рус

  Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Шкільний учитель із сутністю комбрига

  • Дмитро Муравський
  • Розсилка
  <img src="/ftp_upload/images/vgudz.jpg" alt="Валерій Гудзь" width="" height="" itemprop="image" /> - Шкільний учитель із сутністю комбрига
  Валерій Гудзь
  Спецпроект: «Коли закінчиться війна»

  Валерій Гудзь, підполковник, заступник командира 72 ОМБР, «Народний герой», нагороджений у квітні 2017 року в Маріуполі.

  За спиною цієї людини в кабінеті висить прапор десантури, на якому до відомої всім фрази «Ніхто, крім нас», хтось іронічно дописав – «чому знову ми». Тут же, навпроти обшарпаного письмового столу (зі стосами паперу в ідеальному порядку) – «римський стілець» та боксерські лапи.  За шторкою - акуратно застелене солдатське ліжко.

  Проте найповніше про цю людину говорить червона книжка, що лежить поверх паперів, – «Психология боя». Перед нами – десантник, справжній десантник, колишній шкільний учитель, а сьогодні - заступник командира легендарної 72-ї бригади, яка захищає Авдіївку – Валерій Гудзь, позивний - 79.

  Ми в Авдіївці працювали з 2015 року. З моменту заходу 72-ї бригади – це наше третє «відрядження». Нам знадобилось чимало часу, щоб наблизитись до цього командира, заслужити його довіру. Дуже обережний у спілкуванні й водночас рішучий у прийнятті рішень. Півдня, проведені з ним, надзвичайно яскраво і буквально декількома штрихами показують, чому оборона Авдіївки витримує всі спроби супротивника відбити позиції в районі Ясинуватської розв’язки та «Промки».


  Валерій Гудзь, підполковник, заступник командира 72-ї ОМБР (фото: Дмитро Муравський)
  Валерій Гудзь, підполковник, заступник командира 72-ї ОМБР (фото: Дмитро Муравський)

  Інформаційно-координаційний центр, соціальний волонтерський проект «Коли закінчиться війна», цикл «Нотатки волонтера»

  Цикл «Нотатки волонтера» - результат особистого спостереження команди волонтерського проекту «Коли закінчиться війна» за життям та роботою бійців ЗСУ, добровольців і волонтерів у зоні АТО. Волонтери, учасники проекту не є журналістами і не приховують своєї інтегрованості у процес. Сьогодні ця команда формалізується у рамках діяльності Інформаційно–координаційного центру.

  Головне завдання проекту загалом і даного циклу зокрема – донести всіма можливими методами атмосферу, в якій у щоденному режимі працюють наші захисники. Ми не намагаємося естетизувати війну, але хочемо щоб суспільство і держава усвідомлювали свою відповідальність перед хлопцями на передовій і в тилу. Саме там, на сході країни формується нове українське суспільство, захищаються демократія, незалежність та європейський вибір України.


  Усі наради, виїзди на позиції починаються та закінчуються головним – заходами щодо збереження життя та здоров’я солдатів. Найменші прорахунки та недоліки 79-й миттєво помічає та жорстко виправляє. «Только что из КП выехал автомобиль. Узнать, кто и куда выехал, по какому заданию», - «чистить» підлеглих штабістів замкомбріга по телефону просто зі свого авто. «(такий-то) начальник розвідки відверто заграється. Його завдання тихо зібрати інформацію, передати її, при цьому не створюючи загрозу життю особистому складу. Контролюй його – занадто він молодий і гарячий».

  Напевно його жорсткість – це перше, що впадає в око. Проте, хоч би як боялися 79-го в бригаді, ступінь довіри до нього не має меж.

  Особисто інспектуючи передові позиції, замкомбрига вказує на недоліки і обов’язково запам’ятовує позитивний досвід та посилається на нього за потреби на інших позиціях. Специфіка роботи фотографа передбачає внутрішнє (для себе) відпрацювання алгоритму роботи з людьми. В результаті виходить дуже цікаве спостереження. На кожній позиції 79-й безкомпромісно вказує на недоліки командирському складу підрозділу, але водночас незмінно позитивно спілкується з рядовими бійцями. Обов’язково згадує про родину, розпитує про особисті потреби. На виході – обов’язково або міцне рукостискання, або товариські обійми, або щира весела (така рідка для нього) усмішка.

  І до речі, про усмішку. Всім відомо, що вона змінює людину. Але у випадку із Гудзем - це щось неймовірне. Коли він говорить по телефону зі своєю дочкою (а вона цього дня якраз вдало склала вступні тести) або дякує бійцями за героїзм у нічному бою, його очі буквально освітлюють суворе солдатське обличчя. І це не метафора.

  Прийняття рішення для 79-го – ціла процедура. Він, без сумніву, надзвичайно рішуча людина, яка має про все свою думку. Проте на нараді обговорюється і враховується думка кожного військового спеціаліста (без поправок на статус та звання). Обговоривши всі «за» і «проти», всі можливі варіанти розвитку ситуації, розписавши кожному його роль, підполковник Гудзь закінчує нараду завжди на позитивній ноті, з незмінним нагадуванням про важливість захисту життя та здоров’я особового складу.


  Підполковник Гудзь спілкується з особовим складом 72-ї ОМБР (фото: Дмитро Муравський)
  Підполковник Гудзь спілкується з особовим складом 72-ї ОМБР (фото: Дмитро Муравський)

  Він пам’ятає кожного свого учня (як по Бориспільскому професійно-технічному ліцею, так і по секції боксу), кожного бійця, радіє їхнім життєвим та професійним успіхам. Він із задоволенням «хизується» спортивними досягненнями свого сина та здобутками дочки в навчанні. Родина для замкобмбрига – святий інститут. Це перше, про що він розпитує у солдатів. Нам, цивільним, Гудзь подарував низку афоризмів. Зокрема: «Родина – це початок Батьківщини». Для нього, напевне, стерта межа між родиною і солдатським братерством.

  79-й береже пам’ять про кожного свого полеглого бійця, вириваючи для пам’ятної поїздки лічені дні зі своєї відпустки чи відгулів. Напевно, саме так і зароджується нова українська армія. В цьому місці підполковник Валерій Гудзь видає свій черговий афоризм: «Украинскую армию поменяли и в дальнейшем будут менять Андрей Кизило и Андрей Жук»…

  Дмитро Муравський, для «Главкома»

  Цикл «Нотатки волонтера», фрагменти фотокниги Дмитра Муравського, у рамках соціального волонтерського проекту «Коли закінчиться війна»

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ