Вже до кінця цього року сотні тисяч пацієнтів можуть не отримати життєво необхідні ліки, - Супрун

Вже до кінця цього року сотні тисяч пацієнтів можуть не отримати життєво необхідні ліки, - Супрун

Колишня очільниця МОЗ попередила, що закупівлі ліків та медичних виробів за бюджетними програмами - під загрозою

Закупівлі ліків та медичних виробів за бюджетними програмами під загрозою. Досі близько 10 мільярдів гривень, які на це виділено, не почали використовуватися. Це означає, що вже до кінця цього року сотні тисяч пацієнтів можуть не отримати життєво необхідні ліки, адже їх просто не буде. Про це написала колишня очільниця Міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун у Facebook.

«Сюди, приміром, входять вакцини для проведення щеплень за національним календарем щеплень, антиретровірусна терапія для людей з ВІЛ, ліки для людей з туберкульозом, гепатитами В і С, з онкологічними та серцево-судинними захворюваннями та багатьма іншими хворобами», - зазначила вона

Супрун нагадала, що у попередній рік було зроблено багато роботи, аби якісно провести тендери, затверджено перелік ліків і медвиробів, які планується закуповувати за ці кошти. Загалом бюджет на закупівлі цього року більший, ніж у попередні.

«Вже почався п’ятий місяць 2020 року, але процес закупівель далі блокується. Досі не обрані міжнародні організації, що будуть закуповувати ліки, не підписані з ними відповідні угоди, не затверджені необхідні документи для старту закупівель — перелік ліків та бюджетні паспорти на закупівельні програми. Максим Степанов вже понад місяць на посаді, але й надалі абсолютно ігнорує це питання. Як і попередні очільники МОЗУ Zoryana Skaletska та Ілля Ємець. І зараз, коли пацієнтські організації буквально кричать про ймовірну кризу, замість того, аби розблокувати цей процес, Міністерство охорони здоров'я України вкидує брехливі заяви про борг міжнародних організацій МОЗ. А на додачу до цього, блокує роботу ДП Медичні закупівлі України», - пише Супрун.

Ексочільниця МОЗ нагадала, ДП «Медичні закупівлі» — незалежна закупівельна організація, створена у 2018 році, що поступово переймає централізований процес закупівель. Агенція вже неодноразово провела успішні закупівлі, завдяки яким вдалося суттєво знизити ціну, та закупити більше ліків для українських пацієнтів.

Але останнім часом, особливо попередні два тижні, спостерігаємо системну атаку та сильний тиск на ДП.

«Чомусь МОЗ України вважає, що ДП порушило законодавство під час виконання цієї закупівлі. Наслідком ініціювання розслідування є фактичне блокування роботи агенції. Зокрема виключення ДП з процесу підготовки до запуску цьогорічних закупівель по централізованих програмах. З вищезгаданих 10 млрд гривень на закупівлі, ДП має провести їх на суму понад 6 млрд. Виглядає так, що керівництво МОЗУ проводить скоординовану підготовку до повернення оборудок на закупівлях ліків. Фактично намагається повернути процес закупівель безпосередньо у МОЗ України, щоб активно розпоряджатися мільярдами коштів платників податків, як це відбувалось у часи Януковича», - наголошує вона.

За словами Супрун, попри провал закупівель ліків і медвиробів за кошти 2020 року, не краще ситуація виглядає і з закупівлями для протидії COVID-19, тих же засобів індивідуального захисту для медичних працівників. Поки МОЗ України закуповує дорожчі захисні костюми, які невідомо коли доставлять, волонтери та благодійні організації допомагають медикам вже тут і зараз — самостійно закуповують ЗІЗ за адекватними цінами, вивчають потреби регіонів, направляють допомогу туди, куди вони найбільше потрібна.

«Керівництво МОЗУ сьогодні активно та найбільш вдало робить лише одне — краде в українців час та повертає старі корупційні схеми, які крадуть в українців здоров’я», - резюмує вона.

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: