Володимир Бондаренко: В київських бомбосховищах були казино і фабрики з виробництва шампіньйонів
Попередній керівник столиці закликає Кличка оперативно готувати місто до терористичної загрози і надзвичайної зими
Вчора Київ отримав обнадійливі фінансові сигнали. Київрада проголосувала за мобілізаційні заходи, за рахунок яких планується додатково залучити до місцевого бюджету 856 мільйонів гривень та зекономити 236 мільйонів. Куди більш конкретним було рішення Верховної Ради, що погодилась з Кабміном і додатково виділила Києву 1,8 мільярди на виконання функцій столиці. Проте, звісно, всіх столичних проблем це не вирішить.
Донедавна виконуючий обов’язки голови КМДА, а нині голова міської організації «Батьківщини» і лідер одноіменної мініфракції в Київраді Володимир Бондаренко не приховує свого скепсису щодо ініціатив команди свого наступника Віталія Кличка, якому програв мерські вибори. І не виключає, що після розпаду коаліції в парламенті, «Батьківщина» піде в опозицію в Київраді, де новостворена фракція «Удар-Солідарність» сама собі більшість.
-- «Льовочкін має глобальний вплив на формування київської влади»
– Сесія була короткою і дуже дивною, – ділиться враженнями від останнього перед канікулами засіданням Київради Бондаренко. – Всі фінансові питання – поки декларації, які повинні бути розглянуті виконавчим органом для їхньої реалізації. Тобто поки лише визначені коридори руху різних виконавчих підрозділів міського господарства, які можуть бути реалізовані, а можуть і ні. Це не пряме бюджетне рішення, але якщо ці гроші знайдуться, це суттєво поправить ситуацію. Звісно, те, що прийняла Верховна Рада, – більш реальне і серйозне.
Є думка, що нещодавно створена фракція «Удар-Солідарність» скоро може розпастись: на группу Порошенка і группу Кличка. Ви допускаєте такий варіант?
Останні голосування показали, що монолітної єдності в середовищі так званої більшості, яка йшла на вибори єдиним блоком, немає. Є частина, більш схильна до президентської групи, – їх десь 40–45 чоловік. Багато питань в цій фракції трактується по-різному. Зокрема, коли мова зайшла про створення спеціальної слідчої комісії по розгляду питань функціонування деяких комунальних підприємств, була відчутна розбіжність в поглядах.
Хто зараз входить в більшість в Київраді? Фактично «Удару» більше ніхто й не потрібен.
Безумовно, їхній кількісний склад достатній, щоб махнути рукою на всіх інших. Туди входить біля 17 людей, інтегрованих свого часу в структури Черновецького, є відома група Столара, є група, що лобіює інтереси забудовників… Але кожна з цих груп має протиріччя з іншими. Ніхто не хотів би попасти під критику в зв’язку з забудовою Києва. Мені здається, керівника служби з охорони пам’яток історії і культури Якова Дегтяря усувають з одною метою – щоб ніхто не заперечував проти забудови історичної частини Києва.
Ваша маленька фракція зараз в опозиції в Київраді?
Ми не оголошували статус опозиційної фракції, тим більше це було б дуже недоречно на етапі існування коаліції в парламенты. Але зараз ми переосмислюємо ці речі і будемо різко виступати проти політики, яка проводиться сьогодні, зокрема, стосовно забудови міста. Ми будемо підтримувати все добре в системі ЖКГ, але, на жаль, там поки нічого доброго не робиться. Ми проти того, щоб в Києві сповідувався двійний стандарт щодо МАФів. Я називав Віталію Володимировичу прізвища його однопартійців, які курують МАФи і з яких треба починати, якщо він реально настроєний на боротьбу з ними. Ми проти усунення з посад постмайданівських висуванців.
Кадри активно змінюють?
Так, своїх ставлять. Я свого часу отримав повний комплект людей, які або працювали в КМДА ще раніше, або були залучені при Януковичі. І одразу сказав, що заступники керівника адміністрації повинні бути звільнені і встиг дещо зробити в цьому напрямку. Незважаючи на усунення Кучука, Пузанова і Крамаренко, сьогодні Пузанов працює практично на постійній основі в кабінеті Ніконова (перший заступник Кличка – Ред.).
Те, що містом, по суті, керує забудовник Ніконов, – показовий факт?
В Києві є набагато серйозніші проблеми, ніж нестача новобудов. Сьогодні міське господарство фактично роз’їдене – ми маємо місто, яке працює не на себе, а на інші регіони. З 12 тисяч перевізників, які працюють в Києві, 8 тисяч – не київські, раніше ми пекли хліб для Києва і області, а сьогодні нам печуть харківські «Кулінічі»…
Але ж вони печуть його в Київській області.
У нас цілий Голосіївський район ними окупований. Київська система комунальних аптек на 1 мільярд 800 мільйонів гривень купує ліки у китайців чи індійців, а не у столичних фармацевтичних підприємств, які виробляють під 80% номенклатури потрібних нам ліків. Те саме стосується забудовників – генеральними підрядниками об’єктів, що фінансувалися з бюджету, останні роки ставали забудовники зі Сходу чи Півдня країни. Проблемою міста є непротекціонизм, нестійкість проти природних і військових катаклізмів. Мережі Києва зараз надзвичайно аварійні. Місячні ландшафти по дворах і вулицях викликані тим, що тільки 9% теплових мереж попередньо ізольовані і можуть лежати хоч 60 років. А у нас перекладки робились і робляться чорними трубами, які вилітають через дуже короткий період. Те саме стосується водозабезпечення: третина мереж, по яких подається вода, – це взагалі мінеральні утворення у вигляді труби. Ми свого часу замінили приблизно 56 кілометрів труб на нові і почали глобальну очистку міста від бруду – кожен день вивозилось до 200 тон грунтів, заражених ртуттю, азотом, фосфорними сполуками. Почали політику заміщення аміаку на фреони, хлору на нітріт хлору. А зараз цим ніхто не цікавиться.
Так а ви передавали Кличку справи, щоб він увійшов в курс?
Він зі мною навіть не поговорив жодного разу, але то його питання. Хоча я не набивався в порадники, але готовий був підказати деякі речі.
Чи, на вашу думку, Кличко очікував, що зіткнеться з такою кількістю проблем? Бо в нього дуже песимістична риторика: мовляв, киянам треба готуватися до гіршого.
Думаю, він собі уявляв тріумфальний прихід всенародно підтриманого лідера, який все змінить. Місто в надзвичайно тяжкому стані. В мене не було інструментарію для змін у вигляді Київради, до того ж, влада була сформована іншими людьми і заточена на інше. А в Кличка все є. Але сьогодні фактично повернули до влади Пузанова, є великий вплив Льовочкіна на формування міської влади…
Наскільки великий?
Просто глобальний, якщо подивитись на деякі кадрові рішення. Хто кого любив і допомагав під час виборів, той і буде командувати. Сьогодні ми маємо в Києві владу, яка апріорі заточена на продовження курсу, який був.
Лев Парцхаладзе свого часу мав конфлікт з Кличко, а сьогодні вони фактично в одній команді, бо він затребуваний Порошенком в «Солідарності»…
Лев Ревазович – забудовник, тому при стандартних стосунках влади і бізнесу він не міг бути в опозиції. Я нічого не можу сказати про нього ні хорошого, ні поганого, але деякі моменти, пов’язані з Мінрегіонбудом, і деякі документи, видані останнім часом, як мінімум ненормальні для міста. Зокрема відсторонення міста від надання дозволів на прийом готових будівельних об’єктів. Зараз є проблема відведення адреси побудованому об’єкту. В документах написано, що поки міська влада не вирішить проблеми відрахування від забудовника, до тих пір людям не можна видати документи на профінансоване ними житло. Наприклад, пан Константинов, який зараз керує окупованим Кримом, не добудував один об’єкт на вулиці Богдана Хмельницького, люди самі його добудували, але не можуть отримати документи, тому що Константинов не розрахувався з міською владою. Хтось думає, що він розрахується? Забудовники вже своє взяли, бо інвестиції від людей отримали. Люди можуть навіть бути заселені в ці квартири, але не можуть їх продати, тобто є власниками без права власності. І таких людей сотні, що ходять зараз натовпами до влади.
Хто винен в ситуації з боргами, коли «Київенерго» каже, що ЖЕКи їй заборгували величезні суми грошей, через що компанія не може розрахуватися з «Нафтогазом»?
В попередні роки були глобальні крадіжки. От наприклад, «Київенерго» Ахметова проводить страхову діяльність – тисяча з лишнім об’єктів компанії страхується. І цей обсяг страхової діяльності надзвичайно високий, перевищує всі нормативи Кабміну. Сотні мільйонів йшли на афільовану страхову компанію. Якщо на мільярд застрахували, то не більше 80 мільйонів в рік платили по страховим випадкам. Тож приблизно 920 мільйонів залишалося на Кіпрі як залишок невикористаних страхових фондів. Так відмивались гроші роками, і в Києві така комерція існує і сьогодні, на жаль. Якби ці кошти йшли не на страхування, а на оплату отриманої послуги, все було б нуль в нуль, бо громадяни все сплачують.
Зараз в Києві будуть підняті комунальні тарифи навіть більше, ніж вимагав МВФ. Як це пояснити?
Треба дивитися всі складові тарифу. Наприклад, холодна вода дорожчає в 2,35 рази, хоча я казав, що на 1,64 достатньо. Є така складова тарифу як адміністративні витрати, які враховуються чотири рази – на водозаборі, на транспортуванні, на наданні послуги, на каналізуванні. Це збільшує вартість води на кожному квадратному метрі на декілька копійок. Інша ситуація – в «Київводоканалі» власного майна не так багато, а в десятки більше міського майна, яке вони використовують. Не можна останнє брати в розрахунок, коли в тариф закладаються витрати на амортизацію. До того ж, ми сьогодні не маємо чіткої ясності, скільки якої води забирається, оскільки артезіанська, дніпровська, деснянська вода коштують різні суми. Треба здійснити глобальну перевірку, адже вода для тих же приміських супутників підключається тільки за хабарі.
-- «Диверсанти мали стільки пластида, що можна пів-Києва зірвати»
Наскільки місто захищене від можливої терористичної загрози? Вже в «Борисполі», під Адміністрацією Президента ввели додаткові заходи безпеки.
Одним з елементів стійкості міста була якраз проблема військово-оборонного аспекту. Я з перших днів своєї роботи провів інвентаризацію укриттів, які раніше називалися бомбосховищами – їх в Києві п’ятсот з лишком. Частина за період розхлябаності втратила своє призначення – в деяких були казино, в деяких шампіньйони вирощували. Ми це почистили, і сьогодні сховища в достойному вигляді, окремі з них – в ідеальному. Також я вже говорив про вивезення різноманітних шкідливих реактивів. Але багато підприємств ще не переведені на нешкідливі замінники. Зараз на пивзаводі і молокозаводі замінено охолоджувачі з аміаку на фреон.
Також увагу треба приділити п’яти київським мостам. Коли ми отримували сигнали щодо можливого терористичного акту під якісь особливі дати, то направляли туди три служби, які моніторили ситуацію день і ніч, – тих же освітлювачів, що без потреби лампочки міняли, дорожників і комунальників. Але наміри дестабілізувати ситуацію були. Пам’ятаєте пожежу на телевежі 9 травня, коли вирубилась купа каналів? Зізнаюсь, що під час виборів ми свідомо маніпулювали інформацією про місце знаходження тервиборчкому і в одному з таких місць раптом вибухнув трансформатор, який забезпечував зв'язок.
В Києві створений спеціальний орган – рада оборони Києва, засідання якої я проводив регулярно і ми розглядали там всі ці аспекти, в тому числі, формування батальйону територіальної оборони. У нас він створювався військовим комісаріатом за рахунок залучення «майданівців» і інших громадян призивного віку, тих, хто служив раніше. Мені вдалося вийти на кількох бізнесменів, які допомогли з матеріально-технічним комплектуванням батальйону. Герега, Жеваго допомагали. Так сталося, що наш батальйон, який був найкраще підготовлений, пристрілений, мав свою зброю і техніку, не консультуючись ні з ким, кинули спочатку в Ізюм, а потім далі. Зараз батальйон воює і, на жаль, є перша жертва. А цей батальйон мав би дислокуватись в Києві і охороняти важливі об’єкти.
Чого саме варто остерігатись?
Статися може, все що завгодно. Коли арештували Сашу Кримського з поплічниками, які виявилися агентами ФСБ, вдалось затримати тільки чотирьох, а двох – ні. А це висококваліфіковані терористи і диверсанти. Вони мали з собою стільки пластида, що можна пів-Києва зірвати. До речі, Кримського було виявлено двома колишніми офіцерами СБУ, яких я в перший тиждень роботи попросив жити в Київраді і дивитись, що там робиться. Завдяки цьому, ми знали, хто вивозив з приміщення майно і де його ховав, знали, що робить «група Кабана», що робить «сотня Лева», які жили там. Потім з’явився Ржавський зі своїми махновськими поглядами… Ми все відслідковували, тому коли Кличко показував на третьому поверсі розбиті стіни і розказував, що така вся Київрада, то була брехня. Тому що з 11 поверхів більшість була повністю відремонтована, коли ще я очолював цей процес.
Охороною того, що ми відремонтували, займалася «афганська сотня» Олега Міхнюка, з яким я знайомий десятки років. До речі, я їх якось попросив зайти до мене в кабінет на Хмельницького, де з’явилась група радикально настроєних частково «майданівців», які поклали біля моїх дверей шини, облили їх бензином і з сірником чекали, як я зроблю 9 призначень. Вимагали призначити їхніх представників на Володимирський, Бессарабський ринки, на чотири департаменти і інші управління. Остання вимога була взагалі феноменальна, я її навіть здійснив – призначив керуючого «Укргазбанком» (сміється). На все інше сказав – гуляйте звідси, бо це все в іншому порядку вирішується.
Я кожного ранку отримував всю інформацію, де є підпали автомобілів, аварії з жертвами, бандитські речі з вогнепалами. І помітною навіть ставала дислокація таких інцидентів – в основному, це Голосієво, Святошин, центр. Зараз ці доповіді, на жаль, нікому не цікаві.
-- «Барикада на Парковій алеї коштувала 100 тисяч доларів»
Кличко почав свою мерську діяльність з показової боротьби з МАФами. Чим, по-вашому, вона завершиться? Поки що кіоски з «Золотих воріт» зникли, але з’явились, наприклад, на верхньому виході з «Хрещатика»…
Напружена соціально-економічна ситуація в Києві породжена тим, що переважна більшість підприємств або стоять, або ледь працюють. Люди, які працюють в МАФах, можуть це робити, але треба витримати обмежувальні вимоги. Не можна ставити їх на комунікаціях, біля виходів з метро, шкіл і навчальних закладів та треба обмежувати товарні групи, які там реалізуються. Якщо ж всі правила витримані, треба дати тому МАФу єдину індульгенцію від всяких перевірок, бо вони проводяться, щоб підштовхнути до пошуку «кришувальників». Таких «кришувальників» в місті п’ять асоціацій, які мають тисячі підконтрольних МАФів. Кожен МАФ повинен віддати до тисячі доларів в місяць в людних місцях, трохи менше – в інших. Разом з тим до міської скарбниці не надходить жодної копійки. Так от треба, щоб кожен МАФ мав свій паспорт, в якому було б вказано ПІБ його власника і фотографія цієї споруди, сплата внеску за користування міською територією в обсязі приблизно 800 гривень, також приблизно 60 за вивіз сміття і 140 гривень за користування електроенергією. Зараз вони користуються нею, розраховуючись з інспектором енергонагляду, тільки збір іде йому в кишеню. Наприклад, на ринку біля Київської обладміністрації і ЦВК цей збір за користування електрикою з цієї будівлі складав 40 тисяч гривень на місяць.
І кому платили?
Знаєте такого пана Данилюка зі «Спільної справи»? Коли я почав цей ринок прибирати, вийшли його хлопці і кажуть – це наша дійна корівка, ми її будемо доїти і далі. Була жорстка розмова, навіть Гелетей приїхав, який розказував, що вони йому допомагають охороняти обладміністрацію і ЦВК. Я сказав – хай допомагають, але ринку не буде, не буде Президент ходити між ящиками з помідорами. Коли ми прибирали цей ринок, з останніх торговельних точок вискочило з десятки три пацюків, більших, ніж коти. До того ж, ми вивезли звідти вісім машин гною. Але повернемось до МАФів – все місто зараз, особливо МАФи на зупинках транспорту, користуються нелегальною електроенергією. Оці 18% нібито технологічних втрат потім списуються на киян, закладаючись в тариф.
Ну, МАФи хоч якісь копійки дають зараз в бюджет?
Ніскільки. Зеро. Це суцільна система корупції, в якій задіяний заступник київського прокурора, який вже втік, деякі народні депутати, депутати Київради, чиновники. При тому варіанті, який я запропонував, МАФи могли б давати в бюджет приблизно 33 мільйони в місяць. Це непогана сума.
Київрада взагалі хоче залучити від пайової участі власників МАФів 100 мільйонів.
Для цього повинна бути зруйнована система «кришування», бо якщо з МАФів будуть брати і «криша», і місто, вони розоряться.
Чи правда, що люди, які зараз перебувають на Майдані, «кришують» малий бізнес, що там розташований?
Є випадки, коли так звані сотні, яких і близько не було на Майдані під час жахливих подій взимку, займаються «кришуванням» якогось бізнесу. Майдан переживає трансформацію і сьогодні став фактором роздратування для більшості киян – запахові рецептори протестують проти такого аромату в центрі міста і Шанхаю, який там створений.
І розігнати його не можна.
Я маю абсолютно чітку інформацію, що той, хто сьогодні багато чого робить для розганяння, стримував цей процес, коли це ще можна було почати. Мені сотники прямо говорили – от якщо скаже один чи другий і називали прізвища, тоді ми підемо.
Які прізвища?
Я не хочу залишок літа проводити в судах. Коли ми знімали деякі барикади, мені викатували фінансові вимоги – барикада на Парковій алеї коштувала 100 тисяч доларів. Маніпулюючи можливостями впливу на реальних «майданівців», я не платив ні копійки, але ми їх прибирали. А хто їм платив? В Київраді тривалий час працювала кухня, щоб годувати людей, коли давно все закінчилося. Нам вдалося відселити радикальні «Нарнію» і «Білий молот» на Труханів острів в колишній табір вболівальників Євро-2012. Частину людей відселили на базу готелю «Козацький». Але потім вони знову верталися і доводилось блокувати Київраду жорсткими методами. Вони готові були піти, тільки якщо почують такі команди від конкретних людей.
-- «У Кличка на жодній нараді не було сказано про підготовку до зими»
Києву вдалося отримати рефінансування боргів перед держбанками, але все одно – скільки грошей не вистачає бюджету міста?
Цей бюджет не передбачає речі, яких не можна передбачити. Наприклад, поховання так званих безгоспних трупів, бо законодавство не передбачає кремацію неопізнаних трупів, яких виникло цього року до 130. Не було передбачено ні копійки на світлофорне господарство міста, на освітлення, гемодіаліз, інсулін. Не кажу вже про речі, що додалися по ходу, коли нам обрізали харчування школярів, заборонили купувати підручники. Бюджет на цей рік був як мінімум жахливим, і сьогодні є можливості дещо виправити. Але лише дещо і є речі, які восени стануть катастрофічними.
У Кличка на жодній нараді не було сказано про підготовку до зими, а це треба робити вже зараз. Наприклад, ТЕЦ-5 та ТЕЦ-6 можуть використовувати не дефіцитний газ, а мазут, але для цього потрібно розширяти спеціальні мазутосховища, одна ТЕЦ може навіть вугіллям топити, що сьогодні є спасінням. Людям треба рекомендувати переходити на електробойлери для підігріву води. Електрика в нас, слава Богу, ще є, але, в свою чергу, можна перевантажити мережі. Установам, які знаходяться під контролем треба рекомендувати нічний підігрів води і громадянам це радити. Бойлер, нагрітий вночі, зберігає температуру фактично весь день, тож кожен може у третій ночі його увімкнути і лягти спати.
До речі, я згадав унікальне висловлювання Віталія Кличка, що ми поставимо високоефективне очисне обладнання з Німеччини на наші водозабори. Справа в тому, що якщо цю суперочищену воду пустити по нашим трубам, 30 % з яких просто гнилі, на виході вода буде така, як і сьогодні.
Те, що зараз весь Київ залишився без гарячої води з незрозумілими перспективами її повернення, виправдано?
Це трактується як економія для зимового періоду, приводяться приклади, що в Україні є міста, які вже 7–8 років без гарячої води. Але це не вихід, це пониження комфортності життя. На це можна було б подивитись трошки крізь пальці, якби велася підготовка до тяжкої зимової ситуації. Треба проводити роботу по реальному утепленню будинків.
Так чиновники КМДА закликають киян утеплювати будинки.
Але по телеканалу «Київ» я не бачив ніяких телепрограм по методиці такого утеплення. Сьогодні виявляється, що тільки організаційні заходи по об’єднанню ЖЕКів створять нам комфортне життя. Але створення єдиної диспетчерської нічого не дасть – диспетчерська біля кожного ЖЕКу набагато оперативніша. На мій погляд, такі рішення погіршать ситуацію.
Капітальне будівництво в Києві, наскільки зрозуміло, майже зупинено. Як тепер новій владі пояснити киянам, що вона краще, ніж минула, яка все ж будувала і метро, і мости, і оновила тролейбусний і автобусний парки?
При всьому моєму критичному ставленні до тих, хто сьогодні керує містом, програма будівництва київських мостів і фінансування метрополітену і деяких інших об’єктів капітального будівництва за Януковича була специфічна. У Києва забирали 8 мільярдів податку на доходи фізичних осіб, а потім нібито його таким чином повертали. І математично Азаров міг показати – так я вам повернув, тільки на об’єкти капітального будівництва, куди підставлялись афільовані до нього фірми.
Так тоді хоч в такому вигляді повертали той податок, а зараз на це точно не можна розраховувати.
Можна було б більш жорстко його вимагати, якби не ситуація в країні. В умовах, коли не вистачає грошей на армію, треба було б іти іншим шляхом. В Києві величезний комплекс оборонних підприємств і є заводи, які могли б працювати на держзамовлення. Зараз вони працюють, але замовлення невеликі. А головна фінансова потуга київського бюджету – це наші підприємства.
Так постійно ж точаться розмови, що навпаки треба всі київські підприємства винести за місто.
Це Ніконову треба винести і побудувати тут «фалоси». Але не час це робити. Треба максимально завантажити оборонку Києва і дати людям заробляти гроші.
Зараз Юлія Тимошенко, як кажуть її найближчі соратники, займається реформою партії. Як це помітно на київському рівні, особливо після поразки на місцевих виборах?
Я б не сказав, що розбудовою, скоріше, очищенням. «Батьківщина» останніх років не відрізнялась діалогом з киянами, соціальними програмами, взагалі діяльністю, зрозумілою людям. Тому зведення всієї діяльності київської міської «Батьківщини» до організації мітингів і флеш-мобів – тільки розтрата грошей. Безумовно, Юлія Володимирівна за період свого перебування поза Києвом не могла активно вплинути на ці процеси, але зараз вона все це усвідомлює. Іде серйозна люстрація по всій Україні, а в Києві йде зміна кадрів.
Коментарі — 0