Радники внутрішніх справ. Хто консультує Арсена Авакова?

кадри
Радники внутрішніх справ. Хто консультує Арсена Авакова?
Арсен Аваков
Фото: Станіслав Груздєв / Главком

Особиста відданість - головний критерій для оточення міністра МВС

«Главком» продовжує цикл публікацій про радників українських міністрів

Інститут радників українських міністрів – строкатий перелік із сотень осіб, в який перші особи подеколи вписують впливових екс-чиновників, власних бізнес-партнерів та навіть водіїв і охоронців.

Подеколи, у штат консультантів входять представники політичних груп, які у цьому статусі уособлюють квотних принцип розподілу впливу на міністерства. Таких, наприклад, «Главком» виявив у списку радників міністра енергетики Ігоря Насалика.

Список Авакова відрізняється. На противагу Насалику, що оточив себе майже півсотнею радників, міністра внутрішніх справ консультує вдвічі менше осіб, які, можна припускати, орієнтовані саме на свого на міністра. У більшості – це його давні знайомі з політичного життя та власного бізнесу. Разом з тим, особисту віданність Аваков розбавив досвідом – «старими» кадрами часів Кучми-Януковича.

Політичні соратники

Володимир Мартиненко

радник на громадських засадах з 02.03.2016

Колишній помічник народного депутата Ігоря Бриченка, соратника Авакова по «Батьківщини» та «Народному фронту».

З початку 2015 року, згідно аналітичної системи YouControl, він – керівник ГО «Центр запобігання та протидії корупції». Центр створено іншим громадським об`єднанням - «Антикорупційне бюро України», одним із засновників якого є Сергій Каплін. Звертає увагу, що останній неодноразово критикував Арсена Авакова, вимагав відставки, а після трагедії в Княжичах назвав міністра «вбивцею».

І Мартиненко особисто, і Центр запобігання та протидії корупції неодноразово активно критикували діяльність Національного антикорупційного бюро.

Нині Мартиненко обіймає посаду Голови Громадської ради при МВС. Член Колегії МВС України.

Михайло Апостол

радник міністра Патронатної служби МВС з 04.07.2016

За даними ЗМІ, саме прізвище Михайла Апостола «засвітилось» в «амбарній книзі Партії регіонів». Згідно з нею, у часи правління команди Януковича, Апостол отримав від «регіонала» Євгена Геллера майже 1,5 млн гривень. Сам Апостол ці закиди спростовував. Варто зазначити, що сам Аваков також заступився за свого радника і заявив, що не пов’язує слово «Апостол» в «амбарній книзі ПР» із прізвищем свого радника.

До початку політичної кар’єри займався агробізнесом. У другій половині нульових – депутат Тернопільської облради від БЮТ. Після цього - помічник депутата VII скликання Василя Деревляного від ВО «Батьківщина». На наступних виборах Апостол пройшов до парламенту від цієї ж політсили, став членом Комітету з питань агрополітики.

Більше двох останніх років працював помічником нардепа від «Народного фронту» Михайла Бондара.

Іван Стойко

радник міністра Патронатної служби МВС з 4.07.2016

За часів президентства Віктора Ющенка – голова Тернопільської обласної державної адміністрації.

Змінював політичні уподобання синхронно з Арсеном Аваковим. Народний депутат з четвертого скликання від «Нашої України», у сьомому він пройшов до парламенту від «Батьківщини». Під час виборів 2014-го балотувався на Тернопільщині від «Народного фронту», однак не пройшов до Ради.

Входив до складу комісій для атестування керівників Головного управління Національної поліції в кількох областях.

Серед радників Аваков окрім Стойка є ще двоє осіб, що входять в атестаційні комісії. ЗМІ вже звертали увагу на те, що процес переатестації проходить під контролем Авакова, оскільки серед членів комісій є його радники чи наближені особи. Вони проводять співбесіди із кадровими міліцейськими. За даними ЗМІ, Філенко, Апостол, Стойко, відбирали до складу комісії і представників громадськості.

До речі навколо участі Стойка в комісії свого часу розгорівся скандал: у ЗМІ з'явилась інформація про відсутність у цього радника Авакова юридичної освіти. Втім, він лишився у складі комісії.

Володимир Філенко

радник міністра Патронатної служби МВС з 4.07.2016

Наприкінці дев'яностих був радником міністра Кабміну, прем'єр-міністра. Нардеп першого, третього,четвертого та шостого скликання від (в останньому – від «Батьківщини»). Активний учасник Помаранчевої революції (пізніше він заявляв, що шкодує про свою підтримку Ющенка).

Член конкурсної комісії з відбору кандидатів на зайняття адміністративних посад у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (за квотою парламенту). Під час цього конкурсу в унісон із представники Генпрокуратури та адміністрації президента виступав проти кандидатури Віталія Каська.

Як і Апостол, керівник однієї з атестаційних комісій з відбору до Нацполіції.

Іван Варченко

радник міністра Патронатної служби МВС з 1.05.2016

Ще один харків'янин, давній знайомий Авакова. У політику потрапив у 2010 році, коли був обраний депутатом Харківської облради від ВО «Батьківщина». Активно виступав із критикою голови облдержадміністрації Михайла Добкіна. Після Євромайдану був призначений тимчасово виконуючим обов'язки заступника голови ХОДА.

Варченко неодноразово ставав довіреною особою топ-політиків. Підчас Помаранчевої революції - представляв інтереси кандидата в президенти Віктора Ющенка. У ЗМІ є інформація, що саме тоді і познайомився з Аваковим. Наступного року Аваков став губернатором Харківщини, а Варченко – його радником. Як писали ЗМІ, на посаді пробув недовго, оскільки почав критикувати нового шефа. Мовляв останній не здійснив суттєвих кадрових ротацій в обладміністрації.

У 2008-му був радником міністра фінансів Віктора Пинзеника, а ще за рік – став довіреною особою кандидата на пост глави держави - Юлії Тимошенко.

Віталій Француз

радник на громадських засадах з 01.02.2017

До середини нульових – кадровий міліціонер, на піку кар’єри в органах – посада першого заступника керівника міліції Житомирщини. Згодом полковник у відставці двічі обирався депутатом місцевої облради, був керівником фракції «Блок Юлії Тимошенко». Після Майдану став головою обласної ради. Член партії ВО «Батьківщина».

У 2014-му Віталій Француз кандидатом у депутати від «Батьківщини», не пройшов. У жовтні минулого року очолив поліцейську комісію Головного управління Нацполіції в Житомирській області.

Люди з бізнес-минулого

Марина Єпішина

радник на громадських засадах з 19.01.2017

Топ-менеджер бізнес-імперії родини Арсена Авакова. За часів Януковича була головою правління одного з його найдавніших бізнес-активів - АТ «Інвестор» (наразі - кінцевий бенефіціар компанії – син міністра Олександр Аваков). Нагадаємо, частку в «Інвесторі» до приходу в парламент мав бізнес-партнер Арсена Авакова Ігор Котвіцький.

Марина Єпішина була також засновником та керівником приватного підприємства «КМБ Ленд». У другій половині нульових, коли Аваков був губернатором Харківщини, ця фірма отримала низку земельних ділянок у Харкові.

Наразі Єпішина є депутатом Харківської облради. В кінці 2014 року - після розколу у партії «Батьківщина» і виходу з неї Арсенія Яценюка, Олександра Турчинова та Авакова – вона також залишила цю політичну силу та з чотирма депутатами створила фракцію «Народний фронт», яку і очолила.

У січні опинилась серед нагороджених міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим зброєю: стала власницею пістолета «Форт 9».

Тігран Авакян

радник на громадських засадах з 27.07.2016

Уродженець Єревану, почав стрімку дипломатичну кар’єру у 23 роки в посольстві України у Вірменії. У нульових був виконавчим директором «Союзу вірмен України». За часів Януковича - віце-президент харківського акціонерного комерційного банку «Базис», засновником і власником контрольного пакету якого було загадане вище акціонерне товариство «Інвестор». Наприкінці минулого року банк ліквідовано Нацбанком.

Згодом Авакян стає помічником-консультантом народного депутата Авакова. З початку 2014-го і до середини минулого року – Він є директором Департаменту забезпечення діяльності міністра внутрішніх справ, стратегічного аналізу та прогнозування МВС України. На його місце прийшла Анастасія Дєєва.

Звільнився за власним бажанням, і вже через п’ять днів став радником Авакова.

Олександр Лапін

радник міністра Патронатної служби МВС з 14.02.2017

Інформації про нього вкрай мало.

У коло повноважень на цій посаді входять питання правового статусу осіб, зниклих безвісти.

Його повний тезка є одним із співзасновників харківської компанії ТОВ «Будтех» (будівництво і обслуговування спецтехніки). Також його повний тезка є юристом за освітою, оскільки був делегатом на останньому з'їзді адвокатів 2014 року.

Старожили системи

Віталій Сакал

радник на громадських засадах з 07.06.2016

Кадровий працівник МВС, обіймав керівні посади за часів керівництва соратника Януковича Віталія Захарченка. В нульових працював в органах прокуратури, далі – очолював слідчі управління МВС на Херсонщині та Одещині. У 2014 році став заступником міністра внутрішніх справ – начальником Головного слідчого управління МВС.

Із Сакалом пов’язаний скандал навколо спроби його звільнення в рамках люстрації. Два роки тому суд прийняв до розгляду позов директора департаменту люстрації Мінюсту Тетяни Козаченко про звільнення Сакала з посади. А наступного дня його підлеглі – представники Головного слідчого управління МВС прийшли з обшуком до Тетяни Козаченко. Журналіст-розслідувач Дмитро Гнап, який досліджував цю історію, висловлював впевненість у прямому зв’язку між цими подіями.

У квітні 2015 року, у розпал люстраційної кампанії, він сам подав рапорт про звільнення.

Василь Дурдинець

радник міністра Патронатної служби МВС з 1.07.2016

79 років. Колишній перший віце-прем'єр України. Заслужений працівник МВС з 1990, генерал МВС.

Його родич Тиберій Дурдинець у другій половині нульових обіймав посаду заступника голови СБУ, а після звільнення певний час перебував у розшуку через порушену кримінальну справу. Згодом її закрили.

Андрій Василишин

радник міністра Патронатної служби МВС з 4.07.2016

84 роки. Перший Міністр внутрішніх справ незалежної України. Із початку нульових - радник Міністерства внутрішніх справ України.

Василь Кобко

радник міністра Патронатної служби МВС з 1.03.2017

У 2010 році – заступник начальника Департаменту освіти та науки.

Ректор Юридичного ліцею імені Ярослава Кондратьєва Національної академії внутрішніх справ. Автор наукових робіт про історію мистецтв.

Помічник ректора Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля.

Інші

Ольга Богомолець

радник на громадських засадах з 02.03.2017

Той факт, що Богомолець є позаштатним радником Авакова, не був публічним: інформації немає ані на її офіційному сайті, ані у Вікіпедії, ані на інших ресурсах. На запитання «Главкома» про те, чим фахівець у галузі медицини може бути корисним правоохоронній сфері, Богомолець перерахувала: «створення і робота системи ДНК-ідентифікації загиблих в АТО, проведення тренінгів військових психологів та створення спільно з НАТО системи навчання для парамедиків. Це також аналітика по суїцидам – ми повністю змінили систему збору даних на місці події».

Як відомо, Богомолець – народний депутат та голова комітету з питань охорони здоров’я.

Карл Волох

радник на громадських засадах з 07.10.2016

Власник клініки пластичної хірургії «РоміТаль». У дев’яностих емігрував до Ізраїлю, звідки повернувся через дев'ять років.

Підприємницька діяльність Волоха також пов’язана із нерухомістю та будівництвом. За даними ЗМІ, у середині нульових одна з будівельних компаній Волоха – «Будівельно-інвестиційна група 1» - на столичних Березняках розпочала зведення багатоповерхівки на території скверу. Після того, як на ділянці зрізали дерева і встановили паркан, вибухнув гучний скандал. Протести місцевих мешканців та активістів дали результат – Вищий господарський суд заборонив скандальне будівництво.

За даними нардепа Сергія Лещенка, інший скандал, пов'язаний із будівництво двох 26-поверхових «свічок» на Подолі компанією Волоха.

Раніше Волох подавав свою кандидатуру на місце керівника НАЗК, але не пройшов відсів. Нині він – відомий блогер, політичний аналітик, член «Громадського люстраційного комітету».

Сергій Зілов

радник на громадських засадах з 23.05.2016

Офіційна біографія Сергія Зілова – маловідома. Згідно публікацій ЗМІ, він – юрист, працював в правоохоронних органах. Станом на березень 2014 року Зілов був радником екс-глави «Нафтогазу України», нинішнього депутата від «Опозиційного блоку» Євгена Бакуліна. Журналіст Сергій Лещенко тоді повідомляв про те, що Зілов разом з екс-нардепом від Партії регіонів Сергієм Кацубою намагалися захистити Бакуліна від арешту. Начебто, Зілов погрожував правоохоронцям «Правим сектором».

Зілов також пов'язаний із «Айдаром». У червні телеканал «Рада» брав інтерв'ю у нього, як у заступника командира восьмої сотні ветеранів Афганістану цього батальйону. У серпні Зілов давав ЗМІ коментарі в якості прес-секретаря «Айдара».

Згідно Posipaky.Info, у VII скликанні Верховної Ради Зілов був помічником нардепа Олександра Турчинова.

Зорян Шкіряк

радник міністра Патронатної служби МВС з 4.07.2016

Да Помаранчевої революції займався фармацевтичним бізнесом – володів мережею аптек. Після обрання президентом Віктора Ющенка, якого підтримував Шкіряк, останній продав бізнес і розпочав політичну кар’єру. Став депутатом Київради.

Згодом Шкіряк змінив симпатії на користь Юлії Тимошенко, яку активно підтримував під час переслідування в часи Януковича.

Був помічником нардепа шостого скликання Дмитра Андрієвського («Батьківщина»). Учасник Євромайдану. Три роки тому Аваков призначив його своїм радником. Наступного року Кабмін призначив Шкіряка в.о. міністра з питань надзвичайних ситуацій. На цій посаді Шкіряк запам`ятався скандалом, коли разом зі цивільною дружиною полетів «евакуювати співвітчизників» з Непалу після землетрусу - на борту воєнного літака ДСНС. Тоді, за даними ЗМІ, відрядження протривало сім днів замість запланованих 1,5 доби і «влетіло» бюджету в 6 млн гривень. Через тиждень Шкіряка звільнили.

Довго без роботи він не сидів – Аваков знову взяв його до себе в радники.

Євген Тєрєхов

радник на громадських засадах з 01.02.2017

27-річний електрослюсар з Павлограду без вищої освіти. Після строкової служби в Збройних силах (2010 - 2014 рр..) працював на шахтах. У квітні 2014-го мобілізований в зону АТО. В бою під Мар'їнкою дістав тяжкі поранення. Лікарі витягли з нього 83 осколки. Бійцю встановили в голові титанову пластину, через що він отримав прізвисько «Титановий Джексон». Історія хлопця, який вижив після таких поранень, набула широкого розголосу у ЗМІ, зробивши ветерана АТО широко відомим.

Входить до політради партії УКРОП, очолював Павлоградську партійну організацію. Тєрєхов два роки тому брав участь у виборах на мера Павлограда. Після скандалу із виборами, у перебіг який мусив втрутитися навіть президент Петро Порошенко, Тєрєхов у другому турі все одно програв конкуренту від Опоблоку Анатолію Вершині.

У березні 2017 року Аваков офіційно призначив Тєрєхова своїм радником у справах волонтерів та бійців АТО.

Минулого листопада Тєрєхов став власником Toyota Land Cruiser 2011 року випуску. Вартість автівки, відповідно до декларації, становила 25 тис. гривень. Така сама сума у документі вказана як негрошовий подарунок від дружини. Більшість пропозицій на торгівельних інтернет-майданчиках щодо продажу аналогів стартують від $20 тис.

Ілля Ківа

радник міністра Патронатної служби МВС з 11.10.2016

Кар'єрний зліт Іллі Ківи почався після його призначенням командиром батальйону патрульної служб міліції особливого призначення «Полтавщина». Це кадрове рішення викликало скандал. Річ у тім, що в кінці 2013 року Ківа був засуджений за отримання хабара. На той момент він перебував на посаді заступника начальника управління у справах захисту прав споживачів Полтавщини.

Ківа отримав звання лейтенанта міліції три роки тому. Водночас, ЗМІ повідомляли, що у відповідному наказі слово «лейтенанта» було перекреслено і від руки виправлено на «майора». Ким це було зроблено, невідомо, але Ківа таки став майором і став командиром батальйону. Цьому не завадили медичні протипоказання до служби в армії, а також друга група інвалідності. А тим часом суд застосував до Ківи амністію, а потім взагалі ухвалив рішення про його несудимість.

Згодом Ківа став заступником начальника УМВС в Донецькій області, а потім – керівником Департаменту протидії наркозлочинності у центральному апараті МВС. На посаді вимагав відновити кримінальну відповідальність за наркотичне сп'яніння. За кілька місяців був звільнений.

За «особливі заслуги, честь і доблесть» Аваков нагородив Ківу пістолетом Форт-17. Серед інших скандалів навколо цього радника – його заяви щодо участі в оргіях, інтимні фото в Інстаграм тощо.

Повний перелік радників Арсена Авакова (ДОКУМЕНТ)

Наталія Сокирчук, Федір Орищук, «Главком»

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів

Читайте також

Дата публікації новини: