Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Україномовна більшість глядачів у новорічну ніч знову опинилась у резервації

  • Олексій Курінний

   Експерт Центру міжнародного захисту прав людини Національного університету «Києво-Могилянська академія» 

  • Розсилка
  Інтер - Україномовна більшість глядачів у новорічну ніч знову опинилась у резервації
  Інтер

  Українську мову усунуто з новорічного ефіру! Суспільство вимагає квот!

  Як Інтер та інші телеканали – самі довели потребу в україномовних КВОТАХ. Відсоток україномовних пісень в Інтершоу склав 7-8% або ТРИ пісні із СОРОКА.
  Попри вже неодноразові збурення громадськості у новорічні ночі 2015 і 2016 років – провідні українські телеканали припустилися старих помилок… чи ж навмисне скоїли провокацію мовної ворожнечі?!
  Певним позитивом НР-2017 стало хоч якесь дотримання законності на телебаченні. Масове обурення українофобією «актора» з РФ Цапніка і послідовний суспільний вплив – підштовхнули Нацраду й СБУ заборонити показ цього рашиста в інтерівському телешоу «Остайомся зімавать» (про що сам Інтер нив телеглядачам впродовж усього свята). Рашист Цапнік, як виявилось, планувався «цвяхом програми» - і без нього Інтервогник із шоу перетворився суто на нарізку пісень. Питання, чому провідний телеканал ставив саме на правопорушника – лишається відкритим. 
  Злободенніші питання виникли до пісенної складової Інтерконцерту-17 і зокрема до співвідношення мов та окремих співаків. Із близько 40 пісень, що пролунали із 22.30 до 1-ї години, українською співали ВИКЛЮЧНО ЛИШЕ «метри» О. Пономарьов, ТІК, В. Павлік – усього десь ТРИ ПІСНІ, або 7-8% ефіру (!). Більше пісень (4-6 або 10-15%) виконувались англійською чи французькою мовами. Решта 80-85% пісень – російськомовні. Нагадаю, за даними опитувань 70% потенційних телеглядачів вважають рідною українську мову і навіть серед мешканців Криму і Донбасу таких значно більше ніж 7-8%. Тож цільовою аудиторією Інтерконцерту за мовою є НЕ Україна і навіть не окуповані райони Криму-Донбасу, а хіба що сам Путін.
  Запитання є і до підбору співаків та їх репертуару. Зрозуміло, що не всі пісні стосувалися зими, снігу й Нового року (як-от пісні Шер чи Земфіри, інші) – тож це не може слугувати аргументом. Особистий успіх виконавця – ТАКОЖ не є критерієм: Ані Лорак (2 місце на євробаченні) виконала дві пісні, Злата Огневич (3-тє місце) – одну, Лобода (12-те місце) – аж три пісні, а от Гайтана (15те місце) взагалі не була запрошена.
  Викликає подив, що низку співаків було підштовхнуто співати чужою їм російською мовою. Російською співали не лише колись питомо україномовні Білик і буковинка Лорак і галичанин Козловський, але і україномовна дочка Назарія Яремчука, і навіть Наталя Бачинська! Причому пісні, заради яких співаки пожертвували рідною мовою, були аж ніяк не культовими для українців: Маша Яремчук співала пісню Алсу, Реал О – «Зимнюю вишню».
  Склалось враження, концерт Інтера показує Історію русифікації українців та її бажаний результат: від русифікації «співаків 90-х» Білик і Лорак – через русифікацію молодших галичан і буковинців Козловського і Яремчук – через показ зросійщених підлітків Real Kids – до путінських 86% русскоязичних (не в АТО так на сцені), із трьома ДАВНО ВІДОМИМИ «статусними українцями» - задля годиться. Сучасних популярних виконавців типу тієї ж ОНУКА - не було.
  Інші телеканали – мимоволі чи ні – підтримали негарну тенденцію. Підтримані українством «плюси» віддячили їм специфічним «Кварталом», СТБ І ICTV теж показали російськомовні шоу, Тоніс – розказував українцям про … Ободзінського.  Україномовна більшість глядачів вже вкотре опинилась у резервації, маючи змогу переглядати лише «5-й» або ТРК «Київ» із трансляцією Софії, або ЗІК чи «Культуру» й інші телеканали, яких немає у стандартному переліку ТБ.
  Усе більш брутальне й в чомусь підкреслене нехтування українською мовою й піснями в телеефірі – є чинником, що дискримінує глядачів провідних телеканалів за мовною ознакою, не вдовольняючи їх культурні запити, посилює напругу в суспільстві,а отже – розколює суспільство та посилює ворожнечу. Лише запровадження позитивного захисту української мови через квоти здатне врятувати українське суспільство від розколу в новому 17-му році.

  Джерело: блог Олексія Курінного

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Денис Казанський
  Денис Казанський

  Журналіст

  Кирило Сазонов
  Кирило Сазонов

  Політичний оглядач

  Ігор Ейдман
  Ігор Ейдман

  Соціолог

  Ірина Геращенко
  Ірина Геращенко

  Народний депутат України, віце-спікер

  Тарас Чорновіл
  Тарас Чорновіл

  Журналіст, політичний діяч

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ