Чому Порошенко впливовіший за Трампа

Чому Порошенко впливовіший за Трампа
Петро Порошенко та Дональд Трамп
Дональд Трамп та Петро Порошенко

Як відрізняються повноваження глави держави в Україні та Америці

У США відбулися вибори 45-го президента країни. За процесом уже кілька місяців, без перебільшення, стежить увесь світ. Інтрига заворожує: він чи вона? Хілларі Клінтон чи Дональд Трамп очолять супердержаву на найближчих чотири роки?

Як у США, так і в Україні президент є главою держави і головнокомандувачем. Однак повноваження американського і українського лідерів значно відрізняються, як і правила виборів глави держави. Якщо в Україні громадяни на президентських виборах прямим голосуванням обирають главу держави, то у США правом голосування звичайні громадяни наділяють так званих виборників. Ті ж або в день голосування, або дещо раніше віддають свій представницький голос за того чи іншого кандидата.

Наприклад, український президент має право розпустити Верховну Раду, а його американський колега права позбавити повноважень Конгрес не має. Укази українського лідера не мають зворотної сили, натомість укази його американського колеги мають нормативний характер і можуть бути оскаржені Конгресом. Український президент не може передавати свої повноваження іншим особам або державним органам, на відміну від президента США. 

Хто може стати президентом

Будь-який громадянин США, який народився в цій країні, проживає в ній не менше 14 років і досяг до моменту виборів 35-річного віку.

Громадянин України, котрому виповнилося 35 років, який має право голосу і проживає в Україні протягом 10 останніх перед днем виборів років та володіє державною мовою.

Строк президентства

Президент обирається на 4-річний термін.

Одну й ту саму особу може бути обрано президентом США не більше двох разів (поспіль або з перервою).

Обирається на 5-річний термін

Одна й та сама особа не може бути президентом України більше, ніж два строки поспіль

Зовнішня і внутрішня політика

Президент «стежить за точним виконанням законів і призначає всіх посадових осіб Сполучених Штатів». При цьому вищі посадовці (міністри та керівники відомств), а також члени Верховного суду призначаються президентом з «ради і згоди Сенату» (тобто мають бути затверджені Сенатом).

Президент наділений правом помилування і відстрочки виконання вироків за злочини проти США (крім справ щодо імпічменту).

Виконавчі укази президента мають нормативний характер (обов'язкові для виконання, але їхню дію може бути припинено або скасовано Конгресом).

Президент не наділений правом законодавчої ініціативи. Однак його щорічні послання до Конгресу «Про становище країни» розглядаються як програма законодавчої діяльності Конгресу.

Президент має право вето, яке він може застосувати до будь-якого закону, крім поправок до Конституції. Для відхилення вето палати Конгресу повинні повторно схвалити закон 2/3 голосів (багаторічна практика свідчить, що Конгрес долає не більше 11% вето президента).

Президент не має права розпускати Конгрес.

Президент формує і здійснює зовнішню політику. Він особисто або через своїх представників веде міжнародні переговори та укладає міжнародні договори. Приймає послів та інших офіційних представників. Призначає послів, консулів та інших повноважних представників.

Президент на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України.

Одноосібно призначає на посади та звільняє з посад половину складу ради Національного банку; призначає на посади та звільняє з посад половину складу Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.

Вносить за пропозицією коаліції у Верховній Раді подання про призначення ВР України прем’єр-міністра, міністра закордонних справ; призначає та звільняє з посади за згодою Верховної Ради України генерального прокурора; вносить до Верховної Ради України подання про призначення на посаду та звільнення з посади голови СБУ.

Здійснює помилування.

Укази президента обов’язкові до виконання. Ніхто не може зупинити їхню дію.

Президент має право законодавчої ініціативи. Глава держави звертається з посланнями до народу та із щорічними і позачерговими посланнями до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище.

Президент має право накладання вето на закони, ухвалені Верховною Радою (крім законів про внесення змін до Конституції). Проте парламент може подолати вето президента 300 голосами, тобто 2/3 конституційного складу Верховної Ради.

Президент має право припинити повноваження Верховної Ради: якщо протягом одного місяця у парламенті не сформовано коаліцію, протягом 60 днів не сформовано персональний склад уряду, протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.

Глава держави представляє державу в міжнародних відносинах, здійснює керівництво зовнішньополітичною діяльністю держави, веде переговори та укладає міжнародні договори України; приймає рішення про визнання іноземних держав; призначає та звільняє глав дипломатичних представництв; приймає вірчі і відкличні грамоти дипломатичних представників іноземних держав.

Президент як головнокомандувач

Президент має практично необмежені повноваження у військовій сфері.

Президент може віддати збройним силам наказ про початок бойових дій на території інших держав без оголошення війни (право оголошувати війну належить Конгресу). Такі дії можуть вестися протягом 60 днів, а у разі необхідності цей термін може бути збільшено ще на 30 днів. Президент повинен лише подати Конгресу відповідну доповідь.

Рішенням президента в країні запроваджується надзвичайний стан і оголошується мобілізація.

Президент має право перевести частини Національної гвардії (аналог внутрішніх військ), підлеглі в мирний час губернаторам штатів, а також резерв збройних сил на положення регулярних військ (терміном до шести місяців). Також за рішенням президента їх може бути використано для підтримки армії і ВПС за межами США.

Крім того, президент надає Конгресу пропозиції щодо військових асигнувань (у рамках бюджету країни), визначає шляхи та напрямки розвитку збройних сил, призначає вище військове керівництво (зі схвалення Сенату) і присвоює військові звання.

Президент забезпечує державну незалежність, національну безпеку і правонаступництво держави. Є верховним головнокомандувачем Збройних сил України; призначає на посади та звільняє з посад вище командування ЗСУ, інших військових формувань; здійснює керівництво у сферах національної безпеки та оборони держави; очолює Раду національної безпеки і оборони.

Оголошує про введення надзвичайного стану як на території всієї країни, так і в окремих її регіонах. приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності.

Глава держави вносить до Верховної Ради подання про оголошення стану війни та у разі збройної агресії проти України приймає рішення про використання Збройних сил та інших військових формувань.

Вносить за пропозицією коаліції у Верховній Раді подання про призначення ВР України міністра оборони.

Дострокове припинення повноважень

Повноваження припиняються достроково в разі усунення з посади і відставки, неспроможності виконувати свої повноваження за станом здоров'я, усунення з поста в порядку імпічменту, смерті.

Згідно з Конституцією, підставами для припинення мандата через процедуру імпічменту є «державна зрада, корупція або інший тяжкий злочин або проступок». В історії США така процедура застосовувалася двічі: в 1868 р. щодо Ендрю Джонсона, в 1998-1999 рр. – Білла Клінтона. Обох було виправдано.

Правом добровільної відставки скористався один президент – Річард Ніксон (у 1974 р. у зв'язку з загрозою імпічменту).

Підставою для імпічменту може бути «скоєння державної зради або іншого злочину». Питання про усунення президента України з поста в порядку імпічменту ініціюється більшістю від конституційного складу Верховної Ради України.

Для проведення розслідування Верховна Рада України створює спеціальну тимчасову слідчу комісію, до складу якої включаються спеціальний прокурор і спеціальні слідчі. В історії України була єдина спроба імпічменту президента. У 2001 році Верховна Рада кілька разів спробувала почати процедуру імпічменту. Восени 2002 року київський суддя Юрій Василенко порушив кримінальну справу проти Леоніда Кучми. Однак у грудні того ж року справу було закрито Верховним судом, а самого суддю – звільнено.

Правом добровільної відставки скористався лише один президент. Леонід Кравчук не «досидів» свій президентський термін і подав у відставку у 1994 році (причина – хронічна економічна криза, страйки шахтарів). Під час дострокових виборів у другому турі він програв Леоніду Кучмі.

Хто може замістити президента

У разі смерті президента, його відставки або звільнення пост займає віце-президент.

У разі вакансії посад президента і віце-президента державу очолює спікер палати представників, далі в списку наступників – тимчасовий глава Сенату і міністри, перший з яких – державний секретар.

Загалом у переліку 18 посадових осіб, причому порядок наступності визначається роком створення того чи іншого міністерства (відповідно до закону про спадкоємність президентської влади 1947 р.).

У випадку смерті президента, його відставки або відсторонення повноваження глави держави виконує голова Верховної Ради України. У 2014 році після усунення Віктора Януковича від влади тимчасово обов’язки президента виконував глава Верховної Ради Олександр Турчинов.

Тимчасова передача повноважень президента

Відповідно до ухваленої в 1967 р. 25-ї поправки до Конституції, у разі неможливості виконання обов'язків президент може тимчасово передати їх віце-президенту. При цьому передачу повноважень має бути підтверджено заявою президента.

Взагалі було три таких випадки, всі вони були пов'язані з медичними процедурами, які потребували наркозу. 13 липня 1985 р. Рональд Рейган на вісім годин передавав повноваження Джорджу Бушу – старшому, а 29 червня 2002-го та 21 липня 2007 р. президента Джорджа Буша – молодшого на дві години заміняв Дік Чейні.

Президент України не може передавати свої повноваження іншим особам або органам.

Як переміщується президент

У розпорядженні президента є особисті вертоліт і яхта, обладнані засобами зв'язку. Особистий автомобіль захищений бронею завтовшки майже 20 см.

Для польотів президента на великі відстані всередині країни та за її межами використовуються два особистих спеціально обладнаних літаки (основний і запасний) Boeing 747.

Кожен політ борту №1, його маршрут і час засекречені і розцінюються як військова операція.

При поїздках президента супроводжує офіцер, котрий забезпечує збереження «чорної валізки», в якій зберігаються ядерні коди і секретна документація, що стосується застосування ядерної зброї.

У Білому домі постійно функціонує пункт спостереження за місцем перебування президента і його наступників.

Інформації про охорону українського президента у вільному доступі немає. За словами генпрокурора Юрія Луценка, президента Віктора Януковича охороняло 170 осіб, Віктор Ющенка – 100, а Леоніда Кучму – 40.

Зазвичай кортеж президента Порошенка складається з чотирьох автомобілів. Президент у звичайному режимі переміщується на двох броньованих однакових Mercedes-Benz S-Class W222. З січня 2015 року бортом №1 для глави української держави є літак Ан-148. Використовує президент також Airbus 319.

Інформація про маршрут і час польоту президентського літака є засекреченою.

Президентові України забезпечується безпека в місцях його постійного і тимчасового перебування шляхом здійснення державної охорони. Протягом строку повноважень президента також забезпечується безпека членів його родини. Охорону президента України може бути забезпечено також і Службою безпеки України, але лише в межах її компетенції та у взаємодії з Управлінням державної охорони.

Скільки коштує президент

Президент отримує за свою службу фіксовану винагороду, яка не може змінюватися протягом періоду, на який його було обрано. Також у межах цього періоду він не може отримувати жодних інших доходів від США або будь-якого зі штатів.

Заробітна плата президента США наразі становить 400 тис. доларів (10 млн 400 тис. грн) на рік. Крім того, президент має право отримати ще 50 тис. доларів на рік на непередбачені витрати. Ця сума, на відміну від зарплати, не оподатковується.

Утримання Білого дому, де постійно живе президент і його родина, щорічно обходиться скарбниці держави більш ніж у 4 млн доларів (лише на квіти витрачається близько 250 тис. доларів на рік).

Також глава держави користується заміською резиденцією Кемп-Девід у штаті Меріленд. На її території розташовуються 11 гостьових будиночків, робочий офіс, басейн і кілька майданчиків для відпочинку.

Обмежень на вартість подарунків, які президент може отримувати від американських громадян, немає, проте глава держави зобов'язаний вказувати у звітності речі вартістю понад 375 доларів. При цьому всі подарунки від іноземних державних діячів передаються до Національного архіву США як надбання народу. Глава держави, однак, може залишити подарунок собі, якщо виплатить до бюджету його реальну вартість.

Зарплата українського президента становить 140% від зарплати прем’єр-міністра, нараховується на загальну суму без деталізації складових і індексується в установленому законодавством порядку. Відповідно до закону, президент не повинен мати інших прибутків, окрім як від своєї основної роботи. Дозволяється отримувати гонорари від прочитаних лекцій або виданих книжок.

Річна зарплата президента з урахуванням змін має становити близько 310 тисяч гривень. Наприклад, у січні 2016-го зарплата Порошенка становила 11 тисяч 620 гривень, у червні – майже 31 тисячу гривень.

У 2015 році утримання глави держави обійшлося українцям у близько 438 млн гривень.

У президента України є державна резиденція «Залісся», розташована на території Заліського заповідно-мисливського господарства, загальна площа якого – 40 тисяч га. На території «Залісся» є центральна садиба, готельний комплекс, стайня, гостьовий будинок. Окрім цього, є резиденції «Пуща-Водиця», держдача «Конча-Заспа», а також резиденція «Синегора» в Карпатах.

Подарунки, які отримує глава держави, він зобов’язаний декларувати. Декларуванню підлягають подарунки, вартість яких перевищує 150 мінімальних зарплат. Також підлягають декларуванню грошові активи, загальна вартість яких перевищує 15 мінімальних зарплат.

Життя після відставки

Людина, обрана президентом США, зберігає цей титул до кінця життя. На сьогодні, крім Барака Обами, цей титул мають Джиммі Картер, Джордж Буш – старший, Білл Клінтон і Джордж Буш – молодший.

Після відставки президент США довічно отримує щомісячну пенсію: $200 тис. доларів на рік.

Як колишній президент, так і члени його сім'ї залишаються під охороною секретної служби США. Крім президента і його дружини постійною охороною забезпечуються діти до 16 років, хоча в деяких випадках може бути прийнято рішення залишити дітей під охороною на більш тривалий термін.

Людина, обрана президентом в Україні, зберігає цей титул до кінця життя. Окрім Петра Порошенка, цей титул мають Віктор Ющенко, Леонід Кучма і Леонід Кравчук. Колишнього президента Віктора Януковича було позбавлено цього звання 4 лютого 2015 року з ухваленням відповідного закону.

Після відставки українські президенти отримують пенсію в розмірі близько 168 тис. гривень на рік, що в еквіваленті становить трохи більше $6200.

Після припинення повноважень президент України забезпечується державною охороною довічно, якщо тільки його не було усунуто з поста в порядку імпічменту.

Про те, яку позицію займають Клінтон і Трамп у ключових питаннях, читайте за посиланням.

Автор: Михайло Глуховський, Glavcom.ua

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: