Уся справа про вбивство судді Зубкова розсипалася на останньому слуханні. Павличенки не винні?

  • ИА «Прометей»
  •  glavcom.ua
  • Розсилка
Уся справа про вбивство судді Зубкова розсипалася на останньому слуханні. Павличенки не винні?

На останньому судовому засіданні у справі про вбивство судді Шевченківського районного суду столиці Сергія Зубкова жоден зі свідків не впізнав підсудних - киянина Дмитра Павличенко і його сина. Хоча раніше правоохоронці запевняли, що зібрані всі докази їх провини

На останньому судовому засіданні у справі про вбивство судді Шевченківського районного суду столиці Сергія Зубкова жоден зі свідків не впізнав підсудних - киянина Дмитра Павличенко і його сина. Хоча раніше правоохоронці запевняли, що зібрані всі докази їх провини.

У гучній справі про вбивство судді Сергія Зубкова намітився новий резонансний поворот. На останньому судовому засіданні всі свідки, які, судячи з матеріалів справи, відразу після НП описали підозрюваних і на очних ставках впізнали обвинувачених киянина Дмитра Павличенка і його сина, тепер заявили, що вперше в житті бачать цих людей. На запитання суддів відповідали ухильно, в основному посилаючись на стрес чи погану пам'ять. Інші й зовсім плуталися у свідченнях, в кінці кінців заявляючи, що ... самі не знають, яким їх показаннями можна вірити - тим, які вони давали слідчому, або нинішнім. При цьому всі свідки заявили, що очні ставки з їх участю не проводилися!

В результаті навіть у тих, хто спочатку скептично ставився до заяв адвокатів підсудних про те, що справа сфабрикована, виникли питання. Так хто ж все-таки здійснив одне з найгучніших вбивств минулого року? І чи справді до нього мають відношення Дмитро Павличенко і його син Сергій, які зараз знаходяться на лаві підсудних? На ці питання намагається отримати відповіді і суд.

«Один високопоставлений чин запропонував мені операцію: взяти на себе злочин в обмін на те, що мою родину не чіпатимуть»

Слідство у справі тривало вісім місяців. Від докладніших коментарів правоохоронці ухилялися, повторюючи одне й те саме: докази провини Дмитра і Сергія Павличенків зібрані в повному обсязі.

Як відомо, саме вбивство сталося 21 березня минулого року близько шостої години вечора. Суддю Сергія Зубкова, який повертався додому з роботи, вбили в ліфті його будинку - в одній з новобудов на вулиці Голосіївській. Сильно поранивши Зубкова ножем, зловмисники потім пострілом добили його і, залишивши тіло на сходовому майданчику, втекли.

Вбивство розкрили в найкоротші терміни - вже на третій день тодішній міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов заявив, що підозрювані затримані. Ними виявилися 47-річний киянин Дмитро Павличенко і його 19-річний син Сергій. Втім, Дмитро Павличенко був з тих, кого слідство не могло не помітити. Уже в день вбивства деякі інтернет-видання написали, що у загиблого було багато недоброзичливців, зокрема, киянин, що розмістив в інтернеті гнівного листа на адресу Зубкова. Чоловік писав, що суддя виніс протизаконне рішення і позбавив його сім'ю даху над головою. Дмитро Павличенко розповідав про свою ситуацію на телеканалах, двічі організовував прес-конференції. Втім, саме це і дало багатьом привід сумніватися в тому, що злочинець дійсно він: мовляв, невже людина, яка намагалася вирішити проблему правовим шляхом і мала реальний шанс домогтися цього, могла піти на вбивство? Хіба, задумавши злочин, він не розумів, що першим потрапить в список підозрюваних? Через два дні після загибелі судді Дмитра Павличенка затримали. Незабаром був затриманий і його син Сергій. Хлопець, за словами правоохоронців, відразу дав зізнавальні свідчення.

Поки йшло розслідування, Дмитро Павличенко з СІЗО передав одному зі своїх захисників Володимиру Широченко (до речі, підполковнику міліції у відставці) лист, в якому детально розповідав про те, як його затримували, а після цього змушували взяти на себе провину. «Мене цілими днями водили по кабінетах, ніякі свідки мене не впізнали, - писав Павличенко. - А один високопоставлений чин запропонував мені операцію: взяти на себе злочин в обмін на те, що мою сім'ю не будуть чіпати. Тоді мені дадуть десять років, а через п'ять вже звільнять. У разі ж моєї відмови мені світить довічне ув'язнення, старшого сина і дружину посадять як співучасників, а молодшого сина помістять в дитбудинок. Зрозуміло, що від такої пропозиції я категорично відмовився, бо я абсолютно невинний і всі проблеми завжди вирішував законними способами ... У цій історії я - невинний!»

На першому судовому засіданні Голосіївського райсуду прокурор зачитала обвинувачувальний висновок, детально розповіла про те, як сталося вбивство. За словами прокурора, готуючись вчинити вбивство, Дмитро Павличенко з сином взяли інвалідну коляску, ніж, шило, пістолет, бинти, докторські халати, капронові нитки і рукавички. Ще кілька речей (скатертини, пакети для сміття) прихопили з собою для того, щоб замести сліди. Правда, навіщо їм знадобилася інвалідна коляска, в обвинуваченні не сказано.

«Сергій практично нічого не говорив про роботу. Але якось сказав, що є неприємна ситуація»

За словами прокурора, коли суддя Сергій Зубков зайшов у під'їзд, Дмитро Павличенко вже чекав його на сьомому поверсі. Слідом за Зубковим у під'їзд зайшов син Павличенка Сергій. Суддю спочатку вдарили шилом і ножем, після чого вистрілили в нього і перетягнули тіло на сходову клітку. Коли приїхали ліфтери, Сергій, за даними звинувачення, вже спустився вниз, а Дмитро змивав в під'їзді кров. «Побачивши електромеханіків, Дмитро Павличенко взяв візок і зайшов у ліфт. А коли один із електромеханіків спробував його затримати, Павличенко вистрілив в нього, але сталася осічка (до речі, нещодавно у відношенні Дмитра Павличенко порушили кримінальну справу за фактом замаху на вбивство ліфтера. - Авт.) «Те, як вони тікали, бачили кілька людей - консьєржка, яка після того, що сталося злягла в лікарню з інфарктом потрапила, ліфтер, електромеханік і кілька мешканців будинку.

Як і годиться, всіх цих людей викликали в суд, щоб вони підтвердили свої свідчення. Прийшли усі, крім ліфтера, в якого стріляли.

Першою заслуховували головну потерпілу - дружину загиблого судді. Доглянута жінка в розкішній шубі відразу сказала, що прийшла на суд в перший і останній раз - тільки щоб дати свідчення. Далі, за її словами, на засідання буде ходити її адвокат. Побачивши в коридорі камери, Зубкова зажадала, щоб журналісти, які її знімали, негайно стерли запис і ні в якому разі не показували її на екрані. Вона ж заперечила і проти теле-та фотозйомки судового процесу.

- Ми з Сергієм прожили в шлюбі шістнадцять років, у нас дві дочки, - почала Зубкова. - Того дня вранці чоловік, як завжди, виїхав на роботу. Протягом дня я писала йому sms-повідомлення, щоб він, якщо зможе, купив собі квиток на концерт органної музики - ми з молодшою донькою збиралися туди ввечері, і два квитки у нас було. Близько п'ятої години вечора я готувала вечерю й почула шум у під'їзді. Я здивувалася - зазвичай у нас тихо. А тут розмова на підвищених тонах, ніби хтось комусь щось доводив. Розмовляли якісь чоловіки. Потім шум припинився, і я повернулася до вечері. Трохи пізніше, коли ми з донькою вже збиралися виходити з дому, до нас прийшов міліціонер. Сказав, мовляв, щось трапилося на поверсі, почав питати, чи не знаю я, в чому справа. Вибачившись, сказала, що не в курсі, і ми з донькою пішли.

- Виходячи з дому на концерт, ви спускалися на ліфті? - Запитала у жінки адвокат підсудних Тетяна Шевченко.

- Так ... Хоча ні, не знаю, по сходинках. Тому що біля ліфта стояли люди, в тому числі міліціонери. Люди нам сказали: «Туди не йдіть. Вам туди не треба». І ми вийшли з під'їзду.

- Ви не знали, що з вашим чоловіком? - Уточнила адвокат.

- Я була впевнена, що він на роботі. Міліціонер, який до нас приходив, нічого про нього не сказав. Потім, коли ми вже були на концерті, мені почала телефонувати старша дочка. Через те що в залі голосно грала музика, я не чула дзвінків. Коли нарешті відповіла, дочка закричала в слухавку: "Мама, терміново додому!» Я почула голос міліціонера і зрозуміла: з Сергієм щось сталося ...

- Де ваш чоловік залишав машину? - Запитала адвокат підсудних.

- Перед будинком. Він не любив заїжджати на стоянку. В той день, 21 березня, Сергій залишив машину там же. Коли ми, поговорили з міліціонером, вийшли на вулицю, машина стояла перед будинком. (Дивно, що ніхто з суддів не уточнив, що жінка мала на увазі. Адже Зубкова говорить, що, збираючись на концерт, була впевнена, що чоловік на роботі і міліціонер , що приходив до неї нічого їй не повідомив. - Авт.).

- З ким у вашого чоловіка були конфлікти? - Запитала суддя.

- Серьожа практично нічого не говорив про роботу. Але якось сказав, що є неприємна ситуація. У деталі мене не посвячував. І все-таки я бачила, що йому щось докучає.

- Він говорив саме про Дмитра Павличенка і його сина? - Уточнила прокурор.

- Ні, жодних прізвищ він не називав, - похитала головою дружина. - Але чоловік став нервовим, його явно щось непокоїло. Сергій говорив, що в його житті з'явилися люди, з якими йому дуже складно спілкуватися. Кого він мав на увазі, не знаю. Я ще думала, що він хвилюється через майбутній захисту дисертації. Сергій збирався переходити в інший суд.

«Там щось дивне з ліфтом, на якому виїхав сусід»

Тоді ж з'ясувалося, що у судді в той вечір пропав портфель, з яким він ходив на роботу. Зубкова сказала, що цього не пам'ятає, але, коли підняли матеріали справи, з'ясувалося, що портфель, з яким суддя був у той день, так і не знайшли.

Давши свідчення, Зубкова швидко пішла з залу суду. Наступними допитували свідків. Однак вони нічим не допомогли судовому слідству, швидше навпаки, ще більше його заплутали. У першу чергу тому, що їхні свідчення суперечили вже наявним в матеріалах справи. Адже, судячи з документів, які надало слідство, всі вони добре роздивилися вбивць, які тікали з місця злочину і впізнали в них Дмитра Павличенка і його сина. Тепер же виявилося, що підсудних ... ніхто не впізнавав!

Консьєржка, яка першою бачила підозрюваних (і навіть одного з них намагалася затримати), ні Дмитра Павличенка, ні його сина не впізнала.

- Ці чоловіки на них ... не схожі, - каже консьєржка. - Того дня першим у під'їзд зайшов незнайомий чоловік, на вигляд йому було років сорок. Він котив перед собою порожню інвалідну коляску. Я запитала, до кого він йде. «В тридцяту квартиру», - впевнено сказав чоловік. Я ще здивувалася: у цій квартирі немає інвалідів. І уточнила, не переплутав він будинок. «Ні-ні, - сказав він. - Мене там вже чекають». Потім я відлучилася в туалет. Коли вийшла, в під'їзді вже були суддя Зубков, ще одна мешканка будинку Ірина з дитиною. Напевно, вони зайшли разом. Вони пішли до ліфтів. А через кілька хвилин до мене підійшла Ірина: «Там щось дивне з ліфтом, на якому виїхав сусід. Шуми якісь. Може, хтось застряг? »Коли я підійшла до ліфта, шум вже припинився. Ліфт не працював. Я викликала ліфтерів, і вони поїхали наверх на вантажному ліфті, щоб подивитися, в чому справа.

«Раптом з ліфта з'явилась чиясь рука з пістолетом ...»

- Ми дійсно зайшли в під'їзд разом з Зубковим, він відкрив двері своїм ключем, - розповіла на суді сусідка Ірина. - Зубков говорив по телефону. «Я вже йду додому! Іду!»- Повторював він у трубку. Ще з нами зайшов якийсь високий худорлявий хлопець. Спочатку не звернула на нього уваги, побачила лише, коли він, прямуючи до ліфтів, випадково зачепив мене плечем. Я бачила його тільки в профіль. У нього був гострий ніс, гостре підборіддя і дуже бліда шкіра, з-під капюшона визирало рудувате волосся. На ногах - великі грубі черевики (підкреслюють тоненькі ноги). Хлопець зайшов у ліфт разом з Зубковим, і вони поїхали. Раптом я почула дивний шум. Неначе ліфтова кабіна застрягла, і в шахту ліфта впав шматок заліза. Я повідомила про це консьєржці.

- Хлопець, якого ви бачили, схожий на Павличенка-молодшого? - Запитала суддя.

- Ні, - оглянувши підсудного анфас і в профіль, відповіла Ірина. - У того було гостре підборіддя, а у цієї людини немає. Плечі у цього менші (а у того були широкі), волосся темне. Хіба що обидва високі.

- Після того як Іра поїхала на іншому ліфті, я залишилася на своєму посту, - розповідає консьєржка. - У якийсь момент з боку сходів вискочив високий хлопець. Описати його, чесне слово, не можу. Все так швидко відбувалося ... Я підійшла до нього і запитала: «Де ти був? Я тебе не бачила». Він нічого не відповів і, відштовхнувши мене, вибіг на подвір'я. Побіг кудись в сторону стоянки, дорогою перестрибнувши через огорожу. Не встигла я прийти в себе, як з боку ліфта вийшов ще один чоловік - той самий, з інвалідним візком. Він озирнувся по сторонах, а в наступну секунду штовхнув мене на вікно і, залишивши в під'їзді коляску, теж вибіг на вулицю. Я так злякалася! Мене до цих пір колотить ...

Відповісти на всі питання судді і прокурора жінка змогла тільки з другої спроби. Їй стало погано, і засідання довелося перервати. Повернувшись до зали суду, консьєржка ще раз повторила, що Дмитра Павличенка і його сина бачить вперше у житті.

- Коли консьєржка сказала, що з ліфтом неполадки, ми з напарником Вітею пішли перевірити, в чому справа, - розповів суду один з ліфтерів. - Виявилося, ліфт застряг нагорі. Викликавши вантажний ліфт, ми піднялися наверх (поверх я вже не пам'ятаю) і побачили на сходовій клітці незнайомого чоловіка, який, сидячи навпочіпки, витирав ганчіркою підлогу. Поруч стояла інвалідна коляска, на якій була картонна коробка. На підлозі ми побачили червоні патьоки, схожі на сліди крові. Я запитав чоловіка, в чому справа. Він сказав щось на кшталт: «Я йду, йду ...» І зайшов разом з коляскою у вантажний ліфт. На той час я вже відійшов подалі і, що відбувалося в ліфті, не бачив. Як раптом з ліфта з'явилася чиясь рука з пістолетом. Я почув клацання і шум бійки і побачив, що мій напарник намагається вирватися. Схопивши його за руку, витягнув його з ліфта, і ми по сходах побігли вниз.

- Люди на лаві підсудних вам знайомі? - Запитала суддя.

- Ні, - похитав головою ліфтер. - Я вперше їх бачу. Та й взагалі, той чоловік на сходовій клітці не показував обличчя, весь час повертався спиною ...

Ці свідчення змусили суддю зачитати з матеріалів справи, які свідчення кілька місяців тому давав цей же ліфтер слідчому. Цікаво, що тоді чоловік добре роздивився незнайомця в під'їзді і, поглянувши на фотографії Дмитра Павличенка, відразу його впізнав! Вже не кажучи про те, що й самі обставини події ліфтер, судячи із записів слідчого, тоді описував зовсім інакше: говорив, що ліфт, який застряг на сьомому поверсі, все ж спустився до них на перший поверх, і вони побачили там сліди крові. І що нібито в інвалідному візку, крім картонної коробки, лежав револьвер ...

- Хіба я сказав щось не так? - Занервував ліфтер, слухаючи свої ж свідчення.

- Тоді ви говорили, що впізнали Дмитра Павличенка, а тепер - що ви його вперше бачите, - не витримала суддя. - Яким вашим показаннями вірити?

- Не знаю ... - поник ліфтер. - Напевно, і тим, і іншим ...

«Все, що цього разу відбувалося в суді, ще раз показало, що справа шита білими нитками»

Четвертий свідок - дівчина, яка стояла у дворі і бачила, як зловмисники, відштовхнувши консьєржку, вибігали з під'їзду, - теж сказала, що ні Дмитра Павличенка, ні його сина Сергія не впізнає. До речі, всі четверо свідків сказали, що ні на які очні ставки слідчий їх не запрошував і вони «поняття не мають, як у справі з'явилися відомості про те, що вони впізнали Дмитра Павличенка і його сина». Що стосується другого ліфтера, на чиє життя нібито робив замах Дмитро Павличенко, то на цей раз суд прийняв рішення доставити його в суд примусово, під конвоєм. Також суддя задовольнила клопотання адвоката підсудних Тетяни Шевченко з вимогою викликати до суду як свідків дружину Дмитра Павличенка Наталю та його адвоката у цивільній справі, пов'язаній з квартирою (тією самою, яку, як заявляв Павличенко, у нього відібрали), Марію Волотковську. За словами Тетяни Шевченко, ці люди можуть підтвердити алібі Дмитра, але слідчий в список свідків їх чомусь не включив. На наступному засіданні, яке відбудеться в березні, суд їх заслухає.

- Все, що цього разу відбувалося в суді, ще раз показало, що справа шита білими нитками, - упевнений один із захисників Дмитра Павличенка підполковник міліції у відставці Володимир Широченко. - Найжахливіше, що міліція взагалі не розглядала інших версій. Знайшли в інтернеті лист Діми - і все: ось він, підозрюваний. Адвокат Павличенків Тетяна Шевченко з'ясувала, що в той день, 21 березня, у судді Зубкова було призначено ще одне судове засідання, але він чомусь його відклав і терміново виїхав додому. Коли Тетяна Шевченко запитала у слідчого, чи перевіряв він дзвінки на телефоні Зубкова (цілком можливо, що йому хтось до цього подзвонив і сказав їхати додому, інакше до чого такий поспіх?), Той коротко відповів: «Ні. Ці версії ми не розглядаємо».

P.S. Перевірити телефонні дзвінки судді дійсно не завадило б. Адже його сусідка Ірина чула, як, заходячи в під'їзд, суддя комусь наполегливо повторював: «Я вже йду додому! Іду!» Цікаво, кому Сергій Зубков так терміново знадобився, що змушений був зриватися з роботи і, скасувавши засідання, їхати додому?


Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Натисніть «Подобається», щоб читати
Glavcom.ua в Facebook

Я вже читаю Glavcom в Facebook

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

Про використання cookies: Продовжуючи переглядати glavcom.ua ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом і погоджуєтеся на використання файлів cookies Згоден   Про файли cookies

Уся справа про вбивство судді Зубкова розсипалася на останньому слуханні. Павличенки не винні?