«Слуги» навіть не приховували, що вкрали ідею у Порошенка
У четвер Верховна Рада провела чергове позачергове засідання. До такого дивного формату парламент уже всіх привчив. Але цього разу депутати зібрались не через гучні екстрені питання, як раніше (закон про ринок землі, зміни до регламенту), а суто з метою пропіаритися.
Передісторія цього засідання інтригуюча – його ініціатором був лідер «Європейської солідарності» Петро Порошенко, який зміг заручитирсь підтримкою інших опозиційних фракцій. Але в результаті «слуги народу» перехопили ініціативу, відсунувши опозицію в сторону.
Страхування медиків
На минулому засіданні погоджувальної ради Порошенко продемонстрував законопроєкт від своєї політичної сили щодо страхування медиків, які захворіють в період пандемії коронавірусу. Згодом виявилось, що зібрано більше 150 голосів за проведення позачергового засідання щодо цього питання. Причому серед підписантів опинились, не тільки депутати «ЄС», «Голосу» та «Опоплатформи «За життя», а й кілька «слуг народу» – Сергій Нагорняк, Юлія Яцик, Олександр Ковальчук, Дмитро Гурін. Заради справедливості варто відзначити, що їхні голоси не були вирішальними.
Окрім проєкту про страхування медиків, в порядку денному опинився і ще один «коронавірусний» законопроєкт № 3380, який був узгоджений між різними фракціями і дискусій не викликав.
А от у документа щодо страхування лікарів авторства нардепів від «ЄС» з’явився конкурент. Альтернативний проєкт підписали голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія та голова профільного комітету Михайло Радуцький, а також співголова фракції «Опозиційна платформа – За життя» Вадим Рабінович та голова групи «Довіра», яка регулярно підголосовує «слугам», Олег Кулинич. З інформації внутрішнього чату «слуг» стало відомо, що президентська фракція просто вирішила перетягнути ковдру на себе. Арахамія у притаманному йому невимушеному стилі пояснив соратникам, що прийняття альтернативного законопроєкту дозволить перехопити «політичні дивіденди», на які поклав око Порошенко. Арахамія також засудив колег, які ставили підписи під законопроєктами конкурентів. Причому «порошенківцям» пропонували розглянути їхній законопроєкт разом з іншими (в тому числі «банківським») 12 травня, але ті наголошували на окремому засіданні.
Факт цієї цікавої переписки Арахамія згодом не заперечив. Тобто, вочевидь, засідання планувалось суто «піарне», причому з усіх сторін, і події у сесійній залі це тільки підтвердили.
Петро Порошенко, політсила якого і ініціювала позачергове засідання, на брифінгу буквально перед самим його початком заявив: поки влада вивозить захисні маски, країна виживає завдяки меценатам, а його фонд готовий закупляти тисячі тестів проти коронавірусу. Подібні тези він повторював і під час свого виступу з трибуни.
Піар-парад і геморой
Початок засідання тільки підтвердив «декоративний» характер сьогоднішнього зібрання. Спікер Дмитро Разумков одразу оголосив, що фракції домовилися про виступи від кожної по дві хвилини. І далі почався піар-парад. Нагадаємо, що порядок денний стосувався двох питань щодо підтримки лікарів і пацієнтів, але депутати використали цей час аж ніяк не задля цього. Співголова ОПЗЖ Юрій Бойко разом з усією своєю фракцією підтримали російські традиції побєдобєсія. З трибуни Бойко пафосно розповідав про перемогу над нацизмом 9 травня всім радянським народом.
Представник «ЄС» Ірина Геращенко розповіла про те, що Україну пригнічували два тоталітарні режими та вимагала поваги до воїнів УПА.
Керівник фракції «Голос» Сергій Рахманін нарікав на зміни у складі Тристоронньої контактної групи та вимагав перейменувати її в «товариство колективного геморою».
А голова групи «За майбунє» Тарас Батенко скаржився на катастрофічну ситуацію в енергетиці, зупинку атомних електростанцій та діяльність нинішньої в.о. міністра енергетики Ольги Буславець, яку вважають близькою до Рината Ахметова.
Але два заплановані законопроєкти в результаті були прийняті без проблем – більше ніж 300 голосами. Таку чутливу тему ніхто не ризикнув не підтримати. Найбільш компромісний законопроєкт №3380, як вже відзначалося, передбачає широкомасштабне тестування по всій країні осіб з ознаками коронавірусу, та осіб, які контактували з хворими.
З «порошенківським» проєктом, який замінили «арахамівським», дещо складніше. В «ЄС» скаржаться, що, списавши 80% їхнього тексту, влада врешті нівелювала їхню задумку, запровадивши страхування лікарів тільки на випадок інвалідності. Аргументи «слуг» – повального страхування та виплат бюджет не витримає.
Коментарі — 0