Хто може очолити Державне бюро розслідувань. Повний список кандидатів

Хто може очолити Державне бюро розслідувань. Повний список кандидатів

На посаду директора Державного бюро розслідувань претендують двійник відомого політика, місцевий прокурор на VIP-авто, суддя без даху над головою

«Главком» дослідив список претендентів на посаду директора Державного бюро розслідувань (ДБР) та його заступників, оприлюднений на сайті Кабінету міністрів. Серед ключових кандидатів є скандальні особи, колишні помічники народних депутатів, поціновувачі елітних машин та навіть політичний двійник Олега Ляшка.

Нагадаємо, запуск Державного бюро розслідувань планували на березень, але через зволікання з формуванням конкурсної комісії, що добиратиме керівний склад Бюро, старт очікується не раніше січня 2017 року.

Відповідно до закону про ДБР, новий правоохоронний орган розслідуватиме злочини, що були скоєні правоохоронцями, суддями та топ-чиновниками - посадовцями I-III категорій (за винятком справ, підслідних Національному антикорупційному бюро).

Окрім центрального офісу в Україні працюватимуть 7 територіальних управлінь ДБР, а загальна чисельність персоналу Бюро сягне 1,5 тисячі осіб.

Після запуску Бюро остаточно перебере на себе функцію досудового слідства від органів прокуратури. Але поки що ДБР – це лише паперова структура: в рамках формування нового органу влади створено хіба що конкурсну комісію (складається з 9 членів, які призначаються пропорційно президентом, Кабміном та Верховною Радою). Ця комісія має відібрати директора ДБР та його заступників. Лише після цього переможця конкурсу президент за поданням прем'єр-міністра призначить директором Бюро. Заступника та першого заступника призначатиме сам директор за поданням тієї ж комісії.

Повноваження керівного складу ДБР тривають 5 років. Одна й та сама особа не може обіймати ці посади більше двох термінів. 51% усіх слідчих не повинні протягом останнього року перед працевлаштуванням в ДБР обіймати аналогічні посади в інших правоохоронних органах.

Наразі в переліку претендентів на три посади – директора ДБР, його першого заступника та заступника – зареєстрований 81 кандидат. Усі вони відповідають основним вимогам закону: вік – більше 35 років, вища юридична освіта, досвід роботи за фахом – понад 10 років, володіння державною мовою, безпартійність. Чверть із них претендує на найвищу посаду, а всі інші будуть не проти працювати у статусі заступника директора ДБР.

«Главком» дослідив кандидатів на керівні посади в Державному бюро розслідувань та виокремив найбільш помітні чи суперечливі фігури.

До останніх, у першу чергу, можна зарахувати в.о. прокурора Києва - Олега Валендюка, який підпадав під люстрацію, однак через суди залишився на посаді. Прокурор «уславився» також своїм підписом під колективною скаргою на ім`я колишнього голови ГПУ Віктора Шокіна щодо дій екс-заступника генпрокурора Давида Сакварелідзе, який брав участь в акції протесту під стінами Генеральної прокуратури.

У списку претендентів на керівництво ДБР також є два нинішні заступника Валендюка – Олександр Буряк і Анатолій Корж. Буряк, який раніше працював заступником прокурора Дарницького району Києва, у декларації за 2014 рік «засвітив» автомобіль Mercedes-Benz Е 350 CDI, 2010 року випуску.  Разом із родиною цей прокурор володіє кількома земельними ділянками загальною площею близько 50 соток. Інший підлеглий Валендюка – Анатолій Корж (раніше – перший заступник прокурора Херсонської області) – їздить на Toyota Camry 2012 року випуску.

На противагу прокурорам, голова Дніпропетровського окружного адміністративного суду Роман Голобутовський, що також претендує на голову ДБР, не має ані машин, ані квартир. Згідно з декларацією за 2014 рік, не має даху над головою і його дружина – Юлія Голобутовська. Усе, що в неї є: автівка BMW X1 2011 року випуску. Її статки за позаминулий рік склали лише 11,5 тис. гривень, а її чоловіка – 234 тисячі. Слід зазначити, що пані на ім`я Юлія Голобутовська працювала помічником депутата VI скликання Вадима Коротюка (представник «БЮТу», що 2012-го року перейшов до «Партії регіонів»).

В Україні давно нікого не здивуєш представницьким авто на тлі невеличкої зарплати. Можливо, на це розраховує інший кандидат на посаду директора Бюро – Юрій Македон. Народний депутат від фракції «БПП» ще два роки тому задекларував дохід в 61 тис. гривень та престижний Mercedes-Benz S500 2007 року випуску (об’єм двигуна - 5462 куб. см.) За користування автівкою тоді він заплатив доволі низьку оренду - 5000 гривень. Наприкінці нульових Македон працював у Службі безпеки, де займався боротьбою з корупцію в судових та правоохоронних органах. А від 2009 до 2014 р. займався бізнесом на посаді керівника фірми «Вікторія транспорт». У 2010 році Македона було висунуто «Фронтом Змін» на місцевих виборах до Вінницької облради, а до парламенту пройшов позаминулого року.

Більш насичена політична біографія в іншого кандидата на посаду директора ДБР – Олега Бернацького. Два роки тому голова Рівненського обласного осередку Радикальної партії Олега Ляшка Назарій Поліщук закликав місцевих мешканців не голосувати «за кандидата в народні депутати Олега Ляшка, який ще донедавна був... Олегом Бернацьким». Поліщук зазначав, що насправді за цим прізвищем ховається екс-голова Радивилівської райдержадміністрації Бернацький Олег Васильович, який під вибори змінив прізвище на Ляшко. Перевірити це твердження можна на сайті ЦВК, де зазначено, що «Ляшко Олег Васильович», 1969 року народження є директором ТОВ «Юридична фірма «Адвокат і закон». Такі ж біографічні данні в Олега Бернацького, якого включено до списку претендентів на посаду керівника Державного бюро розслідувань. Слід зазначити, що Бернацького 2010-го року було обрано головою місцевої райради як члена Партії регіонів, за рік – призначено головою райадміністрації розпорядженням Віктора Януковича, а у грудні 2012 року звільнено президентом. Згодом під прізвищем Ляшка він балотувався на посаду міського голови міста Рівне. Також можна зазначити, що Бернацький Павло Васильович – імовірно, родич Олега Бернацького –  2012-го року балотувався в місцеві депутати від «Народної партії» Володимира Литвина.

У списках кандидатів в ДБР є заступник міністра освіти Роман Греба (призначений у квітні). Юриста, близького до екс-прем`єра Арсенія Яценюка, було включено до списку «Народного фронту» 2014-го року під час парламентських виборів. Коли Яценюк очолив Уряд, Греба отримав посаду заступника керівника апарату прем’єр-міністра, згодом – заступника міністра Кабінету Міністрів. Минулого року, за дорученням уряду, він офіційно відповідав за організацію конкурсу на посади членів Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). За твердженням ГО «Реанімаційний пакет реформ», Греба причетний до «маніпуляцій», які начебто відбувались під час відбору представників громадських організацій до складу конкурсної комісії з формування НАЗК. Окрім цього Гребу наразі включено до списку кандидатів до оновленого складу ЦВК. 

Греба – не єдиний кандидат у ДБР, до якого публічно висувались претензії. Відповідно до інформації з сайту екс-депутата «БЮТ» Костянтина Бондарева, Андрій Матвіяс (претендує на посаду директора ДБР), який працював у прокуратурі Київської області чотири роки тому, начебто «незаконно» порушив кримінальну справу стосовно народного депутата України за опір та вплив на працівника правоохоронного органу (про якого депутата йдеться – не уточнюється).

Серед кандидатів є ім`я Ігоря Балабана. Минулого року він претендував на посаду голови Національного антикорупційного бюро, а на початку нульових був помічником депутата IV скликання Олексія Ременюка (БЮТ). У 2006 році Ременюк висувався до Верховної Ради від «Партії політики Путіна», а 2012-го року – від партії «Русь Єдина». Балабан – партнер юридичної компанії «Юрінком». Згідно з даними сайту компанії, його послуги коштують від 800 до 1200 грн за годину роботи.

Зазначимо, що на посаду голови ДБР також претендує колишній керівник Головного слідчого управління СБУ Василь Вовк, начальник Департаменту спеціальних розслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк, екс-начальник бюро Інтерполу в Україні та екс-нардеп Кирило Куликов і головний військовий прокурор Анатолій Матіос.

Повний перелік кандидатів


Федір Орищук, «Главком»

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: