Статус АТО подій на Донбасі позбавляє права заручників називатися військовополоненими - правозахисник
На думку правозахисника, потрібно змінювати вітчизняне законодавство, аби максимально близько кваліфікувати те, що відбувається на Донбасі
Відсутність статусу війни на сході України не дає права тим, хто утримується в полоні, називатися військовополоненими. Таке твердження висловив під час прес-конференції в «Главкомі» виконавчий директор Української Гельсинської спілки з прав людини Олександр Павліченко.
«Оскільки немає статусу війни, значить, ті, хто в полоні, не можуть називатися військовополоненими. Правильно казати «особи, що були незаконно позбавлені волі». Вони є жертвами, які мають гарантії, які визначені статусом в кримінальному провадженні. Відповідно до цього має відбуватися закріплення цього статусу», - сказав він.
На думку правозахисника, потрібно змінювати вітчизняне законодавство, аби максимально близько кваліфікувати те, що відбувається на Донбасі.
«Я хочу послатися на аналогію з Радянським Союзом. Те, що відбулося в 1917 році, а саме переворот, який був у Смольному, тільки через 4 роки отримав інше визначення і іншу назву. Так само початок війни з Німеччиною, в яку СРСР вступив 22 червня 1941 року, назва, яку всі знають як Велика Вітчизняна, теж з’явився не одразу. Тобто ці назви прийшли пізніше і їхні визначення також. Відповідно, ми зараз діємо в умовах чинного законодавства, і тут стоїть питання про те, чи треба змінювати картину, яка на законодавчому рівні, для того, щоб максимально точно визначити ситуацію і довести присутність тієї ж РФ як збройного агресора на цій території, чи треба іншими способами досягати розв’язання цього конфлікту. Це питання політики. А ми як правозахисники слідкуємо, як невирішення цього питання (статусу бойових дій на сході. – Ред.) впливає на права людини. Так, це впливає через невизначення статусу. Зараз є напрацювання змін до Кримінального кодексу України у зв’язку з подіями на сході, та потрібно імплементувати норми Римського статуту, але все це в майбутньому. Це не запрацює сьогодні чи завтра. Звичайно, ми повинні якомога точніше кваліфікувати те, що відбувається на сході, з тим, щоб така кваліфікація запрацювала на забезпечення прав потерпілих осіб», - зауважив Павліченко.
Дивіться також запис прес-конференції:
Коментарі — 0