14% респондентів зазначили, що їхнє ставлення до ЄС покращилося, ще 24% — що погіршилося...
Це дослідження було презентовано Інститутом світової політики в рамках «Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст дослідження є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.
Забороняється відтворення та використання будь-якої частини цього дослідження у будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання чи використання в будь-який інший спосіб без відповідного посилання на оригінальне джерело.
Топ-3 знахідок загальнонаціонального опитування:
- Майже половина українців потребують більшого інформування щодо стану виконання Україною Угоди про асоціацію.
- Майже 40% переконані, що європейська інтеграція України є незворотнім процесом.
- Більшість українців не вірять, що оголошення Україною нейтрального статусу здатне захистити їх від агресії Росії.
Такими є ключові знахідки опитування, проведеного на замовлення Інституту світової політики соціологічною компанією GfK Ukraine впродовж травня 2017 року.
У рамках опитування громадяни України відповіли на такі запитання:
Як змінилося ваше ставлення до Європейського Союзу після Революції гідності 2014 року
Відповідаючи на це запитання, абсолютна більшість українців обрали опцію «не змінилося» (58%), 14% респондентів зазначили, що їхнє ставлення до ЄС покращилося, а ще 24% — що погіршилося. Прикметно, що погіршення або покращення ставлення до ЄС суттєво відрізняється залежно від статі та освіти респондента. Так, жінки виявилися більш євроскептичними — покращення ставлення відзначили 10% респонденток (проти 18% респондентів-чоловіків), а погіршення — 28% (серед чоловіків — тільки 20%). Також серед респондентів із середньою та неповною вищою освітою рівень євроскептицизму майже вдвічі вищий (31% і 28% відповідно) у порівнянні з більш освіченими респондентами (16%).
Ті, хто відзначив покращення ставлення до ЄС, у відповідь на відкрите питання ключовою причиною назвали сподівання на безвізовий режим — 25% (зауважимо, що опитування проводилося після відповідного оголошення, але до запровадження безвізового режиму для України, тому імовірно, що з часу проведення опитування кількість респондентів, які б обрали цю опцію, зросла). На другому місці — сподівання на майбутні зміни на краще, які спричинить партнерство України з Євросоюзом для кожного п’ятого, з тих, хто став прихильніше ставитися до ЄС (20%). Особливо популярна ця опція серед молоді.
Більшість тих, у кого ставлення до ЄС змінилося на гірше, у відповідь на відкрите питання пояснюють це погіршенням рівня життя та стану економіки у країні (63%). Наступний за популярністю (хоч і з великим відривом) аргумент полягає в тому, що через прагнення до євроiнтеграцiї Україна втратила території i продовжує воювати (7%), найчастіше цю опцію називали у Східному регіоні, найрідше — у Західному. Прикметно, що українці не засвідчують погіршення ставлення до ЄС через недостатню підтримку у протистоянні з Росією — менше одного відсотка тих респондентів, хто засвідчив погіршення ставлення до ЄС, обрали цю опцію.
Чи потребуєте ви більшого інформування щодо переваг Угоди про асоціацію з Європейським Союзом для України?
37,5% українців визнали, що потребують більшого інформування щодо переваг Угоди про асоціацію, тимчасом як достатньо обізнаними вважають себе 62,5% громадян України. При цьому найбільшу потребу в інформуванні засвідчили мешканці Західного і Північно-Центрального регіонів (42% і 41% відповідно), найменшу — мешканці Східного регіону (26%).
Очікувано, ті, кого цікавлять деталі щодо Угоди про асоціацію, найбільше хотіли б знати про переваги Угоди для пересічних громадян (49%) і взагалі усі можливі переваги (45%). На третьому місці — переваги Угоди для українського бізнесу (17%), при цьому ця опція має суттєво більше прихильників серед молоді і чоловіків (23% респондентів в обидвох категоріях).
Чи потребуєте ви більшого інформування щодо стану виконання Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом?
У цьому питанні думки респондентів розділилися майже порівну — більше про імплементацію Угоди про асоціацію хотіли б знати 45% українців, задоволені своєю поінформованістю 55%. Прикметно, що найбільше станом виконання Україною Угоди про асоціацію цікавляться старші люди (48%) та мешканці Західного регіону (54%).
Хто або що асоціюється з Євросоюзом для вас сьогодні?
Відповідь на це питання засвідчила, що наразі Євросоюз не має стандартних асоціацій серед українців — половина опитаних взагалі не змогла дати будь-якої асоціації, а найпопулярніші відповіді не набрали й 10% респондентів. Серед найчастіше згадуваних асоціацій — покращення рівня життя (9%), цивілізованість, культурні цінності, європейські стандарти (9%), країни Європи (8%). Варто відзначити, що, попри наявність певної частки євроскептиків серед населення, в Україні відсутні негативні асоціації з Євросоюзом — тільки 3% усіх респондентів асоціюють ЄС з погіршенням рівня життя, а інші негативні асоціації в цілому не набрали і 2%.
Чи вважаєте ви європейську інтеграцію України незворотним процесом?
Щодо цього питання серед українців немає одностайності: 39% респондентів обрали опцію «так, європейській інтеграції нема альтернативи», 22% надали перевагу варіанту відповіді «ні, Україна може відмовитися від європейської інтеграції у будь-який момент», а ще 28% вважають, що в Україні не відбувається європейської інтеграції. Молодь найбільше схильна вважати, що Україна може зупинити європейську інтеграцію у будь-який момент, –28% на противагу 19% серед респондентів середнього і 21% серед респондентів старшого віку. Найбільше переконані у незворотності європейської інтеграції України люди з вищою освітою (46%).
Членство у якій iнтеграцiйнiй моделі найбільш відповідає інтересам України?
Відповіді на це питання продемонстрували, що в Україні спостерігається певна «втома від інтеграції»: на першому місці за популярністю опинився варіант відповіді «створення нового регіонального союзу за участі України (без участі Росії)» (25%). Також 22,5% респондентів обрали варіант відповіді «Україні не потрібне членство у будь-якому об’єднанні». Прикметно, що обираючи між членством у ЄС і НАТО одночасно і окремо у кожному об’єднанні, переважна більшість обрала опцію «і ЄС, і НАТО» (24%). Найбільше прихильників членства в ЄС і НАТО серед громадян середнього віку (28%), нового регіонального союзу — серед молоді (32%). Союзу з Росією надають перевагу 7,5% респондентів.
Чи здатен нейтральний статус захистити Україну від агресії Росії?
Зважаючи на дискусію, яка точиться навколо безпекових гарантій для України, ми також вирішили з’ясувати ставлення українців до оголошення Україною нейтрального статусу як способу захисту від агресії Росії. Виявилося, що більшість громадян України (52%) не вірять, що нейтральний статус здатен захистити їх від агресії Росії, 35% — вірять, і ще 12% не змогли визначитися. Найбільше скептиків щодо нейтрального статусу проживає у Східному регіоні України (44%), як, утім, і тих, хто не визначився щодо цього питання (28%).
Повний текст дослідження
«Що думають українці про євроінтеграцію»
Опитування проводилося компанією GfK Ukraine у період
з 17 по 24 травня 2017 року методом телефонного інтерв’ю з дзвінками на мобільні телефони. Усього було опитано 1000 респондентів віком 18 років і старше. Дослідження було проведено в усіх областях України за винятком територій Донецької та Луганської областей, непідконтрольних уряду України, а також АР Крим. Вибірка репрезентативна населенню України за статтю, віком, типом населеного пункту та областю проживання.
Коментарі — 0