Азовське море може залишитися без риби
Для відновлення екосистеми Азовського моря необхідно мінімум на п'ять років заборонити промисел у його водах
Ресурси Азовського моря практично знищено. З 40 промислових видів риб для повноцінного вилову залишилось лише три (тюлька, бичок та хамса), інші виловлюються в мізерній кількості. Про це повідомила прес служба Асоціації рибалок України.
Як вирішення проблеми вчені пропонують припинити промисловий вилов риби у водах Азова хоча б на п'ять років. Саме стільки потрібно, щоб море почало повертати свій рибний потенціал, вважають вони.
За даними Держекоінспекції Мінприроди України, за останнє десятиліття більш ніж у 20 разів знизився обсяг вилову піленгаса, в п’ять разів ― судака, в сім ― камбали-калкана.
Еколог Геннадій Молодан, директор Національного природного ландшафтного парку «Меотида», переконаний, що настільки критичної ситуації ще не було.
«Азовське море згубила безвідповідальні
Він переконаний, що промисловий лов риби в Азовському морі треба заборонити не менш ніж на п'ять років.
«Думаю, що повернути Азовському морю колишній потенціал можна за однієї умови ― якщо закрити промисловий вилов на п'ять років. Вудкою ― лови, ніхто не проти, але знай: вийдеш у море з сіткою або тралом ― отримаєш статтю. При чому жорсткі заходи потрібно вводити як українській, так і російській стороні», ― додав еколог.
Олександр Чистяков, голова Асоціації рибалок України, переконаний, що пряма заборона промислу не повинна бути самоціллю, вона без програми раціонального, цивілізованого використання водних біоресурсів Азовського моря в гармонії з природою нічого не дасть. А шкоди може заподіяти вдосталь. Не всі види риб сьогодні перебувають у депресивному стані. Деякі з них – хамса, тюлька, бичок – настільки численні, що промисел виловлює лише одну третину від дозволеної наукою кількості. Тому до будь-якого використання рибних зграй Азовського моря треба підходити вибірково.
Якщо потрібно зменшити промисловий вилов тих видів риби, які цього потребують, то в свою чергу треба перенаправити промисел на ті види, численність яких перебуває в задовільному стані. При цьому не варто ставити якихось часових бар'єрів для природи ― 5 або 8 років, за які вона повинна відродитися. Нехай наука відстежує динаміку відновлення рибних зграй, які зараз перебувають у депресивному стані. Без сумніву треба прагнути відновити рибні запаси Азовського моря хоча б до рівня 1991 року.
Також треба пам’ятати, що Азовське море використовується нами разом з Російською Федерацією, і тому є постійно діюча українсько-росій
«Сьогодні на межу виживання поставлено осетрові види риби. Які через незадовільний екологічний стан Азовського басейну, браконьєрство та нерозумне ведення промислу занесено до Червоної книги України як вимираючі види. Також сьогодні від цих самих причин, а також майже цілковитої втрати природних нерестовищ дуже потерпає піленгас. Поза сумнівом, останнім часом зграї піленгаса катастрофічно порідшали. Як що у 2007 році його виловили 2236 тонн, то у 2016-му ці показники скоротилися до 109 т. На сьогодні природа дуже вразлива від господарської діяльності, вона стала залежною від людини. Тому не треба забувати про відродження практики штучного зарибнення Азовського моря аборигенними видами риб, а також вселенцем – піленгасом. Знижаючи промисел, треба надати бізнесу всі умови для розвитку аква- та марікультури, що включає в себе садкові господарства, а також мідійні і устричні ферми», ― додав Олександр Чистяков.
«Азоврибохорона» повідомила, що у 2016 році в Азовському морі виловлено рекордну кількість риби та водних ресурсів ― майже 36 тисяч тонн. Найбільше зловили бичка (21 тис. тонн), тюльки (12,5 тис. тонн) та хамси (2 тис. тонн). Промисел у 2016 році здійснювали 150 українських користувачів.
«Це найкращий показник улову починаючи з 2004 року, ― повідомив керівник «Азоврибохорони
За його словами, запаси вищевказаних видів риб в Азовському морі дозволяють збільшити результати вилову в кілька разів.
За даними «Азоврибохорони
«При повному освоєнні науково обґрунтованого ліміту, без завдання шкоди водним біоресурсам є можливість добувати близько 120 тисяч тонн риби та інших водних живих ресурсів», ― розповіли в «Азоврибохороні
Коментарі — 0