В Україні з'явилася перша вертикальна банкнота, присвячена Леоніду Каденюку
![В Україні з'явилася перша вертикальна банкнота, присвячена Леоніду Каденюку](/img/article/7206/16_main-v1606388674.png)
Тираж сувенірної банкноти складає 50 000 штук
Національний банк 26 листопада випустив нову сувенірну неплатіжну банкноту, присвячену Герою України, першому космонавту незалежної України Леоніду Каденюку.
За даними НБУ, в новій банкноті «Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України» вперше використано вертикальний дизайн.
Основне зображення лицьового боку сувенірної банкноти – портрет Леоніда Каденюка, над яким напис – перший космонавт України, логотип Державного космічного агентства (праворуч).
Основне зображення зворотного боку – космічний корабель «Колумбія» на тлі планет сонячної системи; над ним написи The first astronaut of Ukraine; праворуч – цифра 1 та зображення космічного корабля; написи: 1997 (під ракетою), 2020 (унизу); унизу праворуч вертикально: серійний номер банкноти і напис – не є платіжним засобом. Уздовж нижнього краю напис Леонід Каденюк, що повторюється шість разів.
Сувенірна банкнота містить великий спектр захисних елементів, зокрема – оптично-змінний елемент Spark у вигляді земної кулі (під час зміни кута нахилу банкноти на ділянках зображення спостерігаються переходи від зеленого кольору до синього).
Банкнота виготовлена на папері з водяним знаком (зображення земної кулі з материками). Банкноту віддруковано за допомогою офсетного, інтагліо, трафаретного та високого способів друку з використанням захищених фарб.
У товщу паперу введено: 1,5-міліметрову захисну стрічку паралельно меншій стороні банкноти; захисні волокна, що набувають флуоресцентного світіння під дією ультрафіолетових променів.
Розміри сувенірної банкноти 80×170 мм, тираж – 50 000 штук (зокрема 40 000 у сувенірній упаковці).
Придбати сувенірну банкноту «Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України», яка не є платіжним засобом, можна в пунктах продажу НБУ та банків-дистриб’юторів.
Над створенням дизайну сувенірної банкноти працювали художники Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук.
До відома, Леонід Каденюк 1997 року здійснив політ на американському космічному шатлі «Колумбія» (місія STS-87) у складі міжнародного екіпажу. Український космонавт-дослідник виконав широкий спектр робіт у рамках спільного українсько-американського експерименту, завданням якого було дослідження впливу мікрогравітації на ріст і розвиток вищих рослин.
Коментарі — 0