть бачити Холодницького біля керма Антикорупційної прокуратури. У Твіттері дипустанови зявився допис: «У сучасній демократії прокурори, які маніпулюють свідками і перешкоджають правосуддю, подають у відставку заради збереження репутації своєї установи та верховенства права».

[TWITTER]

[/TWITTER]

Сам же Холодницький стверджує, що на його совісті з усього, що йому приписують, – лише вживання нецензурної лексики. За це він готовий вибачитися. У письмовому поясненні Холодницького, яке зачитали на засіданні дисциплінарної комісії, голова САП визнав, що вирішив вчинити психологічний тиск на свідка та увійти у довіру (йдеться про «справу Логвинського»). Але всі попередження свідка про якісь слідчі дії та перспективи провадження - це його прокурорський трюк.

Крім того, за словами Холодницького, таємницю слідства не розголошував, бо він як головний прокурор сам вирішує, що є такою таємницею.

Закляті друзі

В «акваріумній історії», серед іншого, дивує несподіваний союз між давніми опонентами: Луценком і Ситником. Раніше особливої любові один до одного вони не демонстрували, а наприкінці минулого року відверто публічно конфліктували – через «справу Пімахової».

«Справа Пімахової». 29 листопада Державна міграційна служба повідомила про те, що СБУ затримала агента НАБУ при спробі підкупу заступника голови ДМС Діни Пімахової, який пропонував посадовій особі $15 тисяч нібито за легалізацію іноземців в Україні. Пізніше в Бюро заявили, що ГПУ і СБУ зірвали спецоперацію бюро, спрямовану на виявлення учасників організованого злочинного угруповання у Державній міграційній службі, яка проводилося спільно з ФБР.
ГПУ, в свою чергу, оприлюднила інформацію про ряд співробітників НАБУ, в тому числі, розсекретила агентів, які працювали під прикриттям, а Луценко назвав незаконними спільні операції НАБУ та ФБР на території України й оголосив «незаконний угрупованням» мережу агентів НАБУ під прикриттям.

Всередині січня цього року Луценко повідомив, що вони із Ситником провели плідну зустріч, під час якої домовилися не атакувати публічно один одного. «Перед Новим роком у мене була гарна зустріч з керівником НАБУ паном Ситником, де ми обмінялися думками й дійшли спільного висновку, що будь-яке продовження публічних атак між правоохоронними органами шкодить і цим органам, і головне, державі Україна. Ми домовилися, що такого більше допускати не будемо», - заявив генпрокурор.

Тоді ця заява не викликала особливого резонансу, бо ж громадськість звикла до постійних «сваримося-миримося» і між керівниками антикорупційних органів, і між ними та Луценком.

А втім, може, саме та зустріч Ситника з генпрокурором і стала початком альянсу проти Холодницького? Бо ж про «акваріумні плівки» Холодницького (записи з «жучків», встановлених «набушниками» в кабінеті антикорупційного прокурора, - «Главком») стало відомо вже в кінці березня. Як стало відомо, пристрій НАБУ встановило 31 січня.  Прослуховування велося трохи більше місяця – певно, здійснювалося б і довше, якби Холодницький не виявив «жучка» 6 березня, хоча заявив про це лише 20-го.  До слова, про те, що директор НАБУ із генпрокурором планують звертатися до КДКП, Холодницький дізнався з преси: саме ввечері 30 березня у «Дзеркалі тижня» вийшло інтерв’ю голови Бюро, у якому він розповів про це, а також оприлюднив подробиці розмов керівника САП.

Показово, коли місяць тому член КДКП Олександр Ковальчук оприлюднив тези висновку, директор Антикорупційного бюро поспішив його оскаржити. Він заявив, що не згоден з висновками члена КДКП і наполягає на звільненні Холодницького. У свою чергу керівник САП назвав надіслане Ситником заперечення на висновок Ковальчука незаконним, адже «цього не передбачає законодавство». «Цей лист — це «на деревню бабушке». Якщо керівник НАБУ не знає законодавства, то як можна цього вимагати від підлеглих. Йому треба вчити матчастину», — зазначив тоді Холодницький.

Директор НАБУ Артем Ситник був доповідачем у справі Холодницького. Після заслуховування обвинувачень та свідчень він заявив, що Холодницький «дійсно порушив законодавство і через свої порушення мав би бути звільненим». Але директор Антикорупційного бюро теж визнав: законодавство не передбачає звільнення антикорупційного прокурора рішенням комісії. Тож Ситник запропонував оголосити Холодницькому догану. Щоправда, риторика директора НАБУ змінилась одразу після винесення рішення КДКП.  У коментарі журналістам він заявив, що планує оскаржити рішення КДКП, яка не звільнила керівника Антикорупційної прокуратури, а оголосила йому догану.

Тож «акваріумна історія» не закінчена. Попереду – оскарження рішення комісії і новий раунд боротьби між Ситником та Холодницьким. Якщо останнього таки не схилять до добровільної відставки.

Наталія Сокирчук, «Главком»

Читайте також матеріали «Главкома»: