У Європарламенті заявили про необхідність скорочення газової залежності від РФ
Європарламентарі закликали всі сторони якомога швидше розпочати тристоронні консультації в форматі ЄС-Україна-РФ
Рішення «Газпрому» не постачати Україні газ, а також його намір розірвати контракти з «Нафтогазом» мають підштовхнути Євросоюз до скорочення залежності від російського газу та нафти.
Таку думку висловили голова комітету із закордонних справ Європарламенту Девід МакАллістер, співголова парламентського комітету асоціації Україна-ЄС Даріуш Росаті та постійний доповідач щодо України Міхаель Ґалер у спільній заяві, опублікованій 6 березня.
Три євродепутати, які представляють фракцію Європейської народної партії, назвали останні дії «Газпрому» ще одним «доказом інструменталізації поставок газу Російською Федерацією як політичного інструменту тиску, що може мати вплив на енергетичну безпеку ЄС».
Вони висловили стурбованість у зв’язку з цією газовою суперечкою, при цьому привітали готовність Єврокомісії до посередницької ролі в ній. Європарламентарі закликали всі сторони якомога швидше розпочати тристоронні консультації в форматі ЄС-Україна-РФ та «добросовісно брати участь у цих дискусіях з метою подолання напруженої ситуації».
«Останні події роблять більш важливим для ЄС посилити свою енергетичну безпеку, негайно зменшивши його залежність від поставок нафти та газу від авторитарних режимів, а також зупинивши її повністю у середньостроковій перспективі», – йдеться в заяві.
До слова, Росія не планує тристоронні переговори щодо «газової війни».
Нагадаємо: 28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги «Нафтогазу» за позовом до «Газпрому». «Нафтогаз» домігся компенсації у сумі 4,63 млрд доларів за недопоставку «Газпромом» узгоджених обсягів газу для транзиту.
Також «Газпром» повинен сплатити 2,56 млрд доларів на користь «Нафтогазу». За заборгованість будуть нараховуватися відсотки - 526 тис. доларів в день, починаючи з 1 березня.
Російська енергетична компанія «Газпром» заявила, що не згодна з рішенням Стокгольмського арбітражу Російська сторона також заявила про неможливість відновити постачання газу Україні через відсутність додаткових угод.
2 березня «Газпром» заявив, що готовий розірвати газові контракти з Україною.
Головний комерційний директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко повідомив, що НАК «Нафтогаз України» може піти ще на один судовий розгляд з російським «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі - щодо заниженої транзитної ставки.
Крім того, «Нафтогаз» нарахував «Газпрому» $2,5 мільйона пені. Тоді як «Газпром» назвав «Нафтогаз» здирником.
У понеділок, 5 березня, «Нафтогаз» отримав від «Газпрому» повідомлення про розірвання контракту.
Після цього «Нафтогаз» заявив про закриття свого офісу в Росії.
6 березня стало відомо, що російська компанія «Газпром» подає апеляцію на рішення Стокгольмського арбітражу у справі про постачання газу
Читайте також:
Стокгольмнаш. Усі наслідки перемоги України у Міжнародному арбітражі