Акція «Прикрути» зміцнила авторитет України в очах усього світу - Порошенко
Президент впевнений, що для Росії конфлікт навколо газового транзиту став іміджевою втратою
Завдяки акції «Прикрути» Україна зміцнилася в іміджі надійного партнера в очах країн Євросоюзу і всього світу.
Про це заявив президент Петро Порошенко в інтерв’ю українським телеканалам.
У той же час, впевнений президент, для Росії конфлікт навколо газового транзиту став іміджевою втратою.
«Подивіться, як реагує світ - Україна, яка повністю виконує свої зобов'язання і відповідально відноситься до своїх обов'язків, Україна, яка заздалегідь попередила всіх європейських партнерів, що це може бути, але ми зробимо все, щоб виконати свої зобов'язання. І Росія, яка відмовилася виконувати рішення Стокгольмського арбітражу і навіть намагалася у звичній для себе манері сісти на газовий шантаж», - підкреслив Порошенко.
Це вплине і на реалізацію проекту «Північний потік-2», упевнений президент. Йому буде складно отримати підтримку серед європейців у ситуації, коли Росія намагається використовувати газ не як звичайний товар, а як засіб політичного тиску.
Нагадаємо, що під час акції «Прикрути» Україна скоротила споживання газу на 14%.
«На 14% за одну хвилину. На 25 млн кубів газу ми зменшили споживання. Але ні на один кубометр газу ми не припинили транзит, показавши себе відповідальним і надійним партнером», - підкреслив Порошенко.
На питання про те, чи дозволив би розвиток власної газовидобувної галузі уникнути подібної ситуації, президент відповів, що «Прикрути» і видобуток власного газу ніяк не пов'язані.
«Тема «Прикрути» не має ніякого відношення до видобутку газу. Тема «Прикрути» - це солідарність держави, швидкість реакції і найбільш ефективні дії України за останні 20-30 років. Саме тому я не дам перевести це в жарт, тролінг. Це реакція України як об'єднаної нації», - підкреслив він.
2 березня компанія «Нафтогаз Україна» звернулася з проханням до українців прикрутити тиск у котлах через дії російського «Газпрому».
Порошенко підтримав флешмоб «Прикрути» і закликав українців економити газ.
Як відомо, Україна почала процес опису і арешту активів «Газпрому».
Нагадаємо, 28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги «Нафтогазу» за позовом до «Газпрому». «Нафтогаз» домігся компенсації у сумі 4,63 млрд доларів за недопоставку «Газпромом» узгоджених обсягів газу для транзиту.
Також «Газпром» повинен сплатити 2,56 млрд доларів на користь «Нафтогазу». За заборгованість будуть нараховуватися відсотки - 526 тис. доларів в день, починаючи з 1 березня.
Російська енергетична компанія «Газпром» заявила, що не згодна з рішенням Стокгольмського арбітражу Російська сторона також заявила про неможливість відновити постачання газу Україні через відсутність додаткових угод.
2 березня «Газпром» заявив, що готовий розірвати газові контракти з Україною.
Головний комерційний директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко повідомив, що НАК «Нафтогаз України» може піти ще на один судовий розгляд з російським «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі - щодо заниженої транзитної ставки.
Крім того, «Нафтогаз» нарахував «Газпрому» $2,5 мільйона пені. Тоді як «Газпром» назвав «Нафтогаз» здирником.
У понеділок, 5 березня, «Нафтогаз» отримав від «Газпрому» повідомлення про розірвання контракту.
Після цього «Нафтогаз» заявив про закриття свого офісу в Росії.
6 березня стало відомо, що російська компанія «Газпром» подає апеляцію на рішення Стокгольмського арбітражу у справі про постачання газу.
Крім того Росія не планує тристоронні переговори щодо «газової війни».
У Європарламенті заявили про необхідність скорочення газової залежності від РФ.
Читайте також:
Стокгольмнаш. Усі наслідки перемоги України у Міжнародному арбітражі