Наслідки консервації земельної реформи: чорний ринок і силовий поділ агробізнесу
Через затягування аграрної реформи в Україні процвітає чорний ринок землі і силовий поділ агробізнесу
За дослідженням експертів проекту «Земельна відповідь», це прогнозовані наслідки. Причина криється в консервації земельної реформи.
Армійські собаки, постріли та масові затримання. Це не антитерористична операція, а земельний конфлікт у селі Бережинка, на Кіровоградщині. Кривава історія тут почалася ще навесні цього року. Коли на підприємство «НИВА-2010» прийшли невідомі і заявили, що вони тепер тут нові власники.
Невідомі панували на господарстві 23 дні. Тоді селяни повстали проти гастролерів і силоміць вигнали їх зі села. Нацполіція навіть прозвітувала, що затримала групу рейдерів. Та за кілька днів усіх молодиків звільнили. А згодом поліція взагалі змінила пріоритети й повернулася до села захищати інтереси, тих, кого недавно називала рейдерами. Тоді й розгорівся найстрашніший сценарій цієї історії.
На захист селян приїхали бійці батальйону «Донбас». Силовики на противагу виставили національну гвардію. У хід пішли кулаки, гумові кийки та сльозогінний газ. Баталії не вщухали ані вдень, ані вночі. Лише торік в Україні зафіксували понад 3 тисяч рейдерських атак. Силова навала пов'язана одразу з кількома головними факторами, переконані експерти.
Перше – це корумпованість держреєстраторів, друге – правові колізії. Сигнали про рейдерів лунають з усіх куточків України. Фермери не вірять правоохоронцям і заявляють, що більшість штурмів проходить за одним і тим самим сценарієм. І з тими самими озброєними молодиками. У селі Бережинка, ситуацію хоч і вгамували, проте не вирішили. За ким буде останнє слово, з'ясує суд. Саме ж господарство залишається під охороною батальйону «Донбас». На паузі й земельна реформа - жодних кроків, лише обговорення.
Коментарі — 0