рус

  Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Стокгольмнаш. Усі наслідки перемоги України у Міжнародному арбітражі

  • Павло Вуєць
  • Розсилка
  Президент під телекамери окремо зустрівся з Коболєвим та командою НАК «Нафтогаз України» і заявив про «спільну перемогу» - Стокгольмнаш. Усі наслідки перемоги України у Міжнародному арбітражі
  Президент під телекамери окремо зустрівся з Коболєвим та командою НАК «Нафтогаз України» і заявив про «спільну перемогу»

  Пеня для «Газпрому» за кожен прострочений день несплати становить півмільйона доларів

  Рішення Стокгольмського арбітражу, яке з оптимізмом анонсував на своїй прес-конференції Петро Порошенко, дійсно виглядає перемогою української сторони. Її  вже встигли записати в свої заслуги всі. За цим вердиктом, який займає біля тисячі сторінок, «Газпром» має виплатити НАК «Нафтогаз» компенсацію в $4,63 млрд за недопоставку погоджених обсягів блакитного палива для його транзиту через український газопровід у 2009–2016-х роках. Ця сума в рази менше від того, що вимагав «Нафтогаз», до того ж приблизно 2 млрд. НАК повинен виплатити російському монополісту у вигляді заборгованості за поставлений газ у буремному 2014-му році. Тож чистий «гешефт» Києва складе $2,56 млрд. Звісно, якщо «Газпром» погодиться з рішенням арбітражу і ці гроші виплатить.

  Поки прецедентів ігнорування рішення «Стокгольму» не було, але «Газпром», підтвердивши необхідність виплатити цю суму, висловив незгоду з рішенням та збирається захищати свої права «всіма законними методами». Аргументи росіянам дають попередні вердикти арбітражу, які стосувались постачання газу та були винесені в травні та грудні минулого року. Тоді суд врахував пояснення «Нафтогазу» про різке погіршення стану української економіки, що спричинило зниження попиту на газ і невиконання зобов'язань української сторони з відбору газу за принципом «бери або плати», закладеному в сумнозвісному контракті 2009-го року. «Газпром» скаржиться, що аналогічні його свідчення про зниження закупівель європейськими клієнтами як головну причину зменшення транзиту через Україну суд до уваги не взяв.


  Андрій Коболєв
  Андрій Коболєв взяв участь у засіданні РНБО, під час якого був обговорений план дій на випадок, якщо «Газпром» не виконуватиме рішення арбітражу.

  Газ – окремо, транзит – окремо

  В чому ж суть судової тяганини, яка тягнеться з червня 2014-го року? «Газпром» звернувся до арбітражу з вимогою стягнути борги за поставлене «Нафтогазу» блакитне паливо. Загальна сума претензій російського монополіста сягнула $56 млрд. Київ відмовлявся платити, називаючи ціну у $400 за тисячу кубів неринковою, а також вимагав скасування прописаної в контракті формули «бери або плати». Зі свого боку «Нафтогаз» висунув до «Газпрому» претензії на загальну суму в $12,3 млрд (без відсотків) щодо недопостачання та неcплати за послуги по транзиту через українську ГТС.

  В 2017-му році арбітраж виніс рішення, яке стосувалось постачання газу. По-перше, був скасований дискримінаційний принцип «бери або плати», згідно з яким Україна щорічно мала оплачувати великий обсяг російського газу, який їй не був потрібен. По-друге, була змінена формула формування ціни – тепер вона прив’язана не до вартості нафтопродуктів, а до ціни німецького газового хабу. Також арбітраж фактично поставив крапку на сподіваннях Москви отримати від Києва оплату за газ, який постачається на територію окупованих східних областей. При цьому судді зобов’язали Україну до кінця дії контракту в 2019-му році купувати у Росії щорічно мінімум 4 мільярдів кубів газу. При тому що вже два роки ми не купували російський газ безпосередньо у «Газпрому» взагалі. Керівник «Нафтогазу» Андрій Коболєв зазначав, що ціна, яку пропонує «Газпром», приваблива у порівнянні з реверсним європейським напрямком і вже проводив переговори з російськими колегами.

  28 лютого 2018-го було ухвалене рішення щодо другого контракту, який стосується  транзиту. Як вже зазначалось, «Нафтогаз» може отримати від «Газпрому» після всіх взаємозаліків $2,56 млрд, які Коболєв вже пообіцяв пустити на збільшення видобутку газу та енергоефективність. Щоправда, українській стороні вдалося досягти не всього, на що вона розраховувала: і суму від «Газпрому» вона вимагала більшу, і тариф на транзит хотіла змінити, чого суд зробити не дав. Але і так вийшло непогано, а якщо послухати переможні реляції наших посадовців, то це взагалі епохальна подія.

  У перемоги багато батьків

  Проте Росія так просто здаватись не хоче. Окрім озвученої незгоди з вердиктом суду, заступник голови правління «Газпрому» Олександр Медведєв заявив, що його компанія не буде постачати газ в Україну з 1 березня (ті самі обов’язкові 4 мільярди кубів плюс ще 1 мільярд, якщо у «Нафтогазу» виникне така потреба) та вже повернула передоплату, внесену українською стороною. За словами Медведєва, на сьогодні неузгоджена додаткова угода до діючого контракту, необхідна для початку постачання газу. Коболєв назвав таке рішення «Газпрому» «пострілом собі в ногу» та порушенням договору і невиконанням рішень Стокгольмського арбітражу. «Ми купуємо газ тому, що виконуємо рішення арбітражу, – нагадав очільник «Нафтогазу». – Не постачаючи передплачений газ, «Газпром» перешкоджає виконанню зобов'язань «Нафтогазу» щодо закупівлі мінімальних контрактних обсягів». При цьому в російських ЗМІ незручна тема програного арбітражу або замовчується, або подається перекручено, коли акцентується лише на вимогах української сторони, які не були задоволені.  Гройсман «привітав» Коболєва

  Оригінально привітали Коболєва з перемогою у Стокгольмі і в Державній фіскальній службі. Енергетична митниця ДФС оштрафувала голову «Нафтогазу» на 8,3 млрд грн за порушення митних правил. Його звинувачують в тому, що він не забезпечив можливість подання додаткової митної декларації з повним пакетом товаросупроводжувальних документів. За словами Коболєва, причина, через яку він не міг надати пакет документів, – відмова «Нафтогазу» оформлювати та оплачувати газ, який «Газпром» постачав на окуповані території Донецької та Луганських областей. Проте ця історія стала ще однією ілюстрацією напружених відносин керівництва «Нафтогазу» та голови уряду Володимира Гройсмана, який контролює ДФС.

  Загалом в променях приємних новин в Стокгольмі погрілися багато хто. Президент під телекамери окремо зустрівся з Коболєвим і заявив про «спільну перемогу», а голова фракції «Народного фронту» Максим Бурбак нагадав, що перемога в арбітражі сталася завдяки зусиллям екс-прем’єра Арсенія Яценюка, який в 2014-му році започаткував цей процес. Діючий прем’єр, який вже рік веде війну з менеджментом «Нафтогазу», також привітав всіх і зазначив, що рішення «Стокгольма» прибирає останні перешкоди для демонополізації газового ринку та висловив сподівання, що воно призведе до зниження ціни на газ всередині країни.

  В.о. голови Нацбанку Яків Смолій, якого Рада ніяк не зробить повноправним керівником, спрогнозував, що два зайвих мільярди доларів позитивно відіб’ються на динаміці золотовалютних резервів.

  Підтримали свого «фаворита» Коболєва і в посольстві США, де в перемозі у Стокгольмі побачили свідоцтво успішних реформ «Нафтогазу».

  Не обійшлось без «шпильок» від президентської команди на адресу Юлії Тимошенко, яка є авторкою нині діючого газового контракту. Політтехнолог Банкової Віктор Уколов написав в «фейсбуці», що насправді «Нафтогаз» переміг не «Газпром», а саме Тимошенко. При цьому Уколов промовчав про те, що сам входив у команду колишнього голови уряди у ті часи.

  Юлія Володимирівна від коментарів утрималась, але її найближчий соратник Сергій Власенко наголосив, що саме завдяки контракту Тимошенко про транзит було здобуто перемогу і Стокгольмський арбітраж примусив Росію виконувати цей контракт, що забезпечить мільярдні надходження до держбюджету.

  «Якби ми повністю програли, ми повинні були б виплатити «Газпрому» близько $80 млрд, що становить понад 70% нашого ВВП, – обрисував потенційні перспективи комерційний директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко. – Якби «Нафтогаз» повністю виграв, «Газпром» повинен був би сплатити нам понад $40 млрд доларів».

  В результаті суд проігнорував космічні суми компенсацій, яких вимагали сторони, і прийняв в тій чи іншій мірі компромісні рішення. У «Нафтогазі» допускають, що «Газпром» ще може намагатись довести порушення процедури трибуналу, але зробити це буде дуже важко. В будь-якому разі рішення вже вступило в силу і, перед тим, як його оскаржувати, російський монополіст має сплатити «Нафтогазу» кошти – пеня за кожен прострочений день становить півмільйона доларів. Порошенко заявив, що якщо гроші не будуть сплачені «Нафтогаз» має добитися арешту активів «Газпрому». Якщо ж кошти надійдуть, є підозра, що частина з них піде на чергові багатомільйонні премії Коболєву і його команді. Але в даному випадку хоча б зрозуміло, за що такі бонуси.

  Павло Вуєць, «Главком»

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ