рус

  Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Справа Манафорта: американські ЗМІ назвали прізвища «причетних» українських політиків

  • Розсилка
  Справа Манафорта: американські ЗМІ назвали прізвища «причетних» українських політиків

  «Голос Америки» нагадує про важливі деталі скандальної справи, які були озвучені соратником Януковича в інтерв’ю «Главкому» 5 років тому

  У звинуваченнях, висунутих Полу Манафорту та Ріку Ґейтсу, описується схема лобіювання інтересів Віктора Януковича та Партії регіонів у США за допомогою заснованого у Брюсселі Європейського центру за сучасну Україну та двох лобістських компаній, імена яких не розголошуються.

  Як пише «Голос Америки», у документах звинувачення говориться, що Пол Манафорт та Річард Ґейтс, не зареєструвавшись належним чином, лобіювали інтереси українського уряду на території США в 2012-2014-х роках.

  Для цього вони заангажували та активно скеровували роботу двох лобістських контор у Вашингтоні, імена яких в матеріалах справи не розголошуються. Аби мінімізувати публічне оприлюднення інформації, Манафорт та Ґейтс організували таким чином, щоб номінальним клієнтом цих двох лобістських компаній був заснований у Брюсселі «Європейський Центр за сучасну Україну». Втім, оплата за роботу йшла не від клієнта, а напряму через офшорні рахунки, що мають відношення до Манафорта та Ґейтса. Всього – два мільйони доларів протягом двох років.

  Ще минулого літа стало відомо, що Міністерство юстиції та ФБР перевіряє дві лобістські організації – Podesta Group та Mercury LLC – на предмет лобіювання державних органів США на користь тодішнього президента Віктора Януковича. Зокрема, вони мали посприяти зменшенню тиску на колишнього президента через його ув’язнення політичних опонентів. І робили вони це, не зареєструвавши цю діяльність як таку, яка здійснювалася на користь іноземної держави.

  Юрист Arnall, Godlen, Gregory LL Джін Берд розповів у інтерв'ю «Голосу Америки», що за законами США, «особа залучена до політичної діяльності на користь іноземної організації, яка прямо чи опосередковано контролюється чи фінансується іноземним урядом, має зареєструватися як іноземний агент». Втім, Берд відмітив, «якщо людина є зареєстрованим лобістом згідно із законом про оприлюднення лобістської діяльності і працює на користь організації, яка є незалежною від іноземного уряду чи політичної партії, то реєстрація згідно з FARA не є необхідною».

  Саме цим винятком і скористалися Podesta Group та Mercury. Виконавчий директор Подеста Груп Кімберлі Фрітс пояснила в електронному повідомленні на запит «Голосу Америки», що вони вирішили не реєструвати цю діяльність, бо отримали завірений документ від ЄСЦУ, в якому йдеться, що «іноземний уряд або іноземна партія ні спостерігали, ні наглядали, ні контролювали і ні фінансували - повністю чи частково - жодної діяльності цієї організації».

  Іна Кірш, колишній директор організації, яка припинила свою діяльність у 2015-му році, підтвердила «Голосу Америки» в переписці на Facebook, що вона дійсно надала цього листа Podesta Group та Mercury LLC. За її словами, єдиним джерелом фінансування роботи цієї організації, яка ставила за мету підписання Україною «Угоди про Асоціацію з ЄС», були пожертви приватних західноєвропейських компаній. Вона також підтвердила, що центр не перерахував гроші вашингтонським лобістам. З Полом Манафортом, розповіла директор, вона зустрічалася тричі. Один раз, коли тої представив її двом вашингтонським лобістським фірмам. Також вона сказала, що її центр мав мало симпатиків у лавах Партії регіонів, які виступали проти Угоди про Асоціацію України з ЄС, підписання якої, за її словами, і було основною метою діяльності організації.

  Втім, Podesta Group та Mercury LLC мали б мати сумніви щодо незалежного статусу ЄСЦУ, яка у матеріалах звинувачення називається «рупором Януковича і Партії регіонів». У січні 2012-го року його очолив Леонід Кожара, тоді провідний депутат-регіонал, а пізніше – міністр закордонних справ України. Згідно з установчим документом, серед засновників ЄСЦУ є і інші провідні регіонали - Євген Геллер та Віталій Калюжний.

  Леонід Кожара, в переписці на Facebook, повідомив «Голосу Америки», що ніколи не був керівником ЄСЦУ, а лише – членом правління на громадських засадах. За словами Кірш, Леонід Кожара залишав центр після призначення його міністром закордонних справ України, а до того діяв він як приватна особа. Втім, ось в цьому інтерв’ю «Главкому», Кожара погоджується з журналістом, що очолює центр, а також каже, що серед джерел фінансування є як приватні, так і урядові структури.

  Репортер «Главкому»: відомо, що ви створили «Європейський центр за сучасну Україну», який, схоже, зайнятий покращенням іміджу української влади у зв'язку із справою [пізніше ув’язненої колишньої прем'єрки Юлії] Тимошенко. Це так?

  Кожара: ... Це була честь для мене отримати запрошення з Брюсселя очолити «Європейський центр за сучасну Україну». Я розцінив це як підтвердження моєї роботи.

  На питання про джерела фінансування «Європейського центру за сучасну Україну», Кожара сказав: «Як усі неурядові організації, ми маємо членські внески, але бізнес-структури та урядові структури - всі дають гроші. Якщо вони хочуть отримати допомогу, вони повинні сплатити членські внески».

  За словами юриста Джіна Берда, лобістські компанії мали уважно вивчити наявну інформацію про клієнта, коли розпочинали з ним роботу, та слідкувати за змінами у складі менеджменту та джерелами фінансування. Одну з цих двох лобістських організацій очолював Тоні Подеста, брат голови виборчої кампанії Гілларі Клінтон Джона Подести. 30 жовтня, коли були висунуті звинувачення Полу Манафорту та Ріку Ґейтсу, він звільнився з цієї посади.

  Нагадаємо, суд у США відхилив прохання Манафорта про скасування домашнього арешту.

  До слова, наразі Генеральна прокуратура розслідує дві справи, у яких фігурує Пол Манафорт. Перша стосується розтрати коштів Міністерства юстиції, а друга – в частині матеріалів з «чорної бухгалтерії».

  Україна вже готує запити до США з проханням допитати Манафорта.

  30 жовтня на суді у США політтехнолог Пол Манафорт, колишній голова виборчої кампанії Дональда Трампа, не визнав себе винним за жодним із висунених йому звинувачень, серед яких відмивання коштів, отриманих у його ролі як консультанта української Партії регіонів, її лідера і колишнього президента України Віктора Януковича, а також її наступниці, Опозиційного блоку. Так само не визнав ніякої вини і його колега, теж звинувачений у цій справі Річард Гейтс.

  Окружний суд судового округу Колумбія (охоплює столицю США Вашингтон) звільнив обох затриманих під домашній арешт і заставу – для Манафорта вона склала 10 мільйонів доларів, для Гейтса 5 мільйонів.

  Раніше 30 жовтня обидва з’явилися до Федерального бюро розслідувань США у Вашингтоні на вказівку правоохоронців після того, як Міністерство юстиції оприлюднило висунені їм обвинувачення загалом у 12 випадках правопорушень.

  Читайте також матеріал «Главкома»: Прокляття Манафортом. Подробиці головного політичного скандалу осені у США

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ