«Друзі Путіна»: що спільного в компанії «Роснефть» з тамбовською мафією

«Друзі Путіна»: що спільного в компанії «Роснефть» з тамбовською мафією
Едуард Худайнатов, ймовірно, має зв'язок із тамбовською мафією

Поки в Німеччині критикують екс-канцлера Шредера за намір працювати на підсанкційну «Роснефть», ЗМІ пролили світло на ще одну деталь: можливі зв'язки екс-глави компанії Едуарда Худайнатова з «тамбовською мафією»

Приватний платний російський телеканал «Дождь» відомий своїм критичним ставленням до Кремля і гострими викривальними матеріалами. Востаннє під пильне око телеканалу, який є партнером DW в Росії, потрапив колишній глава російської нафтогазової компанії «Роснефть» Едуард Худайнатов. Журналісти «Дождя» викрили спільний бізнес Худайнатова та представників кримінального світу. Сліди ведуть до Санкт-Петербурга.

«Роснефть» сама себе позиціонує як «лідер російського газового ринку та найбільший нафтогазовий концерн у світі». Контрольоване державою підприємство, девізом якого є «На благо Росії», заснувало у травні дочірню компанію у Берліні і оголосило про інвестиції обсягом у сотні мільйонів доларів. І це попри те, що сама «Роснефть» перебуває у санкційному списку Євросоюзу через політику Росії щодо України. До того ж, колишній канцлер ФРН від Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) Ґергард Шредер (Gerhard Schröder) незабаром може увійти до ради директорів «Роснефти». Тому у Німеччині він усе більше підпадає під шквал критики. Керівник «Роснефти» Ігор Сечін вважається людиною, дуже наближеною до президента РФ Володимира Путіна. Серед його посад у минулому - посада голови адміністрації нинішнього російського президента. Зв'язки з Путіним давно були і в Худайнатова. Як вказує «Дождь», у 2000 році він очолював виборчий штаб Путіна, коли той вперше балотувався у президенти. 

Тамбовська мафія і земельна ділянка біля Санкт-Петербурга

56-річний Худайнатов був попередником Сечіна на посаді голови «Роснефти» та очолював компанію з 2010 до 2012 року. «Дождь» виявив, що підприємець через низку офшорних фірм володіє мажоритарною часткою (62,5 відсотка) у маловідомій фірмі «Форт». Цій фірмі протягом кількох років належить земельна ділянка у близько 3,6 тисячі гектарів у порту Приморська недалеко від Санкт-Петербурга. На цій ділянці мав бути побудований нафтопереробний завод.

Раніше ця приваблива земельна ділянка була продана державою за значно заниженою ціною іншій фірмі, шеф якої має стосунок до так званої тамбовської мафії у Санкт-Петербурзі. Це угруповання у 90-х роках мало дурну славу по всій Росії та було причетне зокрема й до нафтового бізнесу.

Сліди в Іспанії

Цікавим є те, кому належить решта частки у фірмі «Форт». «Дождь» стверджує, що вона належить ще одній офшорній фірмі, яка пов'язана з тамбовською мафією. Телеканал називає ім'я бізнесмена Іллі Трабера. За даними ЗМІ, Трабер разом з десятком інших російських бізнесменів з 2016 року розшукується владою Іспанії через зв'язки з тамбовською мафією. «Дождь» підсумовує: виходячи з наявних відомостей, можна стверджувати, що фірма «Форт» поділена між Худайнатовим та оточенням Трабера.

Ще одна пікантна деталь розслідування: за даними телеканалу, раніше часткою у «Форті» володів бізнесмен і банкір Микола Шаманов. Його син Кирило Шаманов, за інформацією російських ЗМІ, є чоловіком доньки Володимира Путіна.

В Іспанії роками ведеться слідство проти російської мафії у справі про відмивання коштів. У 2008 році в країні було затримано близько 20 ймовірних членів тамбовської злочинної групи. Органи юстиції Іспанії у 2016 році видали ордери на арешт ще 12 громадян Росії, серед яких значився і Трабер. Також у списку перебував один із депутатів російського парламенту.

Орден від Путіна

Про реакцію Худайнатова на розслідування «Дождя» поки що нічого не відомо. Як власник російської «Незалежної нафтогазової компані» у березні цього року він отримав орден від Путіна - за зміцнення російських позицій на глобальному енергетичному ринку та внесок у покращення інвестиційного клімату. Московська газета «Ведомости» повідомила минулого тижня, що Худайнатов та китайська фірма China Energy можуть у найближчому майбутньому стати новими акціонерами «Роснефти».

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів