Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Акваріумгейт. Як топлять Холодницького

  • Павло Вуєць
  • Розсилка
  Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький - Акваріумгейт. Як топлять Холодницького
  Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький

  Після захопливих «плівок Савченко» країна тепер почує «плівки Холодницького»

  В антикорупційній верхівці – скандал, який потенційно може затьмарити судовий процес над Надією Савченко. Перманентне протистояння між різними силовими структурами, які мали б діяти спільно, призвело до того, що дві з них об’єднали свої зусилля проти третьої. Сьогодні директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник визнав співпрацю його відомства і Генпрокуратури у справі проти керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького. Раніше генпрокурор Юрій Луценко підтвердив, що ГПУ і НАБУ проводили слідчі дії проти керівника САП та визнав, що в кабінеті того з дозволу суду було встановлений «жучок».

  У п’ятницю, 30 березня, стало відомо, що генпрокурор та голова НАБУ просять Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію прокурорів притягнути Холодницького до дисциплінарної відповідальності у рамках кримінального провадження, що розслідується відомствами. У поданні Луценко просить комісію не більше і не менше – розглянути питання зняття Холодницького з посади заступника генпрокурора – керівника САП. Цього ж дня Холодницький був викликаний на допит в Генпрокуратуру для надання зразка голосу, але не явився.

  По-хорошому не вийшло

  Ця детективна історія розпочалася минулого вівторка зі зливів в пресі про те, що Холодницький під вагою певного компромату вимушений буде піти у відставку. Тоді ж з’явилася інформація про «прослушку», яка була встановлена в його кабінеті на стінках акваріуму. Холодницький підтвердив, що його прослуховували, але не уточнив, хто саме і назвав сам інформаційний викид провокацією і «дуже хорошою медійною збалансованою акцією». Заодно запевнив, що ні в яку відставку не збирається.

  З початку розкрутки цього сюжету різноманітні джерела в правоохоронних органах запевняли, що максимум, на що наговорив в своєму кабінеті Холодницький – це дисциплінарне порушення за антисемітські висловлювання. Нібито сам факт розголошення цих «плівок» став би великим репутаційним ударом по борцю з корупцією, який має бути весь в білому. Якби голова САП добровільно пішов у відставку, мабуть, на цьому загадкова історія й завершилась, але він цього не зробив і брудна білизна була витягнута назовні.  

  Холодницький непрямо підтвердив, що на записах з його кабінету можуть бути не надто приємні висловлювання: «Наша робота є дійсно нервовою, тому, може, і без гарячого слівця не обійтися». Втім виявилось, що прокурорські гріхи не обмежуються міцним слівцем. Принаймні, очевидно, що суду, який давав дозвіл на прослуховування кабінету голови САП, були надані докази його причетності до більш серйозних речей.

  Прокурорські гріхи

  І сьогодні вони були оприлюднені в інтерв'ю Ситника ZN.UA, воно з’явилось підозріло синхронно з поданням до Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію прокурорів. Глава НАБУ розповів, що розслідування щодо Холодницького було ініційоване після підтвердження інформації про перешкоджання керівництва САП справі проти мера Одеси Геннадія Труханова. Але це вже стало останньою краплею. За словами Ситника, слідчим НАБУ періодично приходила інформація про деякі дивні і непояснювані дії керівника САП і окремих прокурорів, які негативно позначались на ефективності розслідувань Бюро і подальшій судовій перспективі справ. І лише щодо однієї зі справ вдалося отримати конкретну інформацію, яка «підтвердила найгірші підозри». Мова про «справу Труханова» щодо заволодіння коштами одеського міського бюджету в розмірі 185 млн грн при продажі за завищеною ціною будівель заводу «Краян». Після цього для отримання доказів провини Холодницького НАБУ об’єднало зусилля з Генпрокуратурою. Також Ситник розповів, що голова САП зливав інформацію про заплановані обшуки, тиснув на посадових осіб для прийняття ними певних рішень, на суд та підбурював свідків до надання неправдивих свідчень. Все це, за словами Ситника, зафіксовано на «акваріумних плівках», які писались протягом місяця.


  Артем Ситник та Юрій Луценко
  Артем Ситник та Юрій Луценко

  Конфлікт між САП та НАБУ тліє давно: молоді антикорупційні органи дуже ревно ставляться один до одного, хоча мають діяти у тісній зв’язці. Іноді цей конфлікт перебував у млявій фазі, іноді – загострювався зі взаємними публічними звинуваченнями. За законом свої підозри щодо топ-корупціонерів НАБУ передає до САП і саме остання вирішує, чи достатньо у переданих матеріалах доказів для суду і наскільки якісно вони були зібрані. Симпатики Ситника з числа антикорупційних активістів регулярно звинувачували Холодницького в тому, що багато напрацювань НАБУ просто змітаються під шикарний килим в кабінеті антикорупційного прокурора. Власне, сьогодні це з конкретними прикладами перелічив сам глава НАБУ.


  Читайте також


  Якщо згадати одну з останніх гучних претензій на адресу голови САП – закриття справи про видання ліцензій газовим компаніям екс-міністра екології часів Януковича Миколи Злочевського. Холодницький заявив, що органом слідства не було зібрано даних як для оголошення підозри, так і для закінчення провадження. Не знайшли в САП і достатніх доказів щодо провини одіозного народного депутата Олеся Довгого, якого звинувачували незаконному виділенні земельних ділянок сесією Київради. Довгий навіть висловив до САП окрему подяку. Луценко, який отримав від парламенту зняття депутатської недоторканості з Довгого, був обурений таким рішенням свого формального підлеглого і назвав це рішення неприйнятним. Втім в САП були впевнені в своїй правоті і побажали генпрокурору бути менш емоційним.

  В своєму інтерв’ю Ситник розповів, що за місяць, який «жучок» провів в кабінеті Холодницького, окрім «одеської справи», було зафіксовано розмови щодо справи за заявою і. о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун за фактом пропозиції їй неправомірної вигоди; справи, що стосується фірми «Золотий мандарин», яку пов'язують з народним депутатом від «Народного фронту» Георгієм Логвинським; розслідувань, пов'язаних з е-деклараціями вищих посадових осіб та бізнес-інтересами власника великого агрохолдингу. Згадує голова НАБУ і справу Львівського бронетанкового заводу, який виконує замовлення для Міноборони і фігурував в провадженнях щодо розкрадання держкоштів.

  Сам Холодницький після таких викриттів дав терміновий імпровізований брифінг, на якому виглядав досить невпевнено. Він пообіцяв прийти на допит в ГПУ 3 квітня і заявив, що всі бажають його звільнити через його незалежність: «Неугодний прокурор може бути неугодним всім». Холодницький заявив, що на засіданні комісії вимагатиме публічного розгляду своєї справи та повного оприлюднення записів з його кабінету, аби прокоментувати кожне зафіксоване на них слово. Змову ж ГПУ та НАБУ проти нього прокоментував так: «У нас є провадження про незаконне збагачення та ще за двома статтями проти керівника одного із найодіозніших департаментів ГПУ (мається на увазі так званий «департамент Кононенко-Грановського» – «Главком»). Його дивним чином останні чотири місяці не розслідували детективи НАБУ. Тепер розумію, чому. Цей департамент за підтримки НАБУ встановив прослуховувальний засіб».  Далі буде

  Тож так просто здаватись Холодницький не збирається. Але тепер ключове питання – якщо нинішнього голову САП все ж «підуть» загальними зусиллями, що далі? Для обрання нового керівника Антикорупційної прокуратури потрібен час, який Банкова використає для того, щоб посадити у це крісло перед виборами свою людину. Нагадаємо, що свого часу Холодницький став своєрідною компромісною фігурою між Віталієм Касько, якого просували громадські активісти, орієнтовані на Захід, та ставлеником Адміністрації президента Романом Говдою. Згодом Холодницький став незручним як для Луценка, для якого він був надто самостійним, так і для Ситника, бо пускав на гальма його розробки і відкрито звинувачував детективів НАБУ в некомпетентності. Очевидно, після такого конфлікту і валу звинувачень злагоджену роботу цих органів уявити буде неможливо. Якщо Холодницького таки звільнять через комісію, головною інтригою стане персона його наступника.

  Народний депутат від «Народного фронту» Антон Геращенко лякає, що в разі відсторонення Холодницького вся робота НАБУ зупиниться, бо відповідно до закону про Антикорупційну прокуратуру, її голова – єдиний, хто може доручати прокурорам розглядати справи НАБУ. Вибори ж нового голови, на думку Геращенка, можуть зайняти місяці, а в умовах підготовки до виборів цей процес взагалі може бути заблокований.

  Ситник вважає, що на період проведення конкурсу повноваження голови САП буде здійснювати його перший заступник. Ним є Максим Грищук з прізвиськом «прокурор-кіборг», бо брав участь в АТО. Його кандидатура свого часу була подана конкурсною комісією на затвердження генпрокурору (тоді ще Шокіну) разом з кандидатурою Холодницького. Ситник окремо відмітив, що Грищук у справі Львівського бронетанкового заводу пручався тиску шефа. Антикорупціонерне лобі вже почало просувати його фігуру як ідеальний компромісний варіант на заміну Холодницькому.


  Ситник вважає, що на період проведення конкурсу повноваження голови САП буде здійснювати його перший заступник. Ним є Максим Грищук
  Ситник вважає, що на період проведення конкурсу повноваження голови САП буде здійснювати його перший заступник. Ним є Максим Грищук

  Також голова НАБУ відмітає побоювання, що тепер вплив на Антикорупційну прокуратуру отримає генпрокурор, який може призначити себе в.о. голови. Але Холодницький вважає, що саме Луценко у випадку його відставки за законом має тимчасово очолити САП. Звісно, Генпрокуратура та САП в одних вірних руках – це просто мрія Банкової, особливо, якщо конкурс на нового голову затягнути на невизначений час.

  Свій брифінг Холодницький сьогодні завершив так: «Далі буде». Після захопливих «плівок Савченко» країна тепер почує «плівки Холодницького». А вони мають бути точно переконливими для наших західних партнерів, які, мабуть, перебувають у деякій розгубленості. Велика ймовірність, що з антикорупційного прокурора можуть зробити цапа-відбувайла. І це стане простим поясненням того, чому досі гальмувалось розслідування всіх резонансних справ.

  Павло Вуєць, «Главком»

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ